Data modyfikacji:

Jaki migomat do domu kupić?

Wybór odpowiedniej spawarki nie jest prosty. Jej obsługa powinna być stosunkowo intuicyjna, a zakres zastosowania szeroki. Maszyną, która spełni te oczekiwania, jest właśnie migomat, czyli półautomat spawalniczy, którym powinien zainteresować się każdy początkujący i zaawansowany spawacz. Nadaje się on do spawania metodą MIG i MAG. Spawarkami tego rodzaju można spawać wiele materiałów - stal, miedź i aluminium. To sprawia, że migomat jest najczęściej wykorzystywaną spawarką półautomatyczną. Podpowiadamy, jaki migomat kupić.

jaki migomat kupić

Jak wygląda spawanie migomatem?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka spawarka do domu będzie najlepsza, przyjrzyjmy się najważniejszym cechom migomatów. Z urządzenia za pomocą specjalnego podajnika stale wysuwa się drut spawalniczy lity lub rdzeniowy, który po wysunięciu ulega stopieniu. Dzięki jednoczesnemu topieniu się materiału podstawowego oba metale mieszają się w jeziorku spawalniczym. Przez uchwyt cały czas płynie gaz osłonowy, który zapewnia ochronę spawanemu materiałowi. Po chwili od odsunięcia urządzenia od jeziorka zaczyna ono tężeć. Właśnie wtedy powstaje spoina.

Spawanie za pomocą migomatu bezgazowego

Jeśli używamy migomatu bezgazowego, spawamy za pomocą drutów samo osłonowych, które są wyposażone w otulinę z wierzchu, więc nie potrzebują osłony w postaci gazu. Po spawaniu musimy jedynie usunąć otulinę. Migomaty bezgazowe przy okazji zakupu są tańsze, chociaż nie stanowi to reguły. Znacząca różnica w cenie pojawia się jednak przy zakupie drutu, który może być nawet kilkukrotnie droższy od drutów używanych przy spawaniu w osłonie gazowej.

Jaki migomat kupić więc do domu? Mimo wszystko do spawania w domu migomat bezgazowy może być odpowiedni. W przypadku bardziej profesjonalnych zastosowań lepiej będzie wybrać spawanie z osłoną gazową. Ten wybór wpłynie na jakość spoiny, a także komfort pracy. Jeśli zdecydujesz się na model gazowy, koniecznie sprawdź, jaki gaz do migomatu będzie odpowiedni.

Zalety spawania metodami MIG/MAG

Nie bez powodu metody MIG i MAG są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i najszerzej wykorzystywanych sposobów spawania. Stosowane są między innymi w różnych gałęziach przemysłu, budownictwie, produkcji statków czy motoryzacji. Dają duże możliwości w zakresie zastosowania i umożliwiają spawanie wielu materiałów w porównaniu z innymi metodami spawalniczymi.

Wymagają stosunkowo niewielkich nakładów finansowych, są bardzo wydajne, a jakość spoin jest zadowalająca, chociaż oczywiście zależy to od umiejętności spawacza. Spawać można w dowolnej pozycji, natomiast przy zmechanizowaniu całego procesu spoiny są zawsze dobrej jakości.

Jaki migomat kupić? Najważniejsze parametry

Wybierając migomat, należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysuwu drutu, źródła zasilania i natężenia prądu spawania. Na każdy milimetr blachy musi przypadać co najmniej 40 A prądu. Dla osoby o przeciętnych potrzebach odpowiedni powinien być migomat o mocy do 160 A. Taka moc sprawi, że migomat będzie najprawdopodobniej ze średniej półki cenowej.

Wybierając urządzenie odpowiednie dla siebie, należy koniecznie zwrócić uwagę na długość pojedynczego cyklu pracy. Jest to jednorazowy czas, przez który można go używać na maksymalnym natężeniu prądu spawania. Po upłynięciu tego czasu urządzenie należy wyłączyć i odłożyć. Obok możliwości regulacji natężenia prądu, czas pracy stanowi najważniejszy czynnik przy wyborze.

Jaki migomat wybrać do użytku domowego?

Kwestią znacząco ułatwiającą późniejsze użytkowanie urządzenia, będzie łatwa dostępność rolek do niego. Przy wyborze popularnych producentów, możliwość zakupu rolek również będzie nieco większa. Dobrze, jeśli producent maszyny również nie jest przypadkowy, ponieważ to on gwarantuje bezpieczeństwo i zgodność maszyny z normami spawalniczymi, a także zobowiązuje się do wykonania obowiązkowych napraw w trakcie trwania okresu gwarancyjnego i w razie nieprzewidzianej awarii sprzętu. Sprowadzanie spawarek w niższych cenach z zagranicy nie zawsze będzie dobrym pomysłem.

Migomat do różnych zastosowań. Jaki kupić?

Chociaż parametrów związanych z wyborem półautomatu jest wiele, można pokusić się o sformułowanie przykładowych czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając migomat do domu lub warsztatu, jak i innych nieco bardziej wymagających zastosowań. Wcześniej wymienione czynniki, tj. możliwość regulacji natężenia prądu, średnica drutu i ciągłość pracy, to czynniki, na które warto zwrócić uwagę niezależnie od zastosowania. Oprócz tego można sformułować następujące wskazówki.

Jaki migomat kupić do domu?

Jego optymalna moc będzie wynosić 120-160A. W domowych zastosowaniach nie warto inwestować w sprzęt powyżej 200A, a to właśnie w dużej mierze od napięcia zależy cena urządzenia. Powinien mieć też możliwość podłączenia go do sieci domowej.

W przypadku migomatu do domu wystarczą podstawowe funkcje. Cykl pracy nie musi być niesamowicie wysoki. Wystarczy około 40% lub więcej. Spawarka nie powinna być zbyt duża. Dobrze będzie wybrać niewielkie przenośne urządzenie, o około pięciokilowych szpulach lub mniejszych.

Migomat do warsztatu i zastosowań przemysłowych

Będzie średnich lub większych wymiarów, przeważnie na szpule większe niż 15 kg. Zależnie od potrzeb, może to być spawarka powyżej 200 A. Jeśli natężenie prądu przekracza 200 A, musi być trójfazowa. Jeśli nie, wystarczy, że migomat będzie dostosowany do korzystania z niego w sieciach 230V.

Tutaj warto zadbać o różne funkcje dodatkowe – indukcyjność czy synergię. Konieczny będzie wyświetlacz i zmienna biegunowość, regulacja posuwu drutu i możliwość korzystania z drutu o średnicy 0,6 i większej. Bardzo pomocnym dodatkiem będzie możliwość spawania również innymi metodami, niż tylko MIG i MAG (spawarki 3w1). Pojedynczy cykl pracy powinien wynosić minimum 60%.

Wybierając półautomat, należy pamiętać o tym, że dobieramy go zawsze do swoich potrzeb i specyfiki wykonywanych nim prac, zatem podane parametry mogą się nieco różnić w zależności od tego, co chcemy spawać i w jakim celu.

Zakup akcesoriów do migomatu

Kupując migomat, otrzymujemy zazwyczaj samą maszynę. Do korzystania z niej będą potrzebne również dodatkowe akcesoria takie jak odzież ochronna, maska, rękawice, reduktor, butla i drut. Zdarza się, że firmy dystrybuujące spawarki przygotowują gotowe zestawy do spawania, co jest szczególnie pomocne dla osób początkujących lub kupujących maszynę tylko do zastosowań domowych. Zachęcamy do poszukiwań idealnego sprzętu i akcesoriów dla siebie.

Autor: Patrycja Wojas