Data publikacji:

Jaki kabel do podłączenia dekodera z telewizorem?

Wiele osób do oglądania telewizji wykorzystuje specjalne dekodery lub odtwarzacze multimedialne z funkcją łączenia się z internetem. Różnorodność tych urządzeń jest bardzo duża, podobnie jak ich funkcjonalność. Pozwalają one cieszyć się zarówno programami naziemnej, cyfrowej, jak i satelitarnej telewizji cyfrowej. Pojawia się więc uzasadnione pytanie, w jaki sposób sprzęt ten komunikuje się z telewizorem i jakiego rodzaju kabli do tego celu musimy użyć.
jaki kabel do podłączenia dekodera z telewizorem
Dekodery podłączane do telewizorów możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsze służą wyłącznie do odbioru telewizji naziemnej i są zazwyczaj przeznaczone dla telewizorów, które nie są w stanie samodzielnie zdekodować jej sygnału.
Po 30 czerwca 2022 roku liczba tych odbiorników znacząco wzrosła, bowiem był to termin wyłączenia sygnału DVB-T i kompletnej przesiadki na standard DVB-T2. Technologia DVB-T2 zwiększa przepustowość sygnału TV, używając do tego celu nowoczesnego kodeka HEVC\H.265, dodatkowo poprawiającego stabilność oraz jakość obrazu. Warto zaznaczyć, że niekompatybilnych z DVB-T2 jest również wiele paneli LCD, mających więcej niż 8–10 lat.
Drugą kategorię dekoderów stanowią urządzenia do odbioru telewizji satelitarnej lub kablowej. Zazwyczaj otrzymujemy je po podpisaniu umowy z wybraną firmą telekomunikacyjną. Sprzęt tego typu posiada zazwyczaj co najmniej kilka gniazd wejściowych i wyjściowych, do działania często potrzebuje też połączenia z internetem.

Podłączanie dekodera za pomocą kabla HDMI

Wszystkie współczesne urządzenia multimedialne, takie jak odtwarzacze Blu-ray, soundbary, konsole do gier, kamery itd., podłączamy do telewizora za pomocą kabla HDMI. Nie inaczej jest w przypadku praktycznie każdego dekodera, nawet mającego swoje lata.
Kable HDMI przesyłają zarówno sygnał audio, jak i wideo, mogą jednak również transmitować dodatkowe dane, pozwalając np. na komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami. Standard HDMI istnieje na rynku od ponad 20 lat. Chociaż fizycznie złącza tego typu nie uległy żadnym zmianom i nowe kable podłączymy bez problemu do kilkunastoletniego telewizora, w rzeczywistości możliwości przewodów są cały czas rozszerzane i polepszane.
Kable HDMI dostępne są więc w kilku wersjach, określających ich parametry techniczne. Jaki kabel HDMI wybrać?
  • standardowy kabel HDMI (Standard HDMI cable) – obsługuje rozdzielczości ekranu 720p, 1080i, 1080p oraz transmisję telewizji kablowej i satelitarnej. Przewody tego typu oferują transmisję danych na poziomie do 5 Gb/s;
  • kabel HDMI o zwiększonej szybkości (High Speed HDMI cable) – poza wsparcie dla standardowych rozdzielczości 720p, 1080i, oraz 1080p oferuje również wsparcie dla obrazu w 1440p i 4K. Kabel jest obecnie dominującym standardem. Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi tu 10 Gb/s;
  • kabel HDMI ze zwiększoną szybkością Premium (Premium High Speed HDMI cable) – kabel obsługuje obraz w rozdzielczości 4K oraz UltraHD przy częstotliwości odświeżania 60 Hz, wspierając przy tym także technologię HDR. Prędkość przesyłu danych to 18 Gb/s. Jest to przewód, którego używa się do oglądania filmów lub zabawy na konsoli w 4K;
  • ultraszybki kabel HDMI (Ultra High Speed HDMI cable) – najnowsza wersja HDMI wspierająca rozdzielczość 8K i mogąca pochwalić się prędkość transmisji danych na poziomie 48 Gb/s.
  • Do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej wystarczy nam dowolny kabel HDMI, bez względu na jego markę lub rok produkcji. Jeżeli nasz dostawca oferuje treści i programy w 4K, sięgamy po przewody High Speed HDMI lub Premium High Speed HDMI. O zalecanym przez producenta przewodzie przeczytamy też w instrukcji dekodera.
    Samo podłączenie kabla jest bajecznie proste, bowiem wejścia HDMI są wyraźnie opisane na wszystkich urządzeniach. Pamiętajmy tylko, by w panelu ustawień telewizora ustalić źródło sygnału wideo, ponieważ telewizory mają zazwyczaj kilka ponumerowanych wejść HDMI, z listy wybieramy więc to skomunikowane z dekoderem.

    Jak podłączyć dekoder do telewizora bez HDMI?

    O ile jeszcze kilka lat temu w wielu domach wciąż można było spotkać dużo starszych modeli telewizorów, które pozbawione są wejść HDMI, dziś jest o taki sprzęt coraz trudniej. Nie zmienia to jednak faktu, że urządzenia te są jednak wciąż używane z różnych powodów. Teoretycznie są one jednak pozbawione możliwości odbioru telewizji cyfrowej. Ponieważ pozbawione są współczesnych portów wideo, nie podłączymy do nich również żadnego dodatkowego sprzętu poprzez kabel HDMI.
    Problem można oczywiście obejść. Obecnie do telewizorów starszego typu zazwyczaj podłącza się dekodery telewizji cyfrowej DVB-T2, pozwalające na oglądanie programów nadawanych w technologii naziemnej.
    Producenci urządzeń tego typu zdają sobie sprawę z tego, że zazwyczaj łączy się je z wiekowymi telewizorami, dlatego też montują w nich standardowe wyjście analogowe typu SCART, powszechnie znane też jako tzw. eurozłącze. Jego wtyczka ma charakterystyczną prostokątną konstrukcję, mającą w sumie 21 pinów umieszczonych w dwóch rzędach i zabezpieczonych metalową osłoną. Wejście SCART montowane było we wszystkich telewizorach sprzedawanych w Europie od początku lat 90.
    Jeżeli złącze SCART w telewizorze jest uszkodzone, zajęte lub zwyczajnie nie istnieje, dekoder możemy podłączyć do telewizora czasami za pomocą wejścia S-Video, z charakterystyczną okrągłą wtyczką z kilkom pinami. Kabel nie transmituje jednak dźwięku, dlatego musimy dodatkowo użyć dwóch przewodów RCA, po jednym dla lewego oraz prawego kanału audio. Alternatywą jest kabel RCA audio-video, posiadający trzy wtyczki – żółtą dla obrazu oraz białą i czerwoną dla dźwięku.
    Ostatnim rozwiązaniem jest skorzystanie z wejścia antenowego RF w telewizorze. W tym wypadku zmuszeni jesteśmy jednak do zakupu specjalnego modulatora RF, który analogowy obraz i dźwięk, płynący np. ze złącza SCART, zamieni na sygnał radiowy rozpoznawalny przez telewizor, po podłączeniu do niego urządzenia za pomocą kabla antenowego.

    Podłączanie dekodera do telewizora bez kabla

    Wiele nowoczesnych dekoderów, zwłaszcza tych przekazywanych nam przez dostawców telewizji cyfrowej, obecnie coraz częściej komunikuje się z telewizorem bez potrzeby wykorzystania jakiegokolwiek kabla. Do tego celu urządzenie wykorzystuje sieć Wi-Fi. Aby nawiązać połączenie, musimy skorzystać z menu konfiguracyjnego telewizora i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta oraz instrukcją obsługi dekodera.
    Zdjęcie: Envato Elements