Data publikacji:

Jaki kabel do kamer monitoringu?

Z kamer do monitoringu korzystają obecnie nie tylko duże prywatne firmy, centra handlowe i sklepy lub inne placówki użyteczności publicznej, takie jak szkoły, ale również właściciel domów lub gospodarstwa domowych. Instalacja urządzeń odstrasza nieproszonych gości, a w razie włamania lub innego wypadku losowego zarejestrowane wydarzenia pomaga na policji lub w sądzie. Jeżeli nie korzystamy z coraz popularniejszych kamer bezprzewodowych, urządzenia muszą być połączone z bazą monitoringu przy pomocy kabla.
jaki kabel do kamer monitoringu

Kabel do monitoringu – podstawowe informacje

Jaka kamera do monitoringu będzie najlepsza? Jeśli zdecydujesz się na modele przewodowe, konieczne będzie prawidłowe podłączenie. Kable łączce kamery do monitoringu zazwyczaj prowadzimy na zewnątrz budynków, w przypadku dużych działek lub posesji, i bardzo często używamy do tego celu setek metrów przewodu. Dlatego tak ważne jest dobre rozplanowanie inwestycji i już na samym początku określenie jej konkretnych wymiarów. Warto też wziąć pod uwagę ewentualną rozbudowę systemu o kolejne kamery.
Kable do monitoringu muszą być przystosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych oraz przy dużych wahaniach temperatury. Jeżeli kamery instalujemy w obiektach przemysłowych oraz w pobliżu działających maszyn, należy też zadbać o poprawne ekranowanie przewodu, a więc jego ochronę przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
W instalacjach monitoringu stosuje się dwa podstawowe rodzaje przewodów – koncentryczny oraz telekomunikacyjny, zwany też powszechnie skrętką komputerową. Oba z nich są w stanie transportować zarówno sygnał cyfrowy, jak i analogowy, zawierający dźwięk oraz obraz. Ich wewnętrzna budowa jest jednak zasadniczo różna.

Kabel koncentryczny do monitoringu

Poza używaniem w systemach monitoringu, kable koncentryczne wykorzystuje się również powszechnie w domach, do łączenia ze sobą anten z telewizorami, stąd też często przewody są określane mianem antenowych.
Wadą konstrukcji przewodów tego typu jest ich podatność na zakłócenia elektromagnetyczne, które dają o sobie znać np. w sytuacji, gdy są poprowadzone w pobliżu linii energetycznych. W sklepach znajdziemy jednak kable z kilkoma warstwami ekranowania, które niwelują w części wspomnianą wadę. Są to modele z oznaczeniami klasy A, A+ lub A++.
Rdzeniem kabla koncentrycznego jest pojedyncza miedziana żyła (czasami też aluminiowa lub stalowa), która przesyła sygnał analogowy lub cyfrowy, a także zapewnia zasilanie kamerze. Do użytku w systemach monitoringu zaleca się modele o przekroju żyły wynoszącym 0,5 mm2 lub 0,75 mm2.
Produkty z drugiej kategorii sprawdzają się przede wszystkim na dużych działkach, w których długość przewodu przekracza 100–150 metrów. Większy przekrój żyły umożliwia w tym przypadku zniwelowanie strat energii oraz spadków napięcia w przewodzie, a tym samym powstawania zakłóceń w pracy kamery.
Do użytku na zewnątrz wybieramy kable z osłoną wykonaną z polietylenu (PE), odznaczającego się zwiększoną odpornością na trudne warunki pogodowe oraz wysoki poziom wilgotności. Wadą materiału będzie jego zwiększona sztywność. Jeżeli wybraliśmy dodatkowo kabel ze wzmocnionym oplotem i ekranowaniem, możemy mieć problemy z jego formowaniem i wyginaniem podczas instalacji.
Opcjonalnie możemy skorzystać z bardziej elastycznych, acz wrażliwych, kabli PVC. Przed żywiołami chronimy je za pomocą dodatkowych plastikowych rurek instalacyjnych, w które wkładamy przewód.

Kabel typu skrętka do monitoringu

Kable typu skrętka służą przede wszystkim do przesyłania sygnału cyfrowego w kamerach monitoringu, choć w razie potrzeby będą też pracować dobrze z analogowym. Przewody tego typu wyposażone są w osiem żył, które połączone są w cztery pary.
Każda żyła posiada własną osłonę, a pary są oznaczane kolorami ułatwiającymi ich identyfikację. Z powodu budowy przewody są bardziej skomplikowane w obsłudze i podłączaniu do nich sprzętu. Z pewnością nie poleca się ich początkującym monterom zakładającym tylko pojedynczą kamerę.
Specjaliści zaznaczają, że podczas planowania instalacji ze skrętką powinniśmy zwrócić uwagę na odległość pomiędzy kamerą a wideorejestratorem. Przy połączeniu tym typem kabla powinna ona wynosić maksymalnie 100 (sygnał cyfrowy) albo 350 metrów (sygnał analogowy). Dotyczy to przede wszystkim kamer IP z funkcją PoE (Power over Ethernet), pozwalającą im na czerpanie zasilania przez skrętkę.
Maksymalną odległość możemy jednak zwiększyć nawet do kilku kilometrów, korzystając ze specjalnych pośrednich switchy zapewniających odpowiedni poziom napięcia w kablu, które umieszcza się w odpowiednich odstępach drogi pomiędzy urządzeniami.
Na dystansie do 30 metrów spokojnie wykorzystujemy kable o standardowym przekroju żyły 0,5 mm2. Gdy kabel będzie miał od 30 do 100 metrów długości, poleca się stosowanie produktów z przekrojem żyły wynoszącym 0,8 mm2. Nawet grubsze żyły nie wyeliminują jednak kompletnie zakłóceń powstających na większych odległościach przesyłania sygnału.
Zdjęcie: Envato Elements