Data modyfikacji:

Jaki kabel AUX do samochodu?

Zazwyczaj w starszych modelach aut, które pozbawione są nowoczesnych odtwarzaczy multimedialnych korzystających z komunikacji bezprzewodowej, do słuchania muzyki ze smartfona niezbędny jest kabel AUX, który podłączamy do wejścia w radioodbiorniku. Na co zwracać uwagę podczas wyboru tego rodzaju przewodu i czy mamy dla niego w opisanym przypadku jakieś alternatywy.
jaki kabel aux do samochodu

Kabel AUX do samochodu – co należy wiedzieć?

Kable AUX, mimo dość tajemniczej i rzadko używanej nazwy, są powszechnie znane każdemu z nas. Są one od kilkudziesięciu lat standardem wykorzystywanym przez najróżniejszy sprzęt audio, obecnie najczęściej służą nam do podłączania słuchawek oraz mikrofonów. Ponieważ są wszechobecne, korzystające z nich wejścia znajdziemy w prawie każdym standardowym radiu lub odtwarzaczu samochodowym. Złącze AUX przesyła dwukanałowy sygnał stereo.
Przewody AUX w samochodzie posiadają klasyczną wtyczkę 3,5 mm, która powszechnie określana jest nazwą minijack. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że występuje ona w dwóch rodzajach, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.
Rozróżniamy bowiem wtyki z trzem oraz czterema pinami. Te pierwsze służą wyłącznie do transportu sygnału wyjściowego z urządzenia odtwarzającego dźwięk. Te drugie posiadają także możliwość transmisji sygnału wejścia, pochodzącego najczęściej z mikrofonu, który np. jest zainstalowany w zestawie słuchawkowym.
Końcówki w obu standardach rozróżnimy łatwo po liczbie charakterystycznych pierścieni, na ich metalowej obudowie. Wtyki 4-pinowe mają ich trzy, a 3-pinowe tylko dwa. Ponieważ przesyłamy dźwięk stereo do samochodu, zaleca się stosowanie kabli z czterema pinami.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie kabla AUX do samochodu?

Wybór kabli AUX jest całkiem spory. To, co powinno nas interesować, to przede wszystkim jakość wykonania przewodu, która wpływa na jego wytrzymałość i elastyczność. Ważna jest skuteczność oplotu, a także jego grubość oraz materiał, z jakiego został wykonany. Bardziej premierowe kable posiadają pozłacane końcówki, które stabilizują przesył dźwięku oraz minimalnie poprawiają jego czystość.
Oczywiście nawet najlepszy kabel okaże się bezużyteczny, gdy wejście w samochodzie będzie zabrudzone lub mocno zużyte. W takim wypadku nie pomogą nawet najlepsze przewody. Zwracajmy też uwagę na długość, tak aby móc spokojnie odłożyć urządzenie odtwarzające dźwięk np. na siedzenie pasażera lub deskę rozdzielczą auta.

Co zrobić, gdy telefon lub odtwarzacz nie ma wyjścia AUX?

Gdy telefon, tablet, komputer lub inny odtwarzacz, który chcemy podłączyć do auta, nie ma wyjścia AUX – nic straconego. W sklepach znajdziemy wiele typów przejściówek, które podłączamy do tego portu.
Zazwyczaj z drugiej strony znajdziemy w nich standardowe wejście USB. Inne modele pozwalają dodatkowo skorzystać z komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, bowiem nie musimy nawet wyciągać telefonu z kieszeni.
Zdjęcie: Envato Elements