Data publikacji:

Jaki gramofon do 1000 złotych wybrać?

Nic nie wskazuje na to, by gramofony miały ponownie szybko zniknąć z półek sklepowych. Choć renesans tych urządzeń wydawał się wielu przelotną modą, trendy nie kłamią – popularność sprzętu stale rośnie, podobnie jak sprzedaży płyt winylowych. Wielu wciąż niezdecydowanych fanów muzyki zastanawia się więc, jaki solidny gramofon do 1000 złotych wybrać.
gramofon
Wielki powrót do winyli zaczął się już ponad 10 lat temu, a od tamtego czasu ich sprzedaż rośnie stale z roku na roku. Nic nie wskazuje na to, by miało się to szybko zmienić, zostaną więc one z nami przez bardzo długi czas. Nie przeszkodzi im w tym nawet powszechny dostęp do muzycznych serwisów streamingowych, które po jednym kliknięciu pozwalają słuchać praktycznie dowolnego utworu. Na trend ten reagują też producenci elektroniki. Chcesz kupić gramofon? Jaki wybrać? zobacz, na jakie modele do 1000 zł możesz się zdecydować.

W sklepach znajdziemy coraz większy wybór gramofonów, w bardzo zróżnicowanych cenach, od zaledwie kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dla początkującego najlepszym rozwiązaniem jest jednak sprzęt ze środka stawki, w którym jakość podzespołów i produkowanego dźwięku będzie zadowalająca nawet dla bardziej wymagających słuchaczy.

Najtańsze modele pod względem technicznym przypominają bowiem bardziej zabawki lub interesująco wyglądające gadżety, niż odtwarzacze, na których można na poważnie cieszyć się muzyką. Jaki więc gramofon do 1000 złotych wybrać?

Na co zwracamy uwagę przy zakupie gramofonu do 1000 złotych?

Podczas wyboru gramofonu do 1000 złotych zwracamy uwagę na kilka kluczowych cech sprzętu, większość z nich będzie miała bezpośredni wpływa na wygodę jego obsługi, a także koszty związane z konserwacją.

Metoda obsługi urządzenia

Jedną z podstawowych cech gramofonu jest sposób, w jaki jego mechanizm rozpoczyna odtwarzanie płyty. Z tego względu urządzenia dzielimy na trzy kategorie:

  • gramofon manualny – najbardziej tradycyjny sposób obsługi gramofonu, który doceniają przede wszystkim audiofile. Użytkownik samodzielnie przestawia ramię z igłą podczas startu oraz końca płyty;
  • gramofon automatyczny – urządzenie bez udziału użytkownika samodzielnie opuszcza i podnosi ramię po rozpoczęciu i zakończeniu płyty;
  • gramofon półautomatyczny – użytkownik ręcznie ustawia ramię urządzenia i włącza płytę, ale automatycznie powraca ono na swoje miejsce po zakończeniu nagrania.

Napęd gramofonu

Podczas zakupów zwracamy też uwagę na mechanizm obracający talerz urządzenie. W gramofonie do 1000 złotych najczęściej znajdziemy napęd paskowy, w którym specjalny gumowy pasek łączy elektryczny silnik sprzętu z talerzem. Jego zaletą jest bezgłośna praca. Minimalizuje on też drgania, które mogłyby być przenoszone na płytę, wpływając na proces odtwarzania. Ze względu na użyty materiał, paski są wrażliwe na wilgoć oraz zmiany temperatury, z czasem się też rozciągają i kruszą, co zmienia prędkość płyty. W takich wypadkach należy je wymienić.

W cenie do 1000 złotych rzadziej spotkamy się z napędem bezpośrednim. Oś silnika jest tutaj bezpośrednio połączona z talerzem. Solidny mechanizm tego typu zapewnia większą dokładność i niezawodność, zbędna okazuje się tu też jego konserwacja.

Wkładka gramofonu

Wkładki to niewielkie wymienne kartridże, które montowane są na końcu ramienia gramofonu. Składają się z mechanizmu elektromechanicznego połączonego bezpośrednio z igłą wchodzącą w kontakt z powierzchnią płyty. Wkładki dekodują dźwięk zapisany na winylu i przenoszą sygnał do reszty urządzenia. Jakość podzespołów, z jakich są zbudowane, wpływa w dużym stopniu na brzmienie nagrania, w tym jego czystość i głębię.

W gramofonach do 1000 złotych spotkamy się z dwoma podstawowymi rodzajami wkładek:

  • wkłada MM (moving magnet) – popularniejszy rodzaj wkładki, charakteryzujący się niższą ceną oraz możliwością łatwej wymiany igły;
  • wkładka MC (moving coil) – używając tej wkładki, otrzymujemy dźwięk wyższej jakości, ale musimy skorzystać z przedwzmacniacza.

Przedwzmacniacz

Gramofony do 1000 złotych z wbudowanym przedwzmacniaczem umożliwiają podłączenie do nich słuchawek lub głośników, bez potrzeby korzystania z innych zewnętrznych elementów systemu Hi-Fi (wzmacniacz, amplituner). Osobom rozpoczynającym przygodę z winylami zaleca się unikanie sprzętu pozbawionego przedwzmacniaczy.

Nowoczesne modele z przedwzmacniaczami wyposażone są też w inne metody komunikacji, które pozwalają ominąć zewnętrzne wzmacniacze i amplitunery. Pierwszą z nich są porty USB, które umożliwiają przesyłanie sygnału audio np. bezpośrednio do komputera. Drugą jest połączenie Bluetooth, dzięki któremu muzyki bez problemu posłuchamy na bezprzewodowych słuchawkach, głośnikach lub soundbarach.

Zobacz także, jaki gramofon do 500 zł wybrać

Gramofony do 1000 złotych – ranking polecanych modeli

Audio-Technica AT-LP60XBT

DENON DP-29F
TEAC TN-175
Audio-Technica AT-LP60XUSB
TEAC TN-180BT
Sony PS-LX310BT
Lenco L-3808W