Data publikacji:

Jaki olej do kosiarki spalinowej wybrać?

Kosiarki spalinowe to świetna alternatywa dla kosiarek elektrycznych, ponieważ doskonale radzą sobie z większą powierzchnią trawnika. Są także nieco wygodniejsze, ponieważ nie wymagają obecności przewodu do działania i można stosować je wszędzie, gdzie tylko zachodzi taka potrzeba. Wymagają jednak regularnej wymiany oleju, co pociąga za sobą pytanie „jaki olej do kosiarki spalinowej wybrać?”. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, wybierając olej do kosiarki spalinowej.

Dlaczego olej do kosiarki spalinowej jest tak ważny?

Jaki olej do kosiarki wybrać i dlaczego jest to tak ważne? Można śmiało wysunąć twierdzenie, że silnik jest sercem każdej maszyny koszącej, niezależnie od tego, czy jest to traktorek, kosa czy tradycyjna kosiarka. Olej do kosiarki spalinowej ma za zadanie chłodzić go, oczyszczać, usuwać opiłki oraz zmniejszać tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami urządzenia.
Regularna wymiana oleju w kosiarce to podstawa prawidłowego działania kosiarki oraz szansa na wydłużenie jej żywotności. W zależności od urządzenia jego wymianę trzeba przeprowadzać co 25-50 godzin użytkowania oraz każdorazowo po zakończeniu sezonu. Olej trzeba nie tylko wymieniać, ale także regularnie kontrolować jego ilość – zbyt mała ilość oleju to prosta droga do przegrzania i uszkodzenia silnika. Trzeba pamiętać również o tym, że zużyty olej podlega utylizacji. Nie wolno wylewać go we własnym zakresie np. do kanalizacji.

Co się dzieje z olejem w czasie koszenia?

Oleju w większości kosiarek w czasie koszenia po prostu ubywa, co jest związane z jego spalaniem w trakcie pracy razem z benzyną. W przypadku innych urządzeń olej po prostu się zużywa, ponieważ:
  • rozpuszczają się w nim zanieczyszczenia,
  • odkładają się w nim zabrudzenia stałe i opiłki,
  • zbierają się w nim produkty spalania paliwa,
  • traci swoje właściwości w czasie eksploatacji.
Są to całkowicie normalne zjawiska związane z prawidłowym działaniem kosiarki, dlatego trzeba pamiętać o regularnej wymianie oleju do kosiarki spalinowej. Dzięki temu zapewnimy jej długie, wydajne działanie, a trawnik zawsze będzie wyglądał świetnie. Nawet najlepszy model z rankingu kosiarek spalinowych nie będzie działał poprawnie przy nieodpowiedniej eksploatacji.

Jaki olej do kosiarki spalinowej? Kosiarka spalinowa – jaki olej?

Podstawą w doborze odpowiedniego oleju do kosiarki spalinowej jest instrukcja. Jeśli nie pozostawiliśmy jej po zakupie kosiarki, warto poszukać wersji dostępnej on-line do konkretnego modelu urządzenia. Producenci zawsze podają informacje dotyczące tego, jaki olej jest polecany do konkretnego silnika, jak go wymienić czy jaka powinna być jego optymalna lepkość. W przypadku niektórych rodzajów kosiarek stosujemy nie tylko olej. Trzeba go wówczas pomieszać z rozpuszczalnikiem, którego funkcję pełni w tej sytuacji benzyna. Instrukcja musi zawierać również dane dotyczące proporcji, w jakich mieszamy olej z paliwem.

Jaki olej do kosiarek spalinowych – mineralny czy syntetyczny?

Wybierając olej do kosiarki spalinowej, trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest on dedykowany specjalnie kosiarkom. Często konsumenci zastanawiają się, czy do kosiarki można wlać olej samochodowy. Zdecydowanie rozsądniej jest jednak wykorzystać profesjonalny olej do kosiarki, gdyż są to dwie całkowicie różne maszyny, pracujące w różnych warunkach i wykonujące odmienne zadania.
Podstawą każdego oleju jest baza olejowa, która może być mineralna lub syntetyczna. Przeważnie częściej poleca się te na bazie syntetycznej, jednak jest to zależne od potrzeb konkretnego modelu kosiarki. Można jednak wysunąć twierdzenie, że syntetyczne bazy olejowe gwarantują lepszą gęstość, możliwość pracy w różnych warunkach czy obecność dodatków uszlachetniających i wspomagających pracę silnika. Tego rodzaju produkty wydłużają żywotność silnika, dbają o odpowiednie działanie w różnych temperaturach oraz oczyszczają silnik.
Oleje mineralne przeważnie wykorzystuje się w przypadku małych kosiarek oraz takich, z których korzystamy wyłącznie w niskich temperaturach. Jego naturalną cechą jest bowiem utrata lepkości przy wyższych obrotach, a co za tym idzie zmniejszona wydajność pracy kosiarki oraz ograniczona ochrona silnika. Aplikując olej mineralny do silników o wyższej mocy, można sprawić, że niemal natychmiast utraci on swoje właściwości i wygeneruje ryzyko uszkodzenia kosiarki.

Jaki olej do kosiarki spalinowej Briggs&Stratton?

Urządzenia marki Briggs&Stratton są bardzo popularne, co sprawia, że wielu ich użytkowników zastanawia się, jaki olej do kosiarki spalinowej Briggs&Stratton najlepiej będzie wybrać. Warto wiedzieć, że istnieje specjalny olej do kosiarki Briggs&Stratton, dedykowany temu konkretnemu urządzeniu. Wówczas dobór oleju staje się banalnie prostą sprawą, ponieważ nie trzeba porównywać jego parametrów z tymi, które umieszczone są w instrukcji. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt i można cieszyć się wydłużoną żywotnością silnika, sprawniejszym koszeniem i odprowadzaniem zanieczyszczeń. Dedykowane oleje posiadają również marki takie jak Honda, Tonino Lamborghini czy Makita.

Jak oznacza się poziom lepkości oleju do kosiarki?

Często w sklepach lub specyfikacjach producentów można znaleźć następujące przykładowe oznaczenia olejów – 5W30, 5W40 czy 10W30. Pierwsza cyfra w oznaczeniu symbolizuje minimalną temperaturę, w jakiej olej zachowa swoje właściwości. Druga natomiast oznacza najwyższą temperaturę, przy jakiej olej może być swobodnie stosowany. Jeśli omyłkowo podczas wizyty w sklepie wybraliśmy nieodpowiedni olej, nie trzeba się martwić, ponieważ na rynku dostępne są specjalne uszlachetniacze do oleju, które zwiększą lub zmniejszą ich lepkość w danym zakresie temperatur.
Zdjęcie: valeriygoncharukphoto / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!