Data publikacji:

Jaki Internet do domu?

Czasy, gdy istniała tylko jedna technologia pozwalająca na połączenie się z Internetem, minęły bezpowrotnie. Obecnie szukając odpowiedzi na pytanie, jaki Internet do domu wybrać, trzeba przebrnąć przez mnóstwo ofert różnych dostawców, zwracając przy tym uwagę na wiele kryteriów i dokładnie określając swoje potrzeby. Mnogość opcji pozwala dobrać pakiet idealny dla siebie, ale łatwo się wśród nich pogubić. Jak znaleźć idealny Internet do domu? Podpowiadamy!
jaki Internet do domu

Internet do domu – dostępność opcji

Obecnie dostawcy oferują kilka rodzajów połączeń internetowych. Mamy Internet stacjonarny, mobilny i radiowy, mamy łącze telefoniczne, a także technologie LTE i światłowodowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak pierwszą kwestią, która wymaga zweryfikowania, jest ich dostępność.
Aglomeracje, większe i mniejsze miasta czy wsie z reguły są w zasięgu największych dostawców, jak Play, Plus, Orange, Netia, Vectra czy UPC, ze względu na ich ogólnopolski charakter. Nie oznacza to jednak, że w każdym miejscu internetowa infrastruktura będzie równie mocno rozbudowana.
Wybierając Internet do domu, warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić, które opcje są możliwe do podłączenia w danej lokalizacji. Choć dostęp np. do popularnego w ostatnim czasie łącza światłowodowego jest zwykle bezproblemowy, wciąż istnieją miejsca, gdzie jego podciągnięcie jest niemożliwe lub będzie możliwe dopiero za jakiś czas.
Aby to sprawdzić, wystarczy skontaktować się z wybranym dostawcą. Warto przy tym pamiętać o mniejszych lokalnych firmach, które mogą mieć szersze możliwości, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach.

Najważniejsze pytanie – po co nam Internet?

Drugą istotną kwestią przy wyborze połączenia jest to jak i w jakim celu będzie wykorzystywany. Najlepszy Internet to taki, który odpowiada na potrzeby użytkownika. Należy więc ustalić jego przeznaczenie i wymagania, jakim będzie musiał sprostać dostawca. Do przeglądania mediów społecznościowych czy czytania serwisów informacyjnych nie trzeba szalonej prędkości i wystarczą najbardziej podstawowe pakiety. Choć w teorii im szybciej, tym lepiej – nie warto przepłacać za pakiet, z którego nie będzie się w pełni korzystać.
Natomiast jeżeli z połączenia będą korzystać fani serwisów streamingowych i oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości czy miłośnicy rozmów na Skype ze znajomymi z innego kontynentu, wydajność musi być większa.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, które lubią grać. Zarówno wymagające gry przeglądarkowe, tryby online multiplayer, jak i po prostu pobieranie kolejnych tytułów lub dodatków do nich wymagają możliwie najlepszego łącza. Gracze zajmujący się streamowaniem swoich rozgrywek nie powinni nawet się nad tym zastanawiać. Im wyższe prędkości odbierania i wysyłania danych, tym lepiej, szczególnie jeśli łącze będzie współdzielone przez kilka osób.

Jaki jest najszybszy Internet w Polsce i kiedy warto go kupić?

Szybkość połączenia internetowego podawana jest w megabitach na sekundę. Przykładowo: 10 Mb/s oznacza, że w ciągu minuty zostanie pobrane 600 Mb danych. Właśnie tyle uznawane jest za minimalną prędkość, umożliwiającą względnie komfortowe korzystanie z poczty elektronicznej czy okazjonalne przeglądanie różnych serwisów. Obecnie oferty dostawców zaczynają się najczęściej od 50 Mb/s.
50 Mb/s to prędkość, która powinna być wystarczająca dla jednej osoby, niemającej wysokich wymagań ani zaawansowanej działalności w sieci. Większy komfort użytkowania zapewni 100 Mb/s i więcej, a jeśli z połączenia będzie korzystało kilka osób, warto skusić się na 300-500 Mb/s. Natomiast dla najbardziej wymagających użytkowników, oczekujących najlepszych wrażeń i sprawnego pobierania ogromnych plików doskonałe będzie 1 Gb/s.
Największe prędkości transferu danych oferuje łącze światłowodowe i to właśnie z niego powinny skorzystać osoby, które pragną mieć najszybszy Internet w Polsce. Jedną z największych zalet tej technologii jest jej symetryczność – tempa przesyłania plików oraz ich odbierania są równie wysokie. Jest to szczególnie ważne dla graczy oraz twórców różnego rodzaju treści.

Czy router wpływa na prędkość Internetu?

Należy oczywiście pamiętać, że do sieci potrzebny jest mocny router do domu czy mieszkania. Router jest urządzeniem, którego zadaniem jest rozdzielanie sygnału internetowego w zakresie lokalnej sieci. Z jego pomocą można uzyskać połączenie przewodowe oraz bezprzewodowe, czyli Wi-Fi. Router umożliwia jednoczesne korzystanie z Internetu przez wiele osób, a także łączenie się z innymi urządzeniami, jak np. drukarki czy skanery.
Dobór odpowiedniego routera jest bardzo ważny, ponieważ jego cechy bezpośrednio wpływają na prędkość łącza. Jeżeli jego parametry nie są wystarczające, nawet najlepszy Internet nie osiągnie pełnego potencjału. Tak więc należy przemyśleć nie tylko kwestię tego, jaki internet do domu wybrać, ale też na jaki router się zdecydować.
Wybierając urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii – częstotliwość fal radiowych, obsługiwane standardy Wi-Fi, a także ich maksymalny zasięg. Sieć Wi-Fi obsługiwana jest w dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Główną różnicą pomiędzy nimi jest możliwa do osiągnięcia prędkość.
Częstotliwość 2,4 GHz jest optymalna dla prędkości do 600 Mb/s i jej największą zaletą jest długość fal, zapewniająca silny zasięg na większe odległości. Z kolei 5 GHz nadaje się do połączeń do 1300 Mb/s, co oznacza nie tylko lepszą szybkość, ale i stabilność. Wadą tej częstotliwości jest jej mniejsza odporność na zakłócanie przez fizyczne przeszkody, jak ściany, meble czy drzewa.
Wybierając Internet do domu, należy wziąć pod uwagę dostępność rozwiązań technologicznych, indywidualne potrzeby użytkowników, a także specyfikę mieszkania oraz otoczenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!