Data publikacji:

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Kolagen to naturalny składnik naszej skóry. Właśnie dzięki niemu jest ona elastyczna i jędrna. Z czasem jednak włókna kolagenowe stają się coraz słabsze, a ich sieć – rzadsza. Wtedy zazwyczaj na twarzy pojawiają się tak niepożądane zmarszczki. Na szczęście możemy dostarczyć sobie kolagen od zewnątrz! Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Czy lepiej sięgnąć po kremy z kolagenem, a może kolagen w tabletkach? Przyjrzymy się kolagenowi i sprawdźmy, jak używać go na zmarszczki.

kolagen na zmarszczki

Kolagen, czyli naturalny składnik skóry

Jak już wspomnieliśmy, kolagen występuje naturalnie w organizmie człowieka, ale nie tylko. Na rynku możemy spotkać chociażby kolagen rybi czy wołowy. Producenci produktów z kolagenem zadbali również o komfort wegan – w internetowych drogeriach znajdziemy kosmetyki z fitokolagenem, czyli aktywną biologicznie hydroksyproliną, pozyskiwaną z komórek alg. Taki produkt w swojej ofercie ma chociażby marka Colway .

Kolagen na zmarszczki – co wybrać?

W drogeriach czy aptekach możemy dostać mnóstwo produktów z kolagenem, które obiecują cudowne działanie. Wiele z nich jednak to kremy z dodatkiem kolagenu, a nie naturalny kolagen sam w sobie. W takich kosmetykach zawartość związków peptydowych, z których zbudowany jest kolagen, jest na tyle mała, że ich działanie nie jest skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem sięgnięcie po kolagen naturalny.

Dobrym działaniem charakteryzują się produkty, w których kolagen ma postać liofilizatu lub hydratu. Wykazują one największą skuteczność, ponieważ taki kolagen lepiej przenika przez skórę i rzeczywiście wpływa na jej elastyczność. Należy też zwrócić uwagę na to, jaki kolagen wykorzystał producent, ponieważ kolagen rybi jest wchłaniany lepiej niż ten wołowy, który jest mniej podobny do naturalnego kolagenu ludzkiego.

Wyżej wspomnieliśmy również o fitokolagenie, czyli alternatywie dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Substancja ta ma działanie podobne do kolagenu rybiego. Dobrze sprawdza się w codziennej pielęgnacji, a jego efekty są bardzo zbliżone do kolagenu zwierzęcego.

Kolagen na zmarszczki w tabletkach

Kolagen możemy stosować w codziennej pielęgnacji cery lub wzmacniać skórę od środka. Na rynku znajdziemy kolagen w tabletkach. Warto sięgać po produkty z kolagenem rybim. Dobrym rozwiązaniem jest wybór tabletek, które oprócz kolagenu, zawierają dodatkowe witaminy i minerały, np. witaminę C, cynk, selen, biotynę. Taki kolagen w tabletkach z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na wygląd skóry, lecz także włosów i paznokci.

Jak korzystać z kolagenu?

Sprawa z kolagenem w tabletkach jest prosta – należy postępować dokładnie według zaleceń producentów. Liczba przyjmowanych tabletek na dobę zależy od zawartości składników w jednej tabletce – czasem konieczne jest łykanie czterech, a czasem dwóch tabletek.

Aplikowanie kolagenu na twarz jest nieco bardziej skomplikowane. Zanim nałożymy preparat, konieczne jest dokładne umycie skóry oraz jej stonizowanie. Kolagen aplikujemy wyłącznie na lekko zwilżoną twarz – w tym celu możemy użyć wody lub hydrolatu. Produkt należy delikatnie wklepać i poczekać do wyschnięcia, a następnie posmarować skórę ulubionym kremem. Kolagen najlepiej stosować w pielęgnacji wieczornej.

Korzystając z kolagenu, koniecznie należy pamiętać o jego właściwym przechowywaniu. Z uwagi na delikatne struktury peptydowe w kosmetyku, konieczne jest trzymanie go w lodówce. Wysoka temperatura może bowiem uszkodzić produkt, czego skutkiem będzie brak pożądanego działania na skórę.

Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.