Data modyfikacji:

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym?

Woda to źródło życia, dlatego trzeba pić ją codziennie. Jednak nie zawsze woda z kranu jest krystalicznie czysta. Często po nalaniu jej do szklanki widoczny jest osad, a jej smak pozostawia wiele do życzenia. Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym sprawdzi się najlepiej? Jakie parametry są istotne przy jego wyborze?

filtr do wody

Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra wody do domu?

Jaki filtr do wody kupić? Wybór filtrów wody do domu w dużej mierze zależy od źródła zaopatrzenia w wodę, ale także rodzaju zanieczyszczeń, które można w niej spotkać. Zasadniczo woda, która trafia do naszych kranów, jest uzdatniona i przebadana. Jednak pomimo tego na skutek awarii może dojść do zanieczyszczenia. Z kolei po przegotowaniu właściwości wody i jej smak ulegają zmianie. Dzieje się tak na skutek wytrącanego żelaza podczas gotowania. Również skład mineralny po zagotowaniu się zmienia.

Smak wody z kranu nie jest najlepszy, a jeżeli wodę czerpie się ze studni, zastosowanie filtrów do wody do domu jest już konieczne. Dlatego filtry do wody na cały dom trzeba dobrać zarówno pod kątem źródła, z którego się ją czerpie, jak i występujących w niej zanieczyszczeń, czyli osadów, a także nadmiaru chloru powstałego na skutek uzdatniania.

Kiedy filtr do wody do domu jest potrzebny?

Jest wiele sygnałów, które świadczą o tym, że filtr do wody jest w twoim gospodarstwie domowym niezbędny. Jeżeli wciąż zmagasz się z osadami, które pojawiają się na armaturze, a twój czajnik elektryczny czy ekspres ciągle wymagają odkamieniania, to znak, że potrzebny jest ci urządzenie filtrujące.

Ale woda, którą pijesz, może mieć też nieprzyjemny zapach czy smak. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie nadaje się do spożycia, jednak jej wartości odżywcze nie będą już znaczące. Dlatego to, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym wybierzemy, ma duże znaczenie.

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym? Rodzaje filtrów

Jest wiele rodzajów filtrów do wody. Do domu jednorodzinnego sprawdzają się choćby mechaniczne, które posiadają wkłady siatkowe, piankowe bądź sznurkowe. W tej kategorii stosuje się filtry z wymiennymi wkładami, które oczywiście należy wymieniać, natomiast w przypadku siatek filtracyjnych – czyścić chemicznie.

Dostępne są także filtry zeolitowe, które zapewniają naprawdę wysoką klarowność wody, a przy tym złóż nie trzeba wymieniać. Są to urządzenia bardzo nowoczesne.

Oczywiście można również zdecydować się na filtry węglowe, które wypełnione są węglem aktywnym. W tym przypadku nie tylko usuwane są zanieczyszczenia organiczne, ale smak i zapach wody ulegają poprawie. Takie filtry do wody na cały dom sprawdzają się w przypadku zbyt chlorowanej wody i wtedy, gdy korzysta się z wody ze studni, gdzie ryzyko rozwijających się mikroorganizmów jest wyższe, ze względu na brak systemu uzdatniania.

Przeczytaj: Filtr do wody pod zlew. Ranking

Wiele osób narzeka też na twardą wodę, która powoduje powstawanie osadów, nawet na sprzętach, takich jak pralka czy zmywarka, a to z kolei prowadzi do ich szybszego zużycia. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się filtry zmiękczające, które są funkcjonalne, a przy tym mogą pracować przez wiele lat.

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym wybrać, jeżeli chcecie z wody usunąć związki żelaza czy manganu? Najlepsze będą tak zwane odżelaziacze. Można także postawić na urządzenia wielofunkcyjne, które są wyposażone w różne materiały filtracyjne. Jednak w ich przypadku konieczne jest uzupełnianie soli tabletkowanej. Taki filtr do wody na cały dom sprawdza się doskonale. Ponadto jako uzupełnienie domowej stacji oczyszczania wody można zastosować filtry oparte na działaniu odwróconej osmozy.

Jakie cechy powinien posiadać dobry filtr do wody do domu jednorodzinnego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od waszych oczekiwań. Na pewno filtr musi usuwać zanieczyszczenia mechaniczne, a także ciężkie związki organiczne, w tym chlor oraz pestycydy. Powinien też neutralizować metale ciężkie, nitraty oraz zmniejszać twardość wody.

Zwróćcie też uwagę na wydajność i tutaj dobrym wyborem jest taka wynosząca 378 l/24 godziny. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet dla kilkuosobowej rodziny.

Autorka: Justyna Kol