Data publikacji:

Jaki fotel gamingowy kupić?

Zapaleni fani gier potrafią jednorazowo spędzić przed ekranem monitora lub telewizora wiele godzin dziennie. Jeżeli czas ten spędzają na niewygodnym lub źle dopasowanym fotelu, prędzej czy później doświadczą uporczywego bólu pleców, rąk, nóg lub ramion. Zagrożenie tym problemem wyeliminuje dobrze dobrane krzesło. Radzimy jaki fotel gamingowy kupić.
fotel gamingowy

Wygląd przeciętnego krzesła gracza uległ wielu zmianom w ostatnich kilkunastu latach. Niegdyś miłośnicy zabawy przez komputerem zasiadali głównie na niepozornych krzesłach biurowych. Oferowały one co najwyżej możliwość podwyższania lub opuszczania siedziska i wykonane były z mało estetycznych i wytrzymałych materiałów. Wszystko zaczęło się zmieniać, gdy firmy sprzedające sprzęt i akcesoria komputerowe zauważyły wciąż rosnące zainteresowanie gamingowymi gadżetami, wśród których znajdziemy dziesiątki typów produktów, od podkładek pod kubki, po systemy oświetlenia biurka. To dzięki nim do sklepów trafiły pierwsze współczesne fotele gamingowe.

Krzesła dla graczy charakteryzują się rozpoznawalnym na pierwszy rzut oka stylem wykonania, który nieodmiennie czerpie inspiracje z wyglądu foteli wyścigowych samochodów sportowych oraz filmów science fiction. Konstruktorzy wykorzystują w nich często ostre i kontrastujące ze sobą barwy, a także różnego typu ozdobne akcenty. Największą zaletą tych mebli, z powodu której są tak chętnie wybierane, jest jednak mnogość funkcji poprawiających ergonomię i komfort użytkownika. Wiele z tych udogodnień próżno szukać nawet w drogich krzesłach biurowych. Dowiedzmy się zatem, jaki fotel gamingowy będzie najlepszy, przyglądając się ich najważniejszym parametrom.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze fotela gamingowego

Rynek foteli gamingowych jest obecnie mocno zatłoczony, poza krzesłami przygotowywanymi przez specjalizujących się w nich producentów, własne modele sprzedają także znane firmy meblarskie i wnętrzarskie, wytwórcy podzespołów komputerowych, a nawet spółki posiadające znane marki samochodowe. Wybór jest więc ogromny i to bez względu na to, jak dużym budżetem dysponujemy. Dlatego tak ważne jest właściwe dobranie fotela do naszych preferencji. Podczas zakupów zwracamy więc uwagę na kilka najważniejszych parametrów mebla.

Cena

Za najprostsze fotele gamingowe zapłacimy około 300-400 złotych, za najdroższe natomiast około kilku tysięcy złotych. Koszt mebla w dużej mierze rzutuje na dostępne funkcję i ergonomię, a także materiały, z jakich został wykonany. Nie zawsze jednak droższy produkt będzie automatycznie lepszy od tańszego. Poziom wygody jest bowiem niezwykle indywidualną sprawą. Czytając fora internetowe, nieraz spotkamy się z opiniami osób, które żałują, że przesiadły się z tańszych krzeseł na te z najwyższej półki, ponieważ nie czują specjalnej różnicy. Jeżeli pogodzimy się z brakiem premiowego wykończenia, znajdziemy dobre krzesła za mniej niż 1000 złotych. Na takie modele decyduje się zresztą z powodów budżetowych duża część graczy.

Rozmiar

Fotel gamingowy dopasowujemy wprost do wymiarów ciała użytkownika. W specyfikacji każdego modelu producent zawsze wymienia maksymalne obciążenie siedziska, a także wysokość oparcia i zagłówka. Na szczęście większość modeli jest dość uniwersalna, problemy ze znalezieniem krzesła mogą mieć tylko bardzo wysokie osoby. W sprzedaży znajdziemy też fotele gamingowe dla dzieci, z których skorzystają już nawet kilkuletni gracze.

Jeżeli mowa o rozmiarze, chodzi tu też o rozstaw kółek oraz szerokość mebla. Musimy mieć pewność, czy zmieści się on w pokoju, zwłaszcza jeżeli chcemy korzystać np. z opcji odginania w tył oparcia.

Ergonomiczna budowa

Najlepsze fotele gamingowe oferują niezwykle wiele opcji regulacyjnych, które mają zapewnić komfort nawet najbardziej wymagającym graczom. Niektóre z dodatków i funkcji nie zawsze będą jednak odpowiadać naszym potrzebom i zwiększać wygodę, skupmy się więc na kluczowych aspektach budowy krzesła wymienionych poniżej.

Siedzisko

Wygodne i solidne siedzisko to podstawa dobrego krzesła gamingowego. Siedziska wykonywane są w dwóch wariantach – otwartym i kubełkowym. Pierwszy daje sporą swobodę ruchu w fotelu i przypomina klasyczne meble biurowe, drugi natomiast jest wzorowany na fotelach sportowych bolidów i ich użytkownik dosłownie zatapia się w siedzeniu. W obu wypadkach kluczowa jest szerokość oraz głębokość siedziska, ważna jeżeli użytkownik jest bardzo wysoki lub jest osobą przy kości.

Poza tym zwracamy uwagę na wypełnienie i twardość poduszki. Najlepiej, by była wykonana z elastycznej pianki dopasowującej się do kształtu ciała, zbyt twarda siedzenie prowadzi do bólu pośladków i kości ogonowej, zbyt miękkie sprawi natomiast, że nie zachowujemy poprawnej postawy podczas gry.

Podłokietniki

Podłokietniki w najlepszych fotelach gamingowych są całkowicie regulowane, pozwalając na dostosowanie ich do długości ramion użytkownika. Niektóre są dodatkowo obite miękkimi poduszkami poprawiającymi komfort.

Oparcie i zagłówek

Fotel gamingowe charakteryzują się wysokim oparciami sięgającymi nawet za czubek głowy. Niewątpliwym atutem będą modele z dodatkowymi i regulowanymi poduszkami pod lędźwie i kark. Ich obecność odciąży kręgosłup podczas ulubionych sesji z grą. Warto jednak pamiętać, że jeżeli poduszki nie będą dopasowane do naszego ciała, poczujemy spory dyskomfort, dlatego tak ważna jest również możliwość ich odczepienia. Gracze o szerszych ramionach i budowie nie powinni też decydować się na modele z oparciem kubełkowym, które będzie ograniczało ich ruchy.

Możliwości regulacji

Poszukujemy foteli z wielostopniowymi opcjami regulacyjnymi, pozwalającymi ustawić np. nachylenie siedzenia w dużym zakresie. W droższych modelach możemy zamienić fotel w wygodną leżankę. Wielu graczy lubi też opcję bujania, która pozwala rozruszać nieco nogi.

Tapicerka

Obicie fotela wpływa bezpośrednio na jego wygląd. Przy wyborze nie kierujemy się jednak wyłącznie kwestiami estetycznymi. Najbardziej istotne są bowiem materiały wykorzystane w tapicerce. Wśród producentów bardzo popularne są różne rodzaje sztucznej skóry. Daje ona świetny efekt wizualny, ale nie jest „oddychającą” tkaniną, w gorętsze dni sprawia więc, że całe ciało zaczyna się wręcz kleić od potu. Co więcej, tanie obicia tego typu mają tendencję do szybkiego ścierania się i pękania. Bardzo dobrym rozwiązaniem są więc przepuszczalne siatki z tworzywa sztucznego. Nie muszą one oczywiście pokrywać całego siedzenia, ale powinny znajdować się w jego newralgicznych miejscach.

Jakość materiałów konstrukcyjnych

Zaleca się, by wszystkie elementy konstrukcyjne fotela gamingowego były wykonane z wytrzymałych materiałów, a więc różnego typu metali, najczęściej stali i aluminium. Rama siedziska, nogi oraz podłokietniki nie wytrzymają zbyt długo, jeżeli zostały zbudowane w większości z tworzyw sztucznych, które będą pękać po wystawieniu na duże przeciążenia. Obowiązkowo sprawdzamy też twardości oraz jakość wykonania kółek. Plastikowe modele mogą np. bowiem łatwo porysować podłogę wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne. W takim wypadku warto zawczasu zainwestować w specjalne maty lub wykładziny ochronne.
Autor: Michał Kułakowski