Data publikacji:

Jaki kabel do fotowoltaiki 10 kW?

W trakcie projektowania i wybierania podstawowych elementów systemów fotowoltaicznych inwestorzy bardzo często skupiają się głównie na cenie i parametrach paneli słonecznych i falowników, zapominając przy tym o zakupie solidnych przewodów elektrycznych, które łączą wszystkie elementy zestawu. Solidne przewody fotowoltaiczne uchronią instalację przed problemami, takimi jak częste awarie, a nawet zwarcia lub pożary, i zminimalizują straty wytwarzanej energii. Radzimy jaki kabel do fotowoltaiki 10 kW wybrać.
photovoltaic solar panels solar cells on roof top factory.

Kabel do fotowoltaiki – czyli jaki?

Kiedy rozmawiamy o kabla do fotowoltaiki mamy na myśli zarówno przewody łączące poszczególne moduły instalacji, jak i ich ciągi, a także te, które przesyłają energię do falownika. Do tego typu zadań nie używamy standardowych kabli elektrycznych 230 V ściągniętych z półki w markecie budowlanym lub sklepie elektrycznym.
Do tworzenia systemu fotowoltaicznego wykorzystujemy natomiast kable przeznaczone to przesyłania prądu stałego (DC). W ich wnętrzu znajdziemy dwa przewody, te z dodatnim potencjałem (+) mają kolor czerwony, natomiast te z ujemnym (-) są niebieskie lub czarne. W wypadku, gdy oba mają takie same barwy, ujemny będzie identyfikowany po przerywanej linii na jego powierzchni.

Czym charakteryzują się kable do fotowoltaiki?

Kable fotowoltaiczne powinny być zgodne z przygotowaną dla nich normą PN EN 50618:2015-03. Szukajmy tego oznaczenia w opisie produktu, jeżeli mamy wątpliwości, czy nadaje się do tego celu.
Kable fotowoltaiczne powinny składać się z ocynkowanych miedzianych drutów, które tworzą pojedyncze żyły. Obowiązkowa jest podwójna izolacja, która wykonana jest z tworzywa sztucznego. Zaleca się tutaj gumy bezhalogenowej (oznaczenie LSXH) lub polietylenu usieciowanego (oznaczenie XLPE).
Regulacje wymagają też od kabli, by były w stanie służyć nieprzerwanie przez 25 lat, obowiązkowo muszą być więc odporne na działanie promieniowania UV, a także skoków temperatury, w zakresie od -40 do 120 stopni Celsjusza. Oczywiście izolacja musi być w stanie uchronić je też przez uszkodzeniami mechanicznymi oraz deszczem, śniegiem i oblodzeniem. Niezwykle ważna jest też duża giętkość kabla, ułatwiająca instalację poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego.
W przypadku większych instalacji fotowoltaicznych, albo takich znajdujących się w miejscu podwyższonego ryzyka, regulator przewidział dodatkowe normy prawne dla kabli do zadań specjalnych. Normy NE-EN 60332-1 i IEC 60332-1 opisują produkty odporne na rozprzestrzenianie się ognia. Certyfikaty UNE-EN 60754-2 i IEC 60754-2 przyznaje się modelom, które w razie zajęcia się ogniem nie wydzielają gazów korozyjnych, które mogłyby uszkodzić moduły lu inne części systemu. Normy UNE-EN 60754-2 oraz IEC 60754-2 przeznaczone są z kolei dla kabli, które podczas pożaru wydzielają niewielką ilość dymu.

Jaki kabel do fotowoltaiki 10 kW?

Kiedy pytamy, jakie kable do fotowoltaiki 10 kW nie mamy na myśli opisywanych modeli na prąd stały, ale przewody na prąd zmienny, które odchodzą od falownika i przesyłają prąd do rozdzielnik, a następnie do standardowej sieci elektrycznej w domu lub innym budynku. Największym problemem jest tutaj przekrój poprzeczny kabla, a więc grubość jego żył, wpływająca na maksymalną ilość przesyłanej energii.
Poprawne obliczenie odpowiedniej wartości jest dość skomplikowane, opera się bowiem na specjalnym równaniu, biorącym pod uwagę napięcia sieci długość przewodu pomiędzy rozdzielnią a falownikiem, moc czynną i tak dalej. Inne wartości bierzemy też pod uwagę, gdy przesyłamy prąd trój- lub jednofazowy. Obliczenia i odpowiedź na to pytanie należy zostawić więc specjaliście, nie chodzi tu tylko o zaprzyjaźnionego elektryka, ale zawodowca mającego odpowiednio dużą wiedzę na temat instalacji fotowoltaicznych. Niezbędna może okazać się też szczegółowa charakterystyka posiadanych modułów.
Zdjęcie: Envato Elements