Data publikacji:

Jaki papier do gładzi wybrać?

Gładkie ściany w domach i instytucjach publicznych to obecnie standard, ponieważ są estetyczne, wygodne w czyszczeniu i łatwe do pomalowania. Od chropowatych tynków stopniowo się odchodzi, zatem pojawiają się pytania związane z obróbką gładzi, którą nakładamy na ściany. Większość osób wie, że żeby prezentowała się estetycznie, należy w odpowiedni sposób ją wykończyć, szlifując dokładnie całą powierzchnię, na którą gładź została nałożona. Dowiedz się, jaki papier do szlifowania gładzi wybrać, by cały proces się powiódł.
gladź

Zalety zastosowania gładzi

Gładź skutecznie pokrywa o wiele większe i trudniejsze w zamaskowaniu nierówności, niż gips. Jest nieszkodliwa dla organizmu ludzkiego, stosunkowo tania i wygodna w zastosowaniu. Żeby dobrze ją położyć, a następnie wyszlifować, niepotrzebne są specjalne umiejętności. Nie ma zatem konieczności każdorazowego podejmowania współpracy z fachowcem – można zrobić to samemu. To właśnie dzięki odpowiedniej gładzi do ścian nie zbiera się na nich nadmiernie kurz ani inne zabrudzenia, a pokryte powierzchnie są gładkie i dobrze radzą sobie z wilgocią.

Sposoby szlifowania gładzi

Gładź można szlifować na sucho lub na mokro, ręcznie, albo mechanicznie. Podczas szlifowania na sucho warto zastosować odpowiednie środki ochrony osobistej takie jak ubrania robocze, okulary czy maski przeciwpyłowe. Należy też zabezpieczyć przedmioty, które mogą ulec zabrudzeniu. Ten rodzaj szlifowania generuje dużą ilość pyłów, które unoszą się wszędzie wokół. Szlifowanie na sucho rozpoczynamy dopiero po całkowitym wyschnięciu gładzi, natomiast na mokro, po czasie jej wstępnego zaschnięcia. Metoda na mokro jest jednak o wiele trudniejsza w praktyce, zatem poleca się ją raczej wyłącznie osobom doświadczonym w tym zakresie. Wymaga również zastosowania specjalnego rodzaju gładzi, zatem automatycznie zwiększa finalne koszty przedsięwzięcia.

Szlifowanie ręczne czy mechaniczne?

Szlifowanie przeprowadza się za pomocą specjalnej łapki, do której montuje się papier ścierny, lub żyrafy – do szlifowania mechanicznego. Zaletą drugiego z rozwiązań jest to, że szlifowanie maszynowe daje możliwość jednoczesnego zasysania pyłu powstającego w trakcie czynności. Niestety żyrafy nie zawsze okazują się wystarczające. W przypadku trudnych powierzchni o wielu nierównościach stosowanie maszyn staje się bezzasadne. Problemowe elementy, trudnodostępne miejsca i kanty należy szlifować ręcznie. Metody manualne są również o wiele tańsze i czasami bywają dokładniejsze, ale są bardziej czasochłonne.

Jaki papier ścierny do gładzi?

Najważniejsze w procesie estetycznego wykańczania ścian jest docieranie gładzi. Jaki papier wybrać do tej czynności? Szlifowanie zawsze rozpoczynamy od papierów o gramaturze około P100, by stopniowo przechodzić do tych o gramaturze nawet do P180-P220. Ważne jest to, by nie przechodzić do kolejnych gramatur skokowo. Zbyt szybki dobór za mocnego papieru doprowadzi do powstania rys na ścianie, które mogą okazać się nie do usunięcia. Po każdym przeszlifowaniu ściany należy kontrolować jej stan przy bardzo mocnym oświetleniu, np. reflektorze. Można korzystać z niego przez cały okres pracy.

Jaki papier do szlifowania gładzi żyrafą?

To, jaki papier do gładzi przy zastosowaniu żyrafy wybrać, jest mocno skorelowane z rodzajem urządzenia. Papier do żyraf ma postać krążków ściernych, które należy dopasowywać nie tylko rozmiarem, gramaturą i kolejnością zastosowania, ale również wielkością otworów, które muszą pasować do wymiarów konkretnej maszyny i jej dróg odsysających. Producenci umieszczają je na swoich krążkach w różnych miejscach i układzie. Często same otwory na poszczególnych krążkach mają różne wymiary. Przed zakupem materiału ściernego należy sprawdzić jego kompatybilność z posiadanym urządzeniem.

Szlifowanie gładzi – jaki papier?

Papiery ścierne przeznaczone do szlifowania gładzi występują w różnych rodzajach. Niektóre z nich pokryte są dodatkowymi warstwami, które zapobiegają ich zapychaniu się i rysowaniu ścian lub takimi, które umożliwiają uzyskanie jeszcze bardziej satynowego efektu na ścianie. Inne wyposażone są w parametry, które przedłużają ich żywotność i sprawiają, że krążek ścierny posłuży o wiele dłużej. Kolorystyka papierów nie jest istotna.

Wybierając je, należy kierować się gramaturą, rodzajem materiału ścierającego oraz wymiarami. Kolor jest istotny wyłącznie w przypadku siatek do szlifowania. Materiały, z których wykonany jest papier ścierny, a które warto wybierać, to między innymi elektrokorund brązowy, który jest uznawany za najbardziej ekonomiczną opcję, elektrokorund półszlachetny albo szlachetny, w który warto zainwestować, ponieważ:
  • jest najczystszym chemicznie materiałem,
  • zmniejsza ryzyko powstawania rys na ścianach,
  • ma lepsze właściwości mechaniczne, niż elektrokorund zwykły,
  • pozwala na dokładniejsze szlifowanie i zwiększenie wydajności całego procesu.

Jak szlifować?

Szlifowanie powinno rozpoczynać się od sufitu, by po kolei przechodzić coraz niżej. Najlepiej jest przeprowadzać je okrężnymi ruchami, zawsze wyłącznie w jedną stronę. Podczas szlifowania, papier zmieniamy co najmniej dwukrotnie. Niektórzy dla uzyskania idealnego efektu szlifują ściany nawet cztery razy. Trzeba robić to na tyle dokładnie, by unikać późniejszych poprawek, co znacząco przyspieszy pracę. Stan ścian nieustannie kontrolujemy przy pomocy mocnego źródła światła lub oświetlenia dziennego. Kierować się można od drzwi w kierunku okien.
Autorka: Patrycja Wojas