Data modyfikacji:

Jaki fotelik dla rocznego dziecka wybrać?

Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka można kupić w różnych kategoriach wagowych. Ścisłe dopasowanie wagowe, ale też pod względem innych parametrów technicznych przekłada się na bezpieczną i komfortową jazdę dla malucha. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując fotelik samochodowy dla rocznego dziecka?
fotelik dla rocznego dziecka

Od czego zacząć przygotowania do zakupu fotelika?

Jeśli nie wiesz, jaki fotelik samochodowy dla rocznego dziecka wybrać, porównaj modele różnych producentów. Zdobądź też potrzebną wiedzę na temat fotelika, czyli dowiedz się, jakie są sposoby montażu i czym się kierować przy jego wyborze. Opinie zamieszczone w sieci mogą okazać się przydatne, ale lepiej kierować się wynikami profesjonalnych testów. Możesz też przeczytać kilka rankingów, które przedstawiają kilka lub kilkanaście rodzajów fotelików.

Kiedy już zrobisz szczegółowy rekonesans dostępnych modeli w sklepach internetowych, zacznij szukać najlepszego modelu fotelika. Dziecko powinno podróżować w wygodnym I bezpiecznym foteliku, dlatego te dwie cechy są zawsze priorytetowe. Zacznij więc od sprawdzenia, czy fotelik samochodowy jest zaopatrzony w system Isofix, dzięki któremu zamontujesz go w wybranym przez siebie kierunku jazdy. Wystarczy obrócić fotelik o 360 stopni dzięki obrotowemu mechanizmowi, aby zmienić jego ustawienie. Dziecko przewożone tyłem jest bardziej chronione. Podczas ewentualnej kolizji zmniejsza się kilkukrotnie ryzyko dużego urazu szyi i głowy.

Inne dodatkowe funkcje fotelika dla rocznego dziecka

Fotelik dla rocznego dziecka powinien być ściśle dopasowany do potrzeb dziecka w tym wieku. Dlatego też warto kupić model, który ma regulację oparcia (np. trzystopniową), aby maluch miał możliwość siedzenia, jak i spania w najwygodniejszej pozycji. Jeśli do tego fotelik wyposażony jest w ruchomy zagłówek, wtedy komfort jazdy dziecka jest jeszcze większy.

Oprócz możliwości montażu fotelika przodem i tyłem do kierunku jazdy, sprawdź koniecznie, czy fotelik można obrócić bokiem. To bardzo ważna funkcja, dzięki której wsadzanie i wysadzanie dziecka z samochodu jest niezwykle proste. Jeśli fotelik można odsunąć od oparcia kanapy, wtedy zostaje więcej miejsca na nogi malucha.

Bardzo ważne jest też dopasowanie podłokietników do wzrostu i wagi dziecka. Te cztery ważne elementy konstrukcyjne fotelika są bardzo istotne, co zapewnia komfortową i bezpieczną podróż.

Foteliki dla rocznego dziecka mają też szereg innych funkcji, które nie są najważniejsze, ale wpływają na jakość podróżowania. Jedną z nich jest np. uchwyt na kubek lub podwyższone siedzenie. Dziecko jest bardzo ruchliwe i ciekawe otoczenia, dlatego możliwość obserwowania otoczenia jest szczególnie istotna dla malucha podczas jazdy.

Dodatkowym atutem fotelików są miękkie osłonki na pasy. Delikatny, ale trwały materiał zapobiega nieprzyjemnym otarciom skóry dziecka w czasie jazdy. Niektóre foteliki wyposażone są też w dodatkowe zabezpieczenia, np. w System Ochrony Bocznej. Piankowy materiał umieszczony w zagłówku fotelika chroni główkę dziecka w czasie kolizji.

Istotny jest także oczywiście odpowiedni rozmiar. W wypadku rocznego dziecka możesz postawić na model z rankingu fotelików samochodowych 9-18. Odpowiednie będą także modele z przedziału 0-25 kg.

Zanim kupisz, sprawdź ocenę w testach fotelika!

Tylko sprawdzone, testowane foteliki dla dzieci zapewniają bezpieczną jazdę w komfortowych warunkach. Dlatego też, zanim kupisz fotelik o niejasnym pochodzeniu, sprawdź jego testowanie. Jest to np. szwedzki Test Plus, który ocenia siłę oddziaływającą na kręgosłup dziecka podczas kolizji. Drugi test, równie ważny, to ADAC/OEAMTC, który oprócz oceny bezpieczeństwa wskazuje też na inne aspekty wygodnego podróżowania w foteliku.

Przykładowe modele fotelików dla rocznego dziecka

Jeśli wciąż nie wiesz, jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać, przedstawiamy trzy dobrej jakości produkty.

ROMER KING II LS

To elegancki, komfortowy i bezpieczny fotelik dla rocznego dziecka. Jest niezwykle łatwy w montażu, co również przemawia na jego korzyść. Jazda w takim foteliku jest niezwykle komfortowy ze względu na możliwość regulacji oparcia oraz szybką regulację zagłówka i pasów bezpieczeństwa. Co więcej, fotelik ma miękkie nakładki na pasach, co chroni przed otarciami delikatnej skóry dziecka.

Głębokie i miękkie ściany boczne to z kolei dodatkowa ochrona przed uszkodzeniem ciała w tracie kolizji. Fotelik ma aż 5 pasów bezpieczeństwa, co wzmacnia bezpieczeństwo malucha. Tapicerkę można łatwo zdjąć do prania bez konieczności wypinania pasów bezpieczeństwa. Sygnały świetlne i dźwiękowe informują o tym, czy napięcie pasów jest odpowiednie.

Maxi-Cosi Axissfix

To kolejny model bezpiecznego i wygodnego fotelika dla rocznego dziecka. Fotelik wyróżnia się 8-stopniową regulacją ustawienia oparcia. Natomiast obrót o 90 stopni ułatwia wsadzanie i wysadzanie malucha z fotelika. Co ważne, bez wychodzenia z samochodu można zmienić ustawienie pasów i ich napięcia. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też wskaźnik, który informuje o prawidłowym ustawieniu fotelika w kierunku jazdy.

BRITAX-ROMER-TRIFIX-BILLY

Kolejny model fotelika, na który warto zwrócić uwagę. Wyposażony jest w system Isofix+, dzięki któremu można go zamocować również do systemu Top Tether. Fotelik gwarantuje duże zabezpieczenie przed uszkodzeniami ciała w czasie kolizji bocznych.

Za tę ochronę odpowiada zaawansowana technologia SI-Pad. Boczne ścianki fotelika są głębokie i mocno wyściełane, co znacznie wzmacnia bezpieczeństwo malucha. Model ten wyposażony jest też w wygodne wkładki naramienne, które ograniczają ruch do przodu w przypadku kolizji.

Oprócz tego fotelik wyposażony jest we wskaźniki, które wysyłają informację o prawidłowym zainstalowaniu pasa Top Tether (trzeci punkt mocowania ograniczający ruch obrotowy fotelika). Rynek tego typu produktów jest potężny, dlatego wybór fotelika nie jest trudny. Trzeba jednak dobrze przemyśleć kwestię zakupu, aby produkt w pełni odpowiadał wszystkim potrzebom.
Autorka: Anna Nowakowska