Data publikacji:

Jaki generator ozonu do domu wybrać?

Tak zwane ozonowanie jest sprawdzonym sposobem na pozbycie się wielu nieprzyjemnych zapachów, poprawę jakości powietrza, a także dokładną dezynfekcję zamkniętych powierzchni. Operacje przeprowadzamy dzięki specjalnym urządzeniom, które można ustawić w mieszkaniu lub samochodzie. Radzimy zatem, jaki generator ozonu do domu wybrać.
ozon
Niezadowalająca jakość powietrza, którym oddychamy, jest stałym problemem osób mieszkających w Polsce. Narasta on zwłaszcza zimą, a także w środku lata, kiedy nad miastami i miasteczkami unosi się gęsty smog. Coraz więcej osób kupuje więc oczyszczacze powietrza. Niestety nie zawsze są one jednak w stanie sprostać wyzwaniu i dogłębnie poprawić atmosferę w naszym domu. W tym wypadku bardziej zdecydowanym rozwiązaniem jest zakup generatora ozonu.

Czym jest generator ozonu i do czego służy?

Przeznaczenie urządzenia dokładnie tłumaczy jego nazwa, jego zadaniem jest generowanie ozonu, a więc szybko rozkładającego się bezbarwnego gazu, posiadającego bardzo charakterystyczny zapach. Pod względem molekularnym, cząsteczka ozonu składa się z trzech atomów tlenu. W naturze ozon znajdziemy głównie w najwyższych partiach atmosfery (tzw. warstwa ozonowa), na skutek kompleksowych interakcji powstaje on również podczas burzy i mocnego deszczu.

Ozon jest aktywnym gazem i formalnie uznawany jest za truciznę dla większości żywych organizmów. Właściwości te sprawiają, że bardzo skutecznie neutralizuje unoszące się w powietrzu ostre i nieprzyjemne zapachy, a także szkodliwe substancje chemiczne. Poza tym jest też świetnym środkiem dezynfekującym, zabija bowiem bakterie, grzyby, roztocza i inne niebezpieczne mikroby, niszczy też wirusy i zarodniki pleśni. W dokładnie ozonowanych pomieszczeniach lepiej czuć będą się np. alergicy.

Generatory ozonu można podzielić na sprzęt przeznaczony do zastosowań typowo profesjonalnych, który używany jest przez firmy sprzątające lub służby medyczne, a także modele stworzone z myślą o użytku domowym. Koszt zakupu tych pierwszych jest bardzo wysoki, co idzie jednak w parze z ich wydajnością. Z punktu widzenia indywidualnego konsumenta zakup mobilnego sprzętu domowego jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Bez względu na typ, do działania ozonatora niezbędny jest dostęp do energii elektrycznej.

Jaki generator ozonu do domu wybrać?

Domowe generatory ozonu to zazwyczaj niewielkie urządzenia, które w razie potrzeby z łatwością możemy przenieść z miejsce na miejsce. Urządzenie przy pomocy wentylatora zasysa powietrze do swojego wnętrza i przepuszcza je przez filtr generujący cząsteczki ozonu, które z dużą szybkością są wydmuchiwane na zewnątrz.

Dostępne w sklepach modele domowych ozonatorów możemy ustawić na podłodze lub stole, w pokoju lub kuchni, a także umieścić np. w szafie z ubraniami, pozbywając się np. zapachu stęchlizny. Co ciekawe, jeżeli chcemy kupimy też ozonatory z pojemnikami, do których można włożyć i zdezynfekować obiekty, takie jak np. zabawki dziecka, albo żywność. Warto bowiem podkreślić, że ozonowane warzywa, owoce, mięso dłużej zachowują swoją świeżość.

Niektóre urządzenia mogą też ozonować wodę, są bowiem wyposażone w specjalne elastyczne rurki zakończone filtrami wkładanymi bezpośrednio do płynu. Gaz możemy w ten sposób przesyłać też np. do pojemników/worków, w których schowamy większe przedmioty, takie jak buty.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie generatora ozonu do domu?

O jakości generatora ozonu świadczy przede wszystkim to, ile gazu jest w stanie wyprodukować w ciągu określonego czasu. Producenci sprzętu podają ten parametr w miligramach na godzinę (mg/h). Do większości zastosowań domowych, a więc ozonowania szaf, pojemników oraz niewielkich przestrzeni, wystarczą nam ozonatory o wydajności około 500-600 mg/h.

Jeżeli poszukujemy generatora ozonu do samochodu i chcemy dokładnie zdezynfekować pojedyncze pomieszczenia mieszkania lub przewody wentylacyjne, potrzebujemy mocniejszego sprzętu o wydajności od 5000 do 10000 mg/h.

Niezbędną opcją w ozonatorze domowym powinien być timer, który pozwala ustalić dokładny czas pracy urządzenia. Warto też wybrać sprzęt wykonany z jak najbardziej solidnych materiałów. Dotyczy to najmniejszych i najsłabszych modeli generatorów, które zamknięte są w plastikowych obudowach. Silniejsze i bardziej profesjonalne modele umieszczone są bowiem w metalowych skrzynkach z wbudowaną rączką ułatwiającą ich przenoszenie.

Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z generatora ozonu

Ozonowanie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że przestrzegamy odpowiednich zasad. W pierwszej kolejności należy zaznajomić się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia i wskazaniami producenta, co do jego użytkowania. Jeżeli ozonujemy pokój lub mieszkanie nie możemy w nich przebywać. 

Po zakończeniu procesu, przed wejściem należy odczekać co najmniej kilka godzin, aż pozostały w powietrzu ozon ulegnie rozłożeniu, albo kilkanaście/kilkadziesiąt minut, jeżeli zdecydujemy się na otwarcie okien i solidne wietrzenie. Weźmy pod uwagę to, że zapach gazu ma czasami tendencję do utrzymywania się nawet przez kilka dni.

Ozonowania powietrza odradza się osobom cierpiącym na problemy z krążeniem, astmę lub inne choroby układu oddechowego. Proces może wzmocnić objawy tych przypadłości , drażnić błony śluzowe nosa i gardła.

Zdjęcie: Envato Elements