Data modyfikacji:

Jaki pistolet do pianki?

Trudno sobie wyobrazić prace wykończeniowe lub remont bez użycia pianki montażowej. Pianka montażowa jest stosowana do osadzania drzwi i okien, uszczelniania i wypełniania szczelin, wyrównywania i uzupełniania izolacji. Do dokładnego nakładania pianki montażowej trzeba wybrać odpowiednie narzędzie. Jaki pistolet do pianki będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup pistoletu do pianki montażowej?
pistolet do pianki
Montażowa pianka poliuretanowa sprzedawana w poręcznych tubach stała się popularnym materiałem służącym do mocowania stolarki okiennej i drzwiowej, uszczelniania ciągów instalacyjnych oraz wypełniania pęknięć, szczelin i nierówności w różnego rodzaju materiałach. Ma znakomite właściwości izolujące i wygłuszające. Do prawidłowej aplikacji służy specjalny pistolet do pianki, który jest czasami mylony z wyciskaczem do tub kleju, silikonu lub masy uszczelniającej. Jaki pistolet do pianki wybrać?

Na co zwrócić uwagę?

Markety budowlane oraz stacjonarne i internetowe sklepy z narzędziami oferują szeroki wybór pistoletów do pianki, różniących się wyglądem, wykonaniem, jakością i ceną. Pistolet do pianki ma zapewnić prawidłowe wydostawanie się preparatu przez dyszę i jego rozprężanie oraz wygodną pracę. Niezależnie od tego, czy chcemy użyć go jednorazowo, czy stanie się on często używanym narzędziem, warto sprawdzić kilka szczegółów jego wykonania.

Solidne wykonanie

Trwały pistolet do pianki powinien mieć korpus wykonany z metalu odpornego na korozję. Pozwoli to zwiększyć jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników atmosferycznych podczas prac na zewnątrz budynku. Dobrym materiałem do wykonania korpusu urządzenia jest aluminium, dzięki czemu pistolet będzie lżejszy, a co za tym idzie, będzie można wygodniej nim manipulować i precyzyjniej aplikować piankę.

Wygodny uchwyt

Wiele urządzeń ma uchwyt zapobiegający wyślizgiwaniu się narzędzia z ręki, z metalowym mechanizmem spustowym powleczonym teflonem, chroniącym przed przywieraniem i zasychaniem pianki. Uchwyt i mechanizm spustowy powinny być ergonomiczne, żeby ręka nie męczyła się podczas pracy. Kiedy nie możemy zdecydować, jaki pistolet do pianki wybrać, można każdy z nich wziąć do ręki i wypróbować, czy dobrze leży w dłoni i czy dobrze działa cyngiel.

Metalowa dysza z teflonem

Dobrej jakości pistolety do pianki mają dysze metalowe: mosiężne, miedziane, aluminiowe lub stalowe, pokryte warstwą teflonu, dzięki czemu dysza się nie zapycha, jest łatwa w czyszczeniu i zabezpieczona przed korozją. Niektóre pistolety są wyposażone w wymienne dysze o różnym kształcie, umożliwiające aplikację pianki montażowej w trudno dostępnych miejscach.

Iglica zabezpieczona przed korozją

Iglica, która przebija pojemnik z preparatem, jest połączona ze spustem, którego naciśnięcie sprawia, że iglica ustępuje i nowa porcja pianki wędruje do dyszy aplikatora. Skorodowana lub pokryta zaschniętą pianką iglica uniemożliwi prawidłowe działanie mechanizmu spustowego i pistolet będzie się nadawał do wyrzucenia.

Regulator strumienia piany

Pokrętło regulujące strumień pianki montażowej zapewnia kontrolę ilości aplikowanej pianki. Umożliwia też jej zablokowanie, dzięki czemu pianka nie zasycha i nie jest konieczne czyszczenie pistoletu przed jego ponownym użyciem. Również ten element powinien być zabezpieczony przed korozją i zasychaniem pianki.

Jaki pistolet do pianki będzie najlepszy?

Jeśli z pistoletu do pianki mamy korzystać jednorazowo lub sporadycznie, nie warto przepłacać, ale cena nie może być jedynym kryterium wyboru. Może się bowiem okazać, że narzędzie wykonane z kiepskiej jakości materiałów w niewprawnych rękach zepsuje się już w trakcie pierwszego użycia. Nawet poszukując produktu w przystępnej cenie, można znaleźć wyrób trwały, w którym elementy decydujące o jego działaniu zostały powleczone teflonem. Pistolet do pianki powinien być:
  • trwały i niezawodny,
  • lekki i wygodny w użyciu,
  • zabezpieczony przed korozją i szkodliwym działaniem pianki.
Pistolet do pianki do wielokrotnego i profesjonalnego użytku powinien mieć solidny adapter do mocowania pojemnika z pianką i śrubę regulacyjną pozwalającą na precyzyjne dozowanie pianki montażowej. Myśląc o częstym użytkowaniu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność, odporność pistoletu na uszkodzenia mechaniczne oraz na to, jak dalece skutecznie jest zabezpieczony przed zasychaniem piany.

Atutem pistoletu może być wyposażenie w zestaw dodatkowych, wymiennych dysz. W wyborze dobrego i trwałego profesjonalnego pistoletu do pianki pomoże doświadczenie i opinie innych użytkowników, nie zawsze bowiem wysoka cena i znana marka jest wyznacznikiem wysokiej jakości i przydatności.
Autor: Lech Wójcik