Data publikacji:

Jaki filtr do okapu? Filtr przeciwtłuszczowy czy węglowy do okapu?

Nowoczesne okapy i pochłaniacze w niczym nie przypominają prostych i głośnych urządzeń sprzed lat. Producenci oferują niezwykle duży wybór modeli, które różnią się designem, sposobem montażu oraz liczbą posiadanych trybów pracy, nieraz przystosowanych do pracy w nawet najbardziej intensywnie używanych kuchniach. Wielu właścicieli tych urządzeń zastanawia się jednak, jaki filtr do okapu wybrać, postarajmy się zatem na nie odpowiedzieć.
jaki filtr do okapu
Filtry są niezbędnym elementem praktycznie każdego typu okapu, bez względu na jego wielkość oraz stopień skomplikowania konstrukcji. Pozbawione nich urządzenia nie spełniałby swoich podstawowych funkcji. Chodzi tu oczywiście o eliminację nadmiernej ilości pary wodnej, dymu, drobinek tłuszczu oraz nieprzyjemnych zapachów powstających podczas gotowania.
Okapy dzielimy na wyciągi i pochłaniacze. Te pierwsze są połączone z przewodami wentylacyjnymi lub posiadają bezpośrednie wyjście na zewnątrz budynku, co jest często spotykane w dużych kuchniach np. w restauracjach, albo w domach jednorodzinnych. W przypadku pochłaniaczy, zassane powietrze znad kuchenki jest po oczyszczeniu ponownie wydmuchiwane do pomieszczenia. Sprzęt ten jest uniwersalny, często bardzo kompaktowy i najlepiej sprawdza się w budynkach wielorodzinnych i blokach.
W okapach montuje się wiele typów filtrów powietrza, które możemy podzielić na dwa podstawowe typy – filtry przeciwtłuszczowe oraz filtry węglowe. Przeciwtłuszczowe instalowane są we wszystkich urządzeniach. Filtry węglowe znajdziemy natomiast przede wszystkim w pochłaniaczach.

Filtr przeciwtłuszczowy do okapu – sposób działania, typy oraz wymiana

Jak sugeruje to nazwa, filtr tego typu za zadanie usuwać przede wszystkim cząsteczki tłuszczu oraz drobinki potraw, które wraz z parą wodną unoszą się w powietrzu podczas gotowania lub smażenia. Praktycznie każdy okap posiada dwa typy filtrów – jednorazowy oraz wielokrotnego użytku.

Filtry wymienne jednorazowe

Filtry te zrobione są z włókniny, najczęściej flizeliny, która zatrzymuje tłuste zanieczyszczenia. Nieco rzadziej natkniemy się na filtry zrobione z papieru lub akrylowych włókien syntetycznych. Wszystkie z nich należy regularnie wymieniać, w zależności od sugestii producenta okapu oraz intensywności jego wykorzystania (najczęściej co kilka miesięcy). Filtry tego typu nie nadają się do czyszczenia. To jaki jednorazowy filtr powinniśmy kupić zależy zazwyczaj od modelu oraz rozmiaru posiadanego urządzenia.

Filtry wielokrotnego użytku

Filtr ten tworzy kratka z gęsto rozłożonymi, drobnymi i wyprofilowanymi otworami. Zasłania ona filtr jednorazowy i najczęściej wykonana jest nierdzewnego metalu, takiego jak aluminium. Filtr skutecznie zatrzymuje tłuszcz, którego drobinki bardzo szybko przylegają do jego powierzchni. Element trzeba więc regularnie czyścić, najlepiej z pomocą gorącej wody i płynu do mycia naczyń. Zabieg najlepiej powtarzać co kilka miesięcy, zapuszczony filtr wymagać będzie bowiem długotrwałego szorowania. Kratkę prawie zawsze demontujemy bez większych problemów, w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zajrzeć do instrukcji okapu.

Filtr węglowy do okapu – sposób działania, typy oraz wymiana

Popularny w ostatnim czasie staje się okap z filtrem węglowym. Wewnątrz filtru tego typu znajduje się aktywny węgiel, który usuwa nawet bardzo silne nieprzyjemne zapach, najdrobniejsze zanieczyszczenia, bakterie i alergeny. Filtry węglowe są polecane przede wszystkim do pochłaniaczy i montuje się je tylko w przystosowanym do nich sprzęcie. Filtry również trzeba regularnie wymieniać, najczęściej raz lub dwa razy w roku. Nie można ich w żaden sposób wyczyścić lub zregenerować.
Zdjęcie: Envato Elements