Data publikacji:

Jaka torba termiczna jest najlepsza? Jaką torbę termiczną wybrać?

Mamy dla ciebie poradnik, jaka torba termiczna jest najlepsza. Czy spodziewałeś się, że w odmętach internetu znajdziesz wyczerpujące informacje na temat tego, jaka torba termiczna jest najlepsza? I to wszystko zebrane w jednym miejscu! Już wyobrażamy sobie twoją minę! Ale że lubimy sprawiać niespodzianki i serwować rzetelną wiedzę, to zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika po torbach termicznych.
torba termiczna

Najlepsza torba termiczna – cechy niezbędne

Wybierasz się na wakacje z plażowaniem? W twoim domku na ogródku działkowym nie ma lodówki, a wszyscy są spragnieni zimnych napojów? A może czeka cię długa podróż autokarem? Torba termiczna przyda ci się w wielu sytuacjach. Sprawdź, jakie cechy powinna mieć najlepsza torba termiczna.
  • Wygodny rozmiar – dopasuj rozmiar torby termicznej do potrzeb. Mniejsza pomieści mniej jedzenia i napojów, ale łatwiej ją transportować i w ręku, i w aucie. Najmniejsza torba termiczna na jedzenie ma około 1 - 2 litry. Nieco większy rozmiar torby, czyli 10 litrów, pomieści już więcej żywności, ale nadal jest bardzo kompaktowa. Z powodzeniem zmieścisz do niej nieco jedzenia oraz kilka butelek lub puszek. Jeśli interesuje cię duża torba termiczna, to wybierz taką, która ma 30 litrów pojemności. Zmieścisz tu obiad dla całej rodziny oraz napoje. Jeśli wszystko dobrze spakujesz w pojemniki i rozłożysz w torbie, to w czasie jednodniowej wycieczki nie musicie zaglądać do żadnego spożywczaka ani też szukać przyjaznej restauracji. 30-litrowa torba termiczna przyda ci się w trakcie zakupów w letniej porze. Bez szwanku dla żywności przewieziesz nią w nagrzanym aucie nabiał, słodycze i lody. Co ważne – im szersza (w stosunku do wysokości) będzie torba termiczna, tym łatwiej będzie ci w nią pakować rzeczy i je potem odszukać.
  • Materiał – sprawdź, czy torba, która cię interesuje, jest w rzeczywistości termiczna. Niektórzy producenci mylą klientów, oferując im torby z materiału termoizolującego zamiast toreb termicznych.
  • Dodatkowe udogodnienia – kieszenie na suwak albo bez suwaka, haczyki, kółeczka (aby ułatwić transport). Dodatkowe kieszenie mogą być termoizolacyjne lub nie. Niemniej jednak – zawsze pomagają upchnąć dodatkowe jedzenie albo butelkę z napojem.

Jak działa torba termiczna?

Torba termiczna nie chłodzi (to nie jest lodówka turystyczna). Torba termiczna nie grzeje. Torba termiczna, za pomocą zastosowanych w niej technologii termoizolujących, utrzymuje temperaturę produktów, które do niej włożysz. Jeśli chcesz, aby twoje jedzenie i napoje pozostały dłużej chłodne – zastosowuj dodatkowe wkłady chłodzące. Jeśli zaś twoim celem jest utrzymanie posiłku w cieple – do torby włóż dodatkowe wkłady ogrzewające.

Jak dbać o torbę termiczną, aby długo służyła?

Nie pierz torby termicznej w pralce. Zabrudzenia zetrzyj wilgotną szmatką albo gąbką. W razie całościowego zabrudzenia – możesz delikatnie uprać ją ręcznie. Uważaj, by nie naruszyć struktury materiału torby, bo straci swoje właściwości termoizolacyjne.

Zalety używania torby termicznej

Torba termiczna doskonale sprawdza się na piknikach, w podróżach wakacyjnych czy w samej trasie do punktu docelowego. Ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że torba termiczna na jedzenie nie musi być zasilana prądem. Lekkość – to kolejny plus. Wiele toreb się składa, więc jeśli są puste, to zajmują niewiele miejsca. Dalej: możesz dopasować rozmiar torby do potrzeb (30-litrowa torba na piknik z przyjaciółmi, mała torba termiczna w kształcie nerki na dwugodzinny spacer po lesie). Torba termiczna utrzymuje temperaturę produktów, jakie do niej włożysz. Z tego wynika jeden przydatny wniosek. Jednej torby termicznej używasz przez cały rok. Latem częstujesz biwakowiczów chłodnym arbuzem, a zimą rozgrzewasz ich ciepłym makaronem z sosem.

Wady toreb termicznych

Nie grzeje. Nie chłodzi. Utrzymuje temperaturę. Musisz więc liczyć się z tym, że jeśli postawisz torbę na plaży w pełnym słońcu, to chłodne napoje po jakimś czasie staną się ciepłe. Jaki z tego wniosek? Produkty wkładane do torby termicznej muszą być wcześniej schłodzone lub ogrzane. Dodatkowy efekt chłodzenia lub grzania zapewnią odpowiednie wkłady, o których pisaliśmy w pierwszej części artykułu. Torba może się niszczyć. Jeśli materiał wierzchni jest poszarpany, wymień torbę na nową.

Jaka torba termiczna jest najlepsza?

Wybraliśmy kilka propozycji, a teraz ty sam rozstrzygnij, która torba termiczna jest najlepsza dla ciebie.
  • Torba termiczna Promis TL16 – pojemność 16 litrów zapewnia miejsce na lunch dla dwojga. Materiał zewnętrzny to poliester, a wewnętrzny to pianka z folią aluminiową, co zapewnia dobrą termoizolację. Model jest wyposażony w komorę główną, kieszonkę na drobiazgi, kieszeń bez zamka oraz dwie kieszonki z siatki.
  • Campingaz Minimaxi 19 L Pink Daisy – model wyposażony jest w małą, przednią kieszonkę na drobiazgi, pasek z regulacją długości oraz boczne zaczepy (można torbę przymocować do roweru).
  • RIVACASE Torba termiczna RIVACASE – różne pojemności w tym samym designie – to propozycja dla tych, którzy jednego dnia wydają wielką fetę dla przyjaciół w ogródku działkowym, a innego razu zaszywają się z pysznym jedzonkiem na cichej plaży w towarzystwie szumu fal. Wysoka jakość wykonania, praktyczny kolor, długowieczne suwaki.
  • Thermos Cool Torba Termiczna 30 L – wykonana z poliestru 500D oraz 300D, więc trwała w użytkowaniu. Model zmieści się w bagażniku samochodu. Jeśli jednak planujesz noszenie go przez dłuższy czas na ramieniu… będzie ci dość ciężko.
Autorka: Ewa Doniec