Data modyfikacji:

Jaki prezent na 25. rocznicę ślubu dla znajomych wybrać?

Kupowanie prezentów dla znajomych - zwłaszcza na bardzo ważne okazje - bywa sztuką. Zadanie nie należy do najłatwiejszych, gdyż srebrne gody nie należą do zwyczajnych rocznic. Ćwierć wieku pożycia małżeńskiego może być powiązane z celebracją rocznicy w formie przypominającej wesele.
Kto nie kocha kupowania i dostawania prezentów? Okazuje się, że wybór odpowiedniego prezentu może nie być wcale prosty - na rynku jest przeogromna i w zasadzie niepoliczalna liczba propozycji prezentowych, co może wywoływać nawet i ból głowy. Rozpiętość cenowa też jest wielka - prezenty powinno się kupować zgodnie z własną filozofią wydawania pieniędzy na tego typu cele, przy czym warto pamiętać, że zbyt kosztowny upominek może wzbudzić bardziej zakłopotanie niż zachwyt.

Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że obdarowani będą chcieli się odwdzięczyć przy najbliższej okazji, a nie jest oczywiste, że będą mogli zrewanżować się prezentem o tej samej lub podobnej wartości. Kupowanie upominków „na pokaz” lepiej jest zostawić na uroczystości rodzinne, gdzie wcześniej można ustalić taki zakup i zakomunikować, że niczego nie oczekuje się w zamian.

Prezent na 25 rocznicę ślubu dla znajomych: co kupić, by sprawić radość?

Odpowiedź na pytanie, jaki prezent na 25 rocznicę ślubu dla znajomych, ma zakładać rzeczywiste potrzeby znajomych (nie kupujemy przecież prezentu dla siebie, nawet jeśli bardzo nam się podoba i chcielibyśmy mieć taką rzecz w domu!).

W krajach zachodnich bardzo modne jest umieszczanie listy prezentów w wybranych sklepach (przy prezentach o wysokiej wartości na ich zakup może złożyć się kilka osób). Taka lista jest bardzo przydatna: pokazuje faktyczne wyobrażenia o idealnym prezencie. W Polsce ten zwyczaj cały czas raczkuje, a szkoda - nie ma żadnego nietaktu w tym, by wyraziście wskazywać na produkty czy usługi, które by się chciało otrzymać w prezencie. Prezenty - niespodzianki sprawdzają się w sytuacjach bliskiej znajomości, gdzie z łatwością można odgadnąć o czym marzy para świętująca 25 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. W innych przypadkach można po prostu zapytać - prezent ma dawać zadowolenie, a nie lądować na półce niechcianych upominków, które nikomu się nie przydadzą. 

Propozycje prezentowe na 25 rocznicę ślubu dla znajomych

Prezent będzie kupowany dla osób dojrzałych, zatem trzeba będzie go starannie wybrać. Srebrne gody mogą być obchodzone w bardzo uroczysty sposób (nawet w formie zbliżonej do wesela). Niektórzy będą świętować rocznicę ślubu w sposób kameralny (rodzina i bliscy znajomi). Prezent powinien odpowiadać randze wydarzenia, ale absolutnie nie musi być dobrem luksusowym. Jeśli ktoś ma ograniczony budżet domowy, to prezent może być skromny (nie zadłużamy się na kupowanie prezentów!).

Prezent nie może nikogo obrażać ani wprawiać w zakłopotanie (w dojrzałym wieku ludzie mają różne poczucie humoru - co jednych śmieszy, innych może irytować). Upominek powinien być dedykowany parze (czyli nie kupujemy na przykład złotej bransoletki, którą będzie nosiła tylko jedna osoba - to ma być zakup, z którego będzie mogła korzystać para obchodząca rocznicę ślubu). Interesującym pomysłem na prezent może być ekspres do kawy (zwłaszcza jeśli wiemy, że znajomi uwielbiają kawę, a nie dysponują odpowiednim sprzętem). Przepyszna poranna kawa dla dwojga to sygnał budzącego się dobrego dnia - można wybrać ekspresy przelewowe, kapsułkowe lub ciśnieniowe renomowanych marek, które dodatkowo, z powodu super designu, potrafią ozdobić każde kuchenne wnętrze. 

Dla pasjonatów wykwintnej kuchni można zamówić nowoczesnego multicookera, który wspaniale ułatwia proces przygotowywania posiłków i oszczędza czas. Taki prezent będzie dobry również dla par, które nie za bardzo lubią gotować, ale chcą spożywać smaczne i zdrowe posiłki w domu. 

Dla par, które mają w domu przestarzały sprzęt RTV, dobrym wyborem może okazać się najnowszej generacji telewizor, dopasowany rozmiarowo do wielkości mieszkania lub domu. 

Warto pamiętać o tym, że na zakup droższego prezentu można umówić się w kilka osób - taka składka nie będzie dużym obciążeniem dla danego gospodarstwa domowego, a sam prezent posłuży przez wiele lat. Czasami lepszym wyborem jest jeden konkretny wspólny prezent niż cała masa drobnych upominków. Ale taka decyzja to oczywiście indywidualna sprawa - zaproszeni goście mogą być członkami rodziny lub znajomymi, ale też może tak być, że 25 rocznica ślubu będzie okazją do pierwszego spotkania. 

Pakowanie i wręczanie prezentów

Zanim rozpoczniemy pakowanie prezentu, warto jest się upewnić, czy nabyty sprzęt działa. W przypadku zakupów przez internet konieczne jest sprawdzenie przesyłki przy odbiorze (czy nie jest uszkodzona - tylko w trakcie dostawy kurier może sporządzić stosowny protokół). Pakowanie wiąże się z odpowiednim nastawieniem - papier czy torebki na prezenty mogą prezentować się bardziej uroczyście, przy czym ważna jest też umiejętność pakowania. Jeśli ktoś nie lubi się zajmować takimi tematami, to może zamówić pakowanie na prezent w sklepie lub skorzystać z odpowiednich usług. Prezent powinien być zapakowany estetycznie - samo opakowanie powinno cieszyć oczy i wywoływać uśmiech. 

Co, jeśli prezent nie będzie trafiony?

Z prezentami bywa różnie - jeśli nie doszło do skonsultowania zakupu, to może się okazać, że ktoś ma już dany przedmiot i zdublowanego w ogóle nie potrzebuje. Nietrafione prezenty nie są rzadkim zjawiskiem (a można je wyeliminować w 100%!). W takiej sytuacji osoby kupujące prezent powinny zachować paragon.

 Osoby obdarowane nietrafionym prezentem nie powinny się krępować - wystarczy poprosić o paragon celem dokonania zwrotu do sklepu i dokonania zakupu za wartość zwrotu produktu, który jest potrzebny. Inną opcją może być przekazanie tego prezentu osobom, które akurat go potrzebują. Będzie to piękny gest, zwłaszcza jeśli okaże się to spełnieniem marzeń innych osób. 

Autorka: Dorota Zgutka