Data publikacji:

Jaki router do sieci 5G wybrać?

Mobilna sieć 5G rozwijają się w Polsce już od kilku lat, stopniowo pokrywając swoim zasięgiem coraz większe obszary kraju. Operatorzy zaczęli też oferować możliwość skorzystania z 5G w warunkach domowych, w roli alternatywy dla szybkiego internetu kablowego i światłowodowego, który nie zawsze jest wszędzie łatwo dostępny. Aby jednak skorzystać z połączenia nowej generacji na wielu urządzeniach, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy, jaki router 5G wybrać.

router 5g

Mobilne sieci w technologii 5G tuż po pierwszych zapowiedziach okrzyknięte zostały prawdziwą rewolucją na rynku telekomunikacyjnym. Dzięki zmianie częstotliwości sygnału udało się znacząco zwiększyć przepustowość przesyłu danych w ich obrębie, pozwalając posiadaczom urządzeń mobilnych na bardziej komfortowe korzystanie z zasobów internetu, w tym wykonywanie obowiązków służbowych oraz rozrywkę.

Proces rozwoju systemu 5G z początku nie był jednak najszybszy, bowiem wymagał zbudowania nowej infrastruktury i przeskoczenia wielu przeszkód prawnych. Z tego też powodu wciąż nie pokrywa swoim zasięgiem Polski i większości krajów Zachodu. 5G przestało być już jednak ciekawostką i śmiało wkracza do naszych telefonów i domów. Wykorzystanie nowej technologii wymaga oczywiście odpowiedniego sprzętu, takiego jak mocny router.

Jaki router do sieci 5G? Na co zwracać uwagę?

Jakie rodzaje routerów sprawdzą się w technologii 5G? Jeżeli chcemy skorzystać z sieci 5G na wielu urządzeniach w domu, konieczny jest zakup specjalistycznego routera na kartę SIM. Zaznaczmy, że z technologią nie są kompatybilne standardowe routery LTE, które kupimy za kilkaset złotych.

Ponieważ dostęp do 5G wciąż należy do rzadkości, a wspierające ją routery wymagają specjalnego i dość kosztownego chipsetu (modem), ceny urządzeń pozwalających na korzystanie z nowej sieci zaczynają się od ponad 1000 złotych. Ich wybór nie jest też najszerszy, przez co przeciętni konsumenci są ograniczeni do zaledwie kilku modeli. Plusem jest jednak to, że są one wyposażone w szeroką gamę zaawansowanych funkcji dostępnych w standardowych modelach z wyższej półki.

Jaki router 5G wybrać? Modele te możemy z grubsza podzielić na dwa typy. Sprzęt stacjonarny wymaga stałego dostępu do zasilania, osiąga zazwyczaj większe rozmiary i posiada co najmniej kilka portów LAN. Modele mobilne są droższe i bardziej kompaktowe, a energię czerpią z akumulatora. Dzięki temu bez problemu da się je ze sobą zabrać w dowolne miejsce, np. do parku, by skorzystać z laptopa.

Router do sieci 5G – polecane modele

Jaki będzie dobry router na kartę SIM? Zobacz nasze propozycje.

Huawei 5G H122-373 CPE Pro 2

Router stacjonarny chińskiej firmy Huawei wyposażony jest w szybki procesor Balong 5000. Sprzęt oferuje w sumie trzy porty LAN, systemy optymalizacji sygnału i łącza, a także cichy wentylator chłodzący 30 dB.

D-LINK DWR-2101

Wysokiej jakości router 5G, za który zapłacimy ponad 2000 złotych. Sprzęt obsługuje najnowszy standard Wi-Fi 6, a zasilany jest za pomocą baterii 5260 mAh lub wejścia USB-C. Dostęp do opcji i najważniejszych informacji o stanie urządzenia otrzymujemy dzięki jego dotykowemu wyświetlaczowi.

ZTE MC801A 5G

Router 5G od firmy ZTE, w cenie ponad 1500 złotych, który wyposażony jest chipset Qualcomm Snapdragon X55 5G, dwa porty LAN, a także dedykowany zasilacz. Sprzęt oferuje system optymalizacji siły sygnału oraz szybkości łącza, a także zaawansowane opcje konfiguracyjne.

Netgear Nighthawk M5

Jaki router 5G dla wymagających użytkowników? Netgear Nighthawk M5 spełni oczekiwania. Dostęp do opcji otrzymujemy tu z poziomu kolorowego dotykowego wyświetlacza 2,4 cala lub aplikacji. Sprzęt wspiera standard Wi-Fi 6 i jest zasilany z akumulatora bądź wejścia USB-C.
Autor: Michał Kułakowski