Data publikacji:

Jaki kompresor do piaskowania będzie najlepszy?

Kompresor do piaskowania to jedno z popularniejszych urządzeń, szczególnie polecane profesjonalistom. Amatorzy przed jego użyciem powinni dokładnie zapoznać się z odpowiednią instrukcją i poznać zasady bezpiecznego użytkowania kompresora do piaskowania. Jeżeli nie umiesz z niego korzystać, pozostaje ci czyszczenie metalowych elementów w tradycyjny sposób. Druciane szczotki, polerki, a w ekstremalnych przypadkach środki chemiczne nie poradzą sobie z zanieczyszczeniami na metalu tak dobrze, jak zrobi to kompresor do piaskowania.

Sprawdź również, jaki kompresor 100 l wybrać.
kompresor do piaskowania

Na czym polega piaskowanie? Wybierz najlepszy kompresor do piaskowania

W jaki sposób szybko i bezpiecznie można wyczyścić metalową powierzchnię? Sprawdzą się do tego druciane szczotki lub wszelkiego rodzaju preparaty chemiczne, jednak nic nie da takiego efektu, jak piaskowanie. Jest to proces technologiczny, dzięki któremu powierzchnia przedmiotu jest oczyszczana za pomocą materiału ściernego. Do całości należy dodać sprężone powietrze lub ciecz. Dowolnie kształtuj swoją powierzchnię, wyrównaj całość lub uzyskaj zadowalający efekt szorstkiej powłoki. Piaskowanie pozwala na niezwykle dokładne czyszczenie wszelkich zakamarków i trudno dostępnych elementów. Istnieją klasy piaskowania, które z pewnością znane są profesjonalistom. 

W jaki sposób posługiwać się kompresorem do piaskowania i jak działa to urządzenie? Urządzenie to działa dzięki sprężonemu powietrzu, które ma ciśnienie od 3 do aż 8 barów. Co jest elementem ścierającym? Zwykle używa się do tego piasku, garnetu oraz śrutu staliwnego. Całość procesów, które można wykonać za pomocą kompresora do piaskowania, można rozdzielić na trzy części. Po pierwsze, należy zacząć od starcia rdzy, zendry lub innego tego typu zanieczyszczenia.

Następnie należy zająć się ujednoliceniem wierzchniej warstwy przedmiotu. Na samym końcu zwraca się uwagę na odpowiednio wybrany stopień chropowatości powierzchni. To właśnie dzięki niej możesz być pewien, że nowo nałożony lakier czy farba będzie trzymać się odpowiednio długo i nie będzie nieestetycznie odstawać.

Bezpieczeństwo podczas piaskowania, czyli kompresor do piaskowania dla profesjonalistów

Skoro już dowiedziałeś się, na czym polega technologia piaskowania, czas, abyś poznał sposoby na bezpieczne korzystanie z kompresora do piaskowania. Niestety, istnieje jednak wiele zagrożeń, które wiążą się z niewłaściwym użytkowaniem tego urządzenia. Podczas pracy, drobinki mogą przedostać się do płuc osoby korzystającej z piaskownicy. Jeżeli takie sytuacje będą się powtarzały, w niedługim czasie można nabawić się groźnej pylicy.

Podczas pracy wewnątrz budynku, przestrzeń do pracy powinna być odpowiednio zabezpieczona i oddzielona tak, aby żadna osoba bez uprawnień nie mogła się tam przedostać. Całość musi posiadać kubaturę, zapewnioną wentylację, a urządzenia takie jak kompresor do piaskowania – odciągi miejscowe. Jeżeli zastanawiasz się, jaka ilość materiałów przeznaczonych do piaskowania może być przechowywana w jednym miejscu, jest to nie więcej, niż potrzebne podczas całego dnia pracy.

Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wszystkie odpady i zanieczyszczenia należy na bieżąco wrzucać do odpowiedniego pojemnika. Zanim osoba zatrudniona rozpocznie pracę, musi być odpowiednio przeszkolona i posiadać niezbędną wiedzę z zakresu piaskowania. W dzisiejszych czasach wymogiem jest także znajomość bezpieczeństwa i higieny pracy oraz posiadanie odpowiedniej instrukcji. Na każdym stanowisku muszą być zawieszone tabliczki ostrzegawcze. Zadbaj o odpowiedni strój do pracy. Wymagane jest ubranie robocze, tak samo jak środki ochrony indywidualnej oraz zbiorowej. Blisko stanowiska powinna znaleźć się apteczka i środek gaśniczy.

Jaki kompresor do piaskowania wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia?

Jaki kompresor do piaskowania będzie najlepszym wyborem dla ciebie lub twojej firmy? Przede wszystkim, wybierz model o dobrych parametrach. Co najważniejsze, musi idealnie zgrywać się z piaskarką. Liczy się przede wszystkim precyzyjność urządzenia, jego wydajność oraz wielkość. Zwróć uwagę na ciśnienie robocze urządzenia.

Najbardziej pożądane modele mają od 6 do aż 8 barów, ale 7 barów to optymalna ilość, dzięki której kompresor do piaskowania będzie sprawował się świetnie. Pamiętaj, że wydajność sprzętu tego typu nie może być mniejsza niż 400 l/min. Warto dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat danego modelu. Zapytaj o zużycie źródeł energii oraz tak istotną rzecz, jak moc silnika. Ważne jest, aby kompresor do piaskowania współpracował z piaskarką bez zarzutów.

Kompresor spalinowy do piaskowania. Który z modeli sprawdzi się najlepiej?

Obecnie na rynku znajdziesz wiele kompresorów do piaskowania. Wybór jednego konkretnego urządzenia nie jest łatwym zadaniem. Urządzenie nie należy do najtańszych, dlatego jeżeli inwestujesz pieniądze w taki sprzęt, liczysz na to, że się one zwrócą. Istnieją dwa typy, nad którymi należy się zastanowić. Kompresor spalinowy do piaskowania, jak i kompresor elektryczny to klasyki, bez których nie obędzie się żadna firma. Czym się różnią i który z nich sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku?

Wiele osób zadaje sobie trudne pytanie, jaki kompresor do piaskowania wybrać. W zależności od twoich potrzeb możesz wybrać jeden z dwóch typów kompresorów. Każdy z nich jest równie wydajny. Dodatkowo wielką zaletą jest niezwykle niska awaryjność. Kompresor spalinowy do piaskowania ma przewagę nad modelem elektrycznym szczególnie w jednym aspekcie. Możesz z niego skorzystać na otwartej przestrzeni, gdzie nie masz dostępu do innego źródła energii. Natomiast kompresor elektryczny będzie dobrym wyborem, jeżeli masz zamiar użytkować go w zamkniętym pomieszczeniu.

Kompresor spalinowy do piaskowania to najlepiej oceniany przez specjalistów model. Jeżeli zastanawiasz się nad jego zakupem, dokładnie przeczytaj o jego parametrach. Zwróć uwagę przede wszystkim na wydajność i kompatybilność z piaskarką. Kompresory spalinowe nie psują się często, dlatego możesz cieszyć się w pełni sprawnym urządzeniem nawet przez wiele lat.

Autor: Marcin Krawczyk