Data modyfikacji:

Jaki filtr i jakie ISO do portretów?

Do fotografowania portretów potrzeba wiedzy na temat kompozycji, a także podstaw związanych z dobieraniem poprawnych parametrów ekspozycji. W tym poradniku podpowiemy jak ustawić przysłonę, czas naświetlania oraz ISO, aby uzyskać najlepsze efekty. Podpowiemy Ci także jakie filtry dobrać do uzyskania ciekawszego klimatu na zdjęciach!
jaki filtr do portretów

Aparat i obiektyw w fotografii portretowej. Jaki zestaw będzie optymalny?  

Zanim przejdziemy do konkretnych ustawień, sprawdźmy, jaki aparat fotograficzny najlepiej wybrać do portretów. W świecie fotografii bardzo często mówi się o tym, że najlepsze rezultaty uzyskamy aparatem pełnoklatkowym, ponieważ oferuje on niższy poziom szumów, a także mniejszą głębię ostrości, która w portretach odgrywa przecież ważną rolę.
To prawda, jednak aparaty pełnoklatkowe są dość drogie i dla początkującego będzie to zbyt duży wydatek na dobry aparat fotograficzny dla amatora. Tak naprawdę dobry portret będziesz w stanie zrobić aparatem z matrycą APS-C czy mikro 4/3. Jest także wiele osób, które robią portrety smartfonami lub aparatami cyfrowymi.
My w naszym poradniku pozostaniemy jednak przy aparatach z wymienną optyką. Pamiętaj, że do uzyskania dobrych efektów będziesz potrzebował odpowiedniej ilości światła. Tańsze aparaty radzą sobie gorzej w słabych warunkach oświetleniowych, co wymusza stosowanie wysokiej czułości ISO. To z kolei przekłada się na wyższe szumy, które mogą skutecznie zepsuć fotografię. Możliwości postprodukcji są obecnie bardzo wysokie, ale pamiętajmy, że nie każde zdjęcie można odratować w Lightroomie. Jeśli dysponujesz sprzętem niższej klasy, to zadbaj o to, aby robić zdjęcia w ciągu dnia lub w pomieszczeniach, gdzie jest co najmniej jedno źródło światła.  
Aparat to jedno, ale dużo ważniejszy jest sam obiektyw! To on ma wpływ na to, jaką głębią będzie dysponowało dane zdjęcie. Jaki obiektyw do portretów będzie optymalny? Do portretów najlepiej sprawdzają się dłuższe ogniskowe takie jak 50 mm, 85 mm, 105 mm, 135 mm, a nawet 200 mm.
Na początek warto zaopatrzyć się w obiektyw 50 mm ze światłem f/1.8. To szkło, które sprawi, że zdjęcia będą wyglądały profesjonalnie.Dzięki małej głębi ostrości rozmycie tła za osobą fotografowaną jest większe, co z kolei pozwala skupić uwagę wyłącznie na niej. Obiektywy 50 mm nie są drogie i na początek możesz spróbować go wykorzystać.

Jakie jest optymalne ISO do robienia portretów?  

Już na wstępie powiemy, że nie ma uniwersalnej wartości ISO, którą możemy zastosować w konkretnych sytuacjach. Ten parametr musimy dobrać w odniesieniu do przysłony i czasu naświetlania.
Jeśli zależy Ci na tym, aby zdjęcia miało charakterystyczne rozmyte tło, to ustaw wartość przysłony na f/1.8, f/2.0, f/2.2 lub f/2.8. Musisz wiedzieć, że wówczas do matrycy wpadnie więcej światła, co spowoduje, że zdjęcie będzie jaśniejsze.
Drugim parametrem jest czas naświetlania. W fotografii portretowej zależy nam na tym, aby model/modelka pozostawał ostry, dlatego zbyt krótki czas naświetlania wpłynie na poruszenie. Aby tego uniknąć, warto ustawić czas na poziomie 1/100s lub nawet 1/200s.  
Istnieje zasada, która mówi o tym, że czas naświetlania powinien być dwukrotnością ogniskowej. W przypadku obiektywu 50 mm będzie to idealnie 1/100s. Jednak aby mieć pewność, warto odrobinę skrócić czas naświetlania.
Tak to wygląda w sytuacjach, gdzie model pozostaje w pozycji raczej statycznej. Gdy zaczyna chodzić, to takie bardziej dynamiczne ruchy zamrozimy czasem naświetlenia od 1/200s nawet do 1/500s. Jeśli Twój model skacze na zdjęciu lub wykonuje bardzo gwałtowne ruchy, to czas naświetlania warto jeszcze skrócić. Zrób kilka zdjęć testowych i sprawdź na ekranie czy aby na pewno ujęcie jest wystarczająco ostre.
Teraz do tych parametrów dostosowujemy czułość ISO. Przypomnijmy, że ISO jest czułością matrycy. Jeśli wartość zostanie podniesiona, to wówczas nasze zdjęcie będzie jaśniejsze bez konieczności zmiany czasu naświetlania oraz przysłony.
Trzeba jednak liczyć się ze wspominanym wcześniej szumem. W słoneczne dni, a także w miejscach, gdzie ilość światła jest spora, staraj się utrzymywać jak najniższą wartość ISO. W ciemniejszych pomieszczeniach może zajść konieczność zwiększenia jego wartości i warto to zrobić, ponieważ próba rozjaśnienia zdjęcia poprzez wydłużenie czasu naświetlania sprawi, że fotografia może być poruszona.
filtr do portretów

Filtry, które warto stosować w portretach

W fotografii portretowej filtry odgrywają ważną rolę, ponieważ pozwalają na uzyskanie konkretnego efektu na zdjęciach. Najczęściej fotografowie korzystają z następujących filtrów.  

Filtr UV

To absolutny must-have dla każdego fotografa. Filtr UV redukuje odblaski i przede wszystkim chroni obiektyw przed uszkodzeniem. Warto go mieć założonego, ponieważ na sesjach zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje.

Filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny redukuje odbicia od powierzchni niemetalicznych, jednak największą zaletą jest zwiększenie kontrastu oraz nasycenie kolorów nieba. Do eksperymentów w fotografii portretowej jest to bardzo dobry wybór.

Filtr typu Black Mist

Filtry Black Mist inaczej nazywane filtrami dyfuzyjnymi sprawdzają się w sytuacjach gdy chcemy uzyskać klimat jak z aparatów analogowych. Filtry Black Mist tworzą miękką poświatę ze światła, wygładzają skórę, a także obniżają kontrast.  

Filtry ND

Jeżeli fotografujesz w pełnym słońcu a chciałbyś mieć możliwość skorzystania z pełnego otworu przysłony, co filtr ND pozwoli Ci zachować optymalne parametry ekspozycji. Filtry ND występują w różnych wersjach od ND2 po ND 1000. Im wyższa wartość, tym mniej światła filtr będzie wpuszczał do aparatu.
Zdjęcie: Envato
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.