Data modyfikacji:

Jaki odtwarzacz multimedialny kupić? Na co zwrócić uwagę?

Odtwarzacze multimedialne to niezwykle przydatne urządzenia, które podłączymy do każdego telewizora, projektora lub monitora posiadającego standardowe złącze HDMI. Dzięki nim możemy skorzystać z oferty popularnych serwisów streamingowych, surfować w internecie lub uruchomić wiele przydatnych aplikacji. Radzimy, jaki odtwarzacz multimedialny wybrać.

odtwarzacz multimedialny

Do czego służą odtwarzacze multimedialne?

Miniona dekada zmieniła kompletnie i bezpowrotnie sposób, w jaki konsumujemy telewizję. Rozwój technologii oraz upowszechnienie się dostępu do szybkiego internetu doprowadziły do gwałtownego rozwoju i wzrostu popularności streamingowych serwisów VoD. Nadejście Netflixa oraz jego konkurentów sprawiło, że większość z nas zapomniała w dużej mierze o ofercie naziemnych lub kablowych kanałów teelwizyjnych.

Szybki dostęp do tysięcy seriali oraz filmów wymaga jednak posiadania odpowiednio przygotowanego do tego sprzętu, takiego jak odtwarzacze multimedialne, które cieszą się wciąż zainteresowaniem konsumentów i to pomimo tego, że wiele z ich funkcji jest wbudowana we współczesne telewizory z funkcjami Smart. Podpowiadamy, jaki odtwarzacz multimedialny kupić.

Przeczytaj, jak wybrać rzutnik do domu

Głównym celem odtwarzaczy multimedialnych jest umożliwienie ich użytkownikom skorzystania z internetowych serwisów VoD, takich jak HBO Go, Netflix, YouTube czy Player, a także ułatwienie dostępu do domowej biblioteki cyfrowej muzyki i filmów, zapisanej w chmurze lub na kartach pamięci, pendrive'ach czy przenośnych dyskach twardych.

Warto podkreślić, że urządzenia te nie posiadają napędów pozwalających na odtwarzanie treści z płyt CD, DVD lub Blu-ray. Dedykowane odtwarzacze tych nośników mogą mieć jednak dodatkowe funkcje multimedialne i pozwalać na łączenie się z siecią.

Odtwarzacze multimedialne to zazwyczaj niezwykle kompaktowe urządzenia. Najmniejsze i najbardziej podstawowe modele mają zazwyczaj kilka centymetrów długości i wpinane są bezpośrednio z łącza HDMI. Droższe i większe modele posiadają wiele złącz połączeniowych, potrzebują zewnętrznego zasilania, a w zestawie z nimi znajdziemy też pilot zdalnego sterowania.

Odtwarzacze multimedialne podłączymy do projektora, telewizora lub monitora. Warto jednak pamięć, że zazwyczaj posiadają one tylko pojedyncze złącze HDMI, tak więc urządzenie, z którym pracują, powinno mieć wbudowane lub dołączane głośniki. Poszczególnymi opcjami sprzętu możemy zarządzać, korzystając z pilota lub bardzo często także dedykowanej aplikacji mobilnej.

Kiedy sięgamy po odtwarzacze multimedialne?

Po odtwarzacze multimedialne sięgają posiadacze starszych telewizorów, które nie posiadają funkcji Smart i nie mogą łączyć się z siecią. Przydają się one również w przypadku, gdy system operacyjny odbiornika nie ma dostępu do potrzebnych nam aplikacji VoD albo nie jest już aktualizowany przez producenta. Z racji niewielkich rozmiarów i niskiej ceny, odtwarzacze multimedialne przydadzą się w podróży oraz podczas wakacji, np. w hotelu, domku letniskowym lub na działce.

Jaki odtwarzacz multimedialny?

Poniżej zebraliśmy najważniejsze kwestie, na które zwracamy uwagę, poszukując najlepszego odtwarzacza multimedialnego.

Rozmiary

Jak zaznaczyliśmy, odtwarzacze to zazwyczaj bardzo niewielkie urządzenia. Jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca i nie chcemy dodatkowych kabli wiszących z tyłu telewizora, sięgamy po kieszonkowe odtwarzacze wpinane wprost do gniazda HDMI.

Porty i łączność

Niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza jeżeli chcemy skorzystać z plików zapisanych na dyskach zewnętrznych podłączanych przez USB, w tym wypadku poszukujemy większego sprzętu z jednym lub kilkoma portami tego typu.

Dodatkową zaletą odtwarzacza może okazać się wbudowany port Ethernet, który pozwala łączyć się z internetem za pośrednictwem kabla LAN. Rozwiązanie to zapewnia większą stabilność połączenia, a także wymianę plików z innym sprzętem w sieci domowej. Przydatne mogą być także dodatkowe wyjścia audio umożliwiające bezpośrednie podłączenie głośników lub słuchawek.

Rozdzielczość ekranu i technologie wyświetlania obrazu

Obecnie odtwarzacze w większości wspierają odtwarzanie treści wideo w standardowej rozdzielczości Full HD (1080p). Coraz częściej dostaniemy także odtwarzacze z obrazem w 4K oraz korzystające z technologii HDR, świetnie sprawdzą się więc w towarzystwie nowych projektorów i telewizorów.

System operacyjny

System operacyjny determinuje funkcjonalność odtwarzacza multimedialnego. Prawie zawsze będzie to znany z urządzeń mobilnych Android, który pozwala nam korzystać z dziesiątek tysięcy aplikacji, a także podłączyć do urządzenia klawiaturę lub pada, albo rzucić na ekran telewizora zawartość pulpitu naszego telefonu.

Zwracajmy jednak uwagę na to, by Android był dostępny w jak najwyższej i najnowszej wersji, nie zawsze będzie bowiem istniała łatwa możliwość jego aktualizacji. Najstarsze dystrybucje iOS-a mogą uniemożliwić nam skorzystanie z niektórych programów. Bardziej profesjonalne modele może napędzać dodatkowo także system Linux, co pozwala zamienić sprzęt w serwer multimedialny, do którego mają dostęp wszystkie urządzenia w sieci domowej.

Dodatkowe możliwości

W tej kategorii zwracamy szczególną uwagę na obecność pilota, który ułatwi nam dostęp do kluczowych opcji odtwarzacza.

A może konsola do gier jako odtwarzacz multimedialny?

W roli odtwarzacza multimedialnego sprawdzą się też popularne konsole do gier, takie jak Xbox One, Xbox Series X, PlayStation 4 lub PlayStation 5. Systemy te posiadają dedykowane aplikacje najważniejszych serwisów streamingowych, możliwość dotwarzania plików audio i wideo, przeglądarkę internetową oraz komunikatory.

Sterowanie jest tutaj też znacznie łatwiejsze, bowiem opiera się ono o bezprzewodowe kontrolery lub sprzedawane osobno piloty multimedialne. Poza tym odtwarzają też płyty DVD i Blu-ray. Z drugiej strony konsole są jednak znacznie droższe i zajmują dużo miejsca.

Autor: Michał Kułakowski