Data publikacji:

Jaki odkurzacz do basenu wybrać?

Żeby basen prezentował się estetycznie, a korzystanie z niego było komfortowe, konieczne jest regularne dbanie o jego czystość. Zadanie to znacznie ułatwiają odkurzacze basenowe, które pozwalają na szybkie i sprawne usunięcie nieczystości z dna, ścianek i linii wody. Jaki odkurzacz do basenu wybrać? Zależy to od wielkości twojego akwenu, potrzeb i kwoty, jaką planujesz przeznaczyć na zakup. Dostępne są modele ręczne i automatyczne o bardziej i mniej skomplikowanej budowie. Dowiedz się, jak dokonać najlepszego wyboru.
jaki odkurzacz do basenu wybrać

Odkurzacz do basenu – jaki wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że sprzątanie basenu może być uciążliwe, jednak odkurzacze sprawiają, że staje się dużo łatwiejsze. Zanim wybierzesz się do sklepu, zastanów się dobrze, jaki odkurzacz do basenu będzie dla ciebie najlepszy, uwzględniając twoje potrzeby i oczekiwania.
Jaki odkurzacz do basenu kupić? Powinien być dostosowany do wielkości zbiornika, co oznacza, że jego zasięg nie może być zbyt mały. Jednak z drugiej strony nie warto przeznaczać dużej kwoty na urządzenie, którego potencjału nie wykorzystasz. Jeżeli twoje potrzeby są duże, zainwestuj w dobry sprzęt, który posłuży ci wiele lat.
Wybierając odkurzacz, zastanów się:
 • jaka jest powierzchnia twojego basenu;
 • czy szukasz niewielkiego modelu ręcznego, czy automatycznego profesjonalnego odkurzacza do basenu;
 • czy zależy ci na dużej mocy odkurzacza i jaki typ zasilania preferujesz;
 • czy planujesz czyścić zarówno dno basenu, jak i ścianki i linię wody;
 • czy chcesz podłączać odkurzacz do systemu filtrującego basenu;
 • czy zależy ci na dodatkowym wyposażeniu oferowanym przez producenta;
 • ile czasu i energii możesz wkładać w regularne czyszczenie zbiornika;
 • jaką kwotę planujesz przeznaczyć na urządzenie.
 • Jaki odkurzacz do basenu lepszy – ręczny czy automatyczny?

  Odkurzacze ręczne i automatyczne bardzo różnią się między sobą, dlatego dokonując wyboru, w pierwszej kolejności zastanów się nad tym, który z nich odpowiada na twoje potrzeby.
 • Odkurzacz ręczny – jego zalety to przede wszystkim niska waga i niewielki rozmiar, plusem jest też niższa cena. Taki model wymaga większego zaangażowania użytkownika, a sprzątanie nim zajmuje sporo czasu, w związku z tym polecany jest do niewielkich basenów. Warto zauważyć, że w tej kategorii mieszczą się zarówno najprostsze, niedrogie odkurzacze zasilane wężem ogrodowym, jak i droższe, dużo bardziej złożone modele.
 • Odkurzacz automatyczny – jeśli zastanawiasz się, jaki profesjonalny odkurzacz do dużego basenu kupić, najlepszym wyborem będzie zdecydowanie robot czyszczący. Jego działanie jest bardzo proste – wystarczy go zaprogramować i włożyć do zbiornika, a on zajmie się resztą. Najbardziej złożone modele same potrafią dobrać wszystkie ustawienia na podstawie własnych pomiarów; można też nimi sterować przez smartfon.
 • Jaki odkurzacz do basenu kupić? Sposób zasilania

  Wybierając odkurzacz basenowy, zwróć uwagę na sposób zasilania. Dostępne są:
 • Odkurzacze na baterie – ich zaletą jest niska cena, wygoda i poręczność. Zazwyczaj są kompaktowe, dzięki czemu można je z łatwością przewozić, na przykład na działkę. Wadą jest konieczność regularnej wymiany baterii.
 • Odkurzacze akumulatorowe – oferują więcej możliwości i większą moc, dzięki czemu dużo sprawniej można poradzić sobie z nieczystościami znajdującymi się w wodzie, na dnie i na ściankach. Zazwyczaj na jednym ładowaniu można pracować dość długo, trzeba jednak pamiętać o tym, żeby urządzenie zawsze było naładowane przed przystąpieniem do porządków.
 • Odkurzacze zasilane sieciowo – mają największą moc i szeroki zakres działania, nadają się więc do większych basenów. Trzeba jedynie zadbać o to, by długość przewodu była wystarczająca do zadbania o cały zbiornik. Wadą tych modeli jest wyższa cena, nie są też zbyt poręczne, co czasami ma duże znaczenie.
 • Odkurzacze zasilane wężem ogrodowym jeżeli zastanawiasz się, jaki jest najprostszy odkurzacz do basenu, zainteresuj się tymi podstawowymi modelami. Działają one dzięki ciśnieniu, które wpycha zanieczyszczenia do specjalnej siatki. Nadają się wyłącznie do bardzo małych basenów i są w stanie usunąć jedynie większe nieczystości.
 • Odkurzacz podłączany do pompy filtrującej czy nie?

  Do czyszczenia dużego basenu wyposażonego w system filtrujący możesz wykorzystywać odkurzacze, które z niego korzystają. Modele z własnym filtrem są jednak równie ciekawą opcją, najczęściej są w niego wyposażone roboty automatyczne, które dzięki temu są w pełni niezależne i bardzo praktyczne. Podobnie jest w przypadku ręcznych modeli bezprzewodowych.

  Wyposażenie odkurzacza do basenu

  Decydując o tym, jaki odkurzacz do basenu wybrać, zwróć uwagę na wyposażenie oferowane przez producenta. Mogą to być szczotki do różnych powierzchni, specjalna chemia basenowa, dodatkowe filtry lub części zapasowe. Dzięki takim elementom urządzenie będzie pracowało efektywnie i posłuży ci przez długi czas.

  Jaki odkurzacz do basenu ogrodowego? Sprawdź ranking i forum

  Nadal nie masz pewności, jaki odkurzacz do basenu kupić? Forum czy ranking polecanych produktów może ci rozjaśnić w głowie. Duże znaczenie mają opinie zadowolonych użytkowników, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, ale równie ważne są zestawienia polecanych produktów, przygotowane przez osoby, które są w stanie porównać parametry poszczególnych urządzeń. Ranking odkurzaczy basenowych będzie pomocny zwłaszcza wtedy, gdy będziesz już w stanie wstępnie określić swoje potrzeby.
  Bez względu na to, jaki odkurzacz basenowy wybierzesz, pamiętaj o tym, żeby używać go regularnie. Dzięki temu woda w twoim akwenie będzie krystalicznie czysta, a ty będziesz mógł spokojnie oddać się relaksowi.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym