Data modyfikacji:

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Zakup materaca dziecięcego wbrew pozorom nie jest łatwym tematem. Szeroki wybór na rynku sprawia, że każdy rodzic przed decyzją zastanawia się, jaki materac dla dziecka będzie najlepszy. Należy zwrócić uwagę na takie cechy jak wymiary, wypełnienie czy twardość. Dobry materac dla dziecka będzie spełniał większość potrzeb malucha, dzięki czemu zapewni komfortowy i zdrowy sen oraz wesprze rozwój prawidłowej postawy ciała naszej pociechy. Na wybór właściwego materaca warto poświęcić czas, ponieważ te dodawane do łóżek w zestawach często nie spełniają właściwych norm lub są niskiej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem, który pomoże wam podjąć decyzję, jaki materac wybrać dla dziecka.
jaki materac dla dziecka

Wymiary dobrego materaca dla dziecka

Najlepszy materac dla dziecka to przede wszystkim taki, który na nie pasuje. Wymiary materaca dobieramy więc do wzrostu malucha i jego łóżka. Dla niemowlaków rodzice jeszcze przed narodzinami wybierają łóżeczko na pierwsze lata życia.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest typ ze szczebelkami, z regulowaną wysokością i wymiarami powierzchni spania 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm. Do tego łóżeczka należy wybrać materac dla dziecka właśnie o takiej długości i szerokości, wystarcza ono zazwyczaj do około 3. roku życia malucha.

Wybierz produkt dla siebie z naszego rankingu materacy

Dla starszych dzieci, w wieku przedszkolnym, przeznaczone są już większe materace, o szerokości 70-90 cm i długości do 180 cm. To, jaki materac dla dziecka wybrać, zależy od tempa wzrostu dziecka i przestrzeni w pokoju dziecięcym. Warto też kierować się dostępnością prześcieradeł w danym wymiarze materaca no i oczywiście łóżkiem – by materac pasował do niego idealnie. Popularne wymiary w rankingach materacy dla dzieci to 70 x 160 cm, 80 x 160 cm i 80 x 180 cm.

Dzieci i młodzież w wieku od około 7 do około 12 lat potrzebują materacy o zakresie szerokości jak w przypadku młodszych dzieci, czyli 70-90 cm, ale o większej długości, czyli 200 cm. Takie wymiary pozwolą na swobodne wyprostowanie nóg i komfortowy sen. W tym przypadku sklepy oczywiście oferują materace o wszystkich trzech możliwych wymiarach: 70 x 200 cm, 80 x 200 cm i materace 90 x 200 cm.

Jaki materac dla nastolatków? Młodzież powyżej 12. roku życia może korzystać z materacy takich jak dla dorosłych. W zależności od preferencji i wybranego łóżka może to być materac pojedynczy lub podwójny. Minimalną szerokością materaca jest wówczas 90 cm, a minimalną długością 200 cm. Ważne, aby materac był większy o około 15-20 cm od wzrostu osoby, która na nim śpi.

Jaki materac dla dziecka? Wypełnienie materaca

Drugim ważnym tematem, po wymiarze materaca, jest jego wypełnienie. Do wyboru mamy wypełnienia naturalne – gryka i kokos, jak i syntetyczne – różnego rodzaju pianki. To, jaki materac dla dziecka wybrać, zależy od potrzeb naszego malucha i jego wieku. Jeżeli mamy w domu małego alergika, należy zdecydować się na tworzywa przyjazne dla niego. W przypadku, gdy zwracamy uwagę na materiały ekologiczne, warto postawić na naturalne wypełnienie.

Materac dla dziecka, jaki jest znany i stosowany od dawna, to ten z wypełnieniem z gryki, kokosa albo połączenia tych dwóch materiałów. Oba wypełnienia są naturalne i ekologiczne. Pozytywną cechą warstwy kokosa jest też to, że jest twarda, co zwiększa bezpieczeństwo niemowlaka podczas snu w pierwszych miesiącach życia. Należy jednak pamiętać, że te materiały, ze względu na roślinne pochodzenie, mają większą skłonność do zużycia (np. wyleżenie czy przyjmowanie wilgoci) i powinny być często przez rodziców sprawdzane i w razie potrzeby wymieniane.

Materac piankowy dla dziecka to obecnie bardziej popularne rozwiązanie, ze względu na większą higienę, właściwości antybakteryjne i antyseptyczne oraz lepsze przystosowanie dla alergików. Do wyboru mamy różne rodzaje pianek i ich połączenia. Wiele zależy od wagi dziecka, na którą należy zwrócić uwagę nie tylko w momencie zakupu materaca, ale i możliwą późniejszą wagę malucha i planowaną długość użytkowania materaca.

Wypełnienie z pianki poliuratanowej to standardowy rodzaj materaca. Zastosowana pianka tapicerska może mieć różne gęstości, od której zależy trwałość i wygoda materaca dla dziecka. Jaki wybrać spośród wielu możliwości? Odpowiedź jest prosta – taki o największej gęstości, czyli zastosowaniu dużej ilości pianki na metr sześcienny, np. T25, czyli 25 kg/m3. Pianka poliuretanowa cechuje się średnią odpornością na odkształcenia, zapewnia wygodę i świetnie sprawdzi się na przykład w pokoju gościnnym czy na łóżku, które nie jest używane na co dzień.

Pianka termoelastyczna to stosowany od wielu lat w materacach materiał. Jego główną cechą jest dopasowanie do kształtu ciała pod wpływem ciepła. Dzięki tej właściwości materac zapewnia doskonałe podparcie kręgosłupa, równomierne rozłożenie nacisku na całej powierzchni ciała, jest odporny na odkształcenia i ma wysoką trwałość. Materac najczęściej jest zbudowany z wierzchniej warstwy pianki termoelastycznej i grubszej warstwy pianki poliuretanowej, zapewniającej stabilność materaca.

Dla starszych niemowlaków i dzieci warto zastanowić się nad zakupem materaca z pianki lateksowej. Taki materac to doskonała propozycja dla alergików, ponieważ przeciwdziała rozwojowi bakterii, grzybów i roztoczy. Pianka lateksowa jest bardzo odporna na odgniecenia, wyleżenie i długo zachowuje swoje dobre właściwości. Taki materac jest też miękki i elastyczny, bardzo dobrze dopasowuje się do ciała i przepuszcza powietrze. Lateksowe materace dla dzieci w rankingach osiągają najwyższe pozycje, i rzeczywiście, to jeden z najlepszych materacy, jaki można wybrać.

Twardość materaca dla dziecka

Ostatnią ważną kwestią, którą trzeba przeanalizować przed zakupem, to jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia. Jak dobrać twardość materaca? Dla noworodków i niemowlaków wskazany jest nieco twardszy materac, który zapewnia większą ochronę przed utrudnieniem oddychania dziecka przez wciśnięcie buzi malucha w podłoże. Możemy wybrać na przykład materac średnio twardy lub średni.

Dla dzieci o niższej wadze warto rozważyć zakup materaca miękkiego lub średnio miękkiego. Ważne jest, by twardość materaca dla dziecka nie powodowała wrażenia spania „na desce”. Materac powinien stabilnie podpierać kręgosłup, ale jednocześnie dopasowywać się do kształtu ciała dziecka. Zbyt twardy materac będzie powodował nienaturalną pozycję ciała podczas snu. Właśnie dlatego warto przed zakupem dokładnie sprawdzić, dla jakiego zakresu wagowego przeznaczony jest wybrany przez nas materac.

Podsumowując: podejmując decyzję, jaki materac dla dziecka kupimy, musimy szczegółowo poznać właściwości wypełnienia i przeznaczenie względem wzrostu i wagi. Ważne jest także uwzględnienie indywidualnych potrzeb naszego dziecka, jak na przykład alergie. Materac powinien być również dobrze dopasowany do wielkości łóżka, by się po nim nie przesuwał. Właściwie dobrany materac zapewni zdrowy rozwój ciała i komfort codziennego snu malucha na kilka lat życia.

Autorka: Dorota Grzyb