Data publikacji:

Jaki gaz do spawania aluminium?

Spawanie aluminium jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, a także w domu. Ponieważ jest to lekki i łatwy w obróbce materiał, który można poddać recyklingowi, wykonuje się z niego części samochodowe, niektóre elementy urządzeń elektronicznych czy puszki aluminiowe. Łączenie ze sobą aluminium nie jest przesadnie skomplikowane, a najczęściej stosowaną metodą spawania go jest MIG/TIG. Żeby spawać tymi metodami, konieczne jest zastosowanie gazu osłonowego. Dowiedz się, jaki gaz do spawania aluminium wybrać.
jaki gaz do spawania aluminium

Po co gaz do spawania aluminium? Co daje jego zastosowanie?

W tradycyjnej metodzie spawania (elektrodami otulonymi) elektroda powleczona jest substancją, która ulatnia się w czasie pracy i tworzy osłonę. Następnie po zakończeniu spawania konieczne jest usunięcie otuliny, przykładowo za pomocą młotka. Kiedy spawamy metodą MIG lub TIG, proces ten odbywa się za pomocą półautomatu, który wykorzystuje gaz w celu ochrony jeziorka spawalniczego przed wpływem powietrza atmosferycznego.
Dzięki zastosowaniu gazu możliwe jest stworzenie najlepszych warunków do jarzenia się łuku, a także zapobieżenie tworzeniu się pęcherzy powietrza czy nadmiernej kruchości spoiny. Nieodpowiednio dobrana mieszanka gazów do spawania sprawia, że jakość spoiny drastycznie maleje, której zwiększona kruchość lub uszkodzenia wcale nie muszą być widoczne gołym okiem.

Jaki gaz do spawania aluminium migomatem? Charakterystyka gazów osłonowych

To, jakim gazem najlepiej spawać aluminium, ma wpływ nie tylko na stworzenie dobrych warunków do powstania spoiny. Określony skład gazu warunkuje także przykładowo ilość i wielkość powstawania odprysków, wygląd spoiny czy tempo spawania, które w przypadku migomatów i tak nie jest zawrotne.
Najczęściej wykorzystywanym gazem podczas spawania metodami MIG/TIG jest argon. Wykorzystując jedną z tych metod, można spawać aluminium do około 10 mm grubości. Przy zastosowaniu prądu pulsacyjnego w spawaniu MIG-iem możliwe jest zespawanie ze sobą elementów o grubości poniżej 1 mm, jednak lepiej wówczas zdecydować się na spawanie metodą TIG.
Przeczytaj, jaki migomat kupić

Spawanie aluminium – jaki gaz? Hel!

Hel jest gazem obojętnym dla spawanych materiałów. Pozwala uzyskać wysokoenergetyczny łuk i lepszą przewodność cieplną, które umożliwiają o wiele szybsze spawanie. Jedynym minusem stosowania helu przy spawaniu przykładowo TIG-iem są większe trudności z zajarzeniem łuku – początkujący często mają z tym problem, jednak wraz z upływem czasu udaje się opanować tę umiejętność i wszystko zaczyna przebiegać o wiele sprawniej. Jeśli problemy z zajarzeniem wciąż występują, można je wyeliminować, zwiększając przepływ gazu.
Hel jest odrobinę mniej wydajny niż argon. Chętniej stosuje się go w spawaniu metodą TIG, nieco grubszych elementów wykonanych z aluminium. Obecnie czysty hel jest jednak dość rzadko stosowany. Częściej wybiera się argon lub mieszanki helu z argonem.

Spawanie aluminium migomatem – jaki gaz? Argon!

Jaki gaz do migomatu wybrać? Argon, podobnie jak hel, jest gazem obojętnym, który nie wchodzi w reakcję ze spawanymi metalami, co jest jego dużą zaletą. Można spawać czystym argonem lub jego mieszankami. Często stosowanym połączeniem jest argon wraz z tlenem oraz dwutlenkiem węgla – taka mieszanka pozwala bardziej ustabilizować łuk spawalniczy (w przypadku dwutlenku węgla) i zapobiec powstawaniu większej ilości odprysków (gdy zastosujemy tlen). Dzięki temu komfort pracy będzie o wiele wyższy, a spoina bardziej estetyczna. Takie połączenia częściej jednak stosuje się przy spawaniu stali niż aluminium.
Spawanie czystym argonem pozwoli uzyskać ładniejszą, błyszczącą spoinę, jednak trzeba będzie poświęcić jej nieco więcej czasu. Spoinę będą cechować również bardzo dobre właściwości mechaniczne. Wśród zalet argonu można wymienić to, że jest tani i nie sprawia problemów z zajarzeniem łuku. Oprócz tego jest także bardzo łatwo dostępny, nietoksyczny i uniwersalny, gdyż można przy jego pomocy spawać nie tylko aluminium, ale także inne metale. Żeby spoina była estetyczna i trwała, nie trzeba łączyć argonu z innymi gazami. Dzięki temu, że argon jest gęstszy od powietrza, umożliwia skuteczną osłonę jeziorka, niezależnie od wybranej pozycji spawania.

Mieszanki argonu i helu – kiedy warto je stosować?

Mieszankę argonu i helu można zastosować przykładowo w spawaniu TIG-iem po to, by podnieść temperaturę jeziorka spawalniczego. Jest tak samo łatwo dostępna jak pozostałe rodzaje gazu. Argon i hel stosowane jednocześnie pozwalają uzyskać ładne, płaskie lico spoiny, zmniejszoną ilość odprysków oraz zwiększoną wydajność pracy. Chcąc spawać cienkie elementy, warto wybierać mieszanki, w których udział helu nie przekracza około 30%. W przypadku grubszych części konstrukcyjnych jego zawartość może sięgać nawet 70%.

Jak wybrać dobrej jakości gaz do spawania aluminium?

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujemy się na spawanie argonem, helem, czy ich mieszankami, warto wiedzieć, jak wybrać dobrej jakości gaz. Na rynku dostępnych jest tak wiele produktów, że bardzo łatwo jest się w nich pogubić. Butle z gazem kupujemy wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów. Na etykietach butli powinny znajdować się informacje o bezpieczeństwie, dokładnym składzie produktu – zarówno pełnej nazwie składników, jak i ich wzorze chemicznym, nazwa handlowa, dane producenta, ostrzeżenia czy numer EWG lub alternatywnie określenie „mieszanina gazów”. Pomocne będą także instrukcje dotyczące użytkowania i zalecenia producenta związane ze stosowaniem konkretnego gazu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!