Data publikacji:

Jaki ryżowar wybrać i czy warto go kupić? Ranking najlepszych ryżowarów

W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób szuka rozwiązań ułatwiających przygotowanie posiłków. Jednym z takich urządzeń jest ryżowar. Czym dokładnie jest ryżowar i czy warto go kupić? W tym artykule przedstawimy ranking najlepszych ryżowarów oraz udzielimy kilku porad dotyczących wyboru odpowiedniego modelu.
ryżowar

Czym jest ryżowar?

Ryżowar to specjalne urządzenie kuchenne zaprojektowane do gotowania ryżu, ale nie tylko – sprawdzi się też do kaszy, makaronu czy innych produktów sypkich. Pozwala na łatwe i wygodne przygotowanie idealnego ryżu bez konieczności pilnowania czasu, obserwowania wrzenia wody itd. To świetne urządzenie do gotowania na parze.
Ryżowary są wyposażone we wbudowany termometr i inne czujniki, które regulują czas i temperaturę gotowania, dostosowując je do rodzaju produktu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego warto zastanowić się, jaki ryżowar wybrać.

Ryżowar – czy warto go kupić?

Decyzja o zakupie ryżowaru zależy od twoich preferencji kulinarnych i częstotliwości gotowania takich produktów jak kasze czy ryż. Jeśli są to stałe składniki twojej diety lub nie masz wiele czasu na gotowanie, to prawdopodobnie ryżowar bardzo ci się przyda. Urządzenie to pozwala wydobyć pełnię smaku z produktów, które w nim przygotowujesz, a jednocześnie daje ci większą swobodę w przygotowywaniu innych dań czy składników w tym samym czasie. Ponadto najlepsze ryżowary w rankingach wyróżnia też to, że długo utrzymują ciepło po ugotowaniu, dzięki czemu kasza, ryż czy makaron dłużej zachowa świeżość.

Jak wybrać najlepszy ryżowar z rankingu?

Podczas zastanawiania się, jaki ryżowar kupić, warto zwrócić uwagę między innymi na takie cechy urządzenia jak: 
  • pojemność – jeśli gotujesz dla większej liczby osób, lepiej zainwestować w większy model, a mniejsza pojemność sprawdzi się dobrze dla 1–2 osób, zajmując przy tym mniej miejsca w kuchni;
  • funkcje – sprawdź, jakie funkcjonalności posiada dany ryżowar. Niektóre modele mają programy gotowania dla różnych rodzajów produktów, funkcję automatycznego utrzymania ciepła, a nawet opcję przygotowywania innych składników i potraw, takich jak np. zupy czy gotowane warzywa;
  • materiał – zwróć uwagę, jaki ryżowar wykonany jest z trwałego materiału, który zapewni długotrwałe użytkowanie. Popularne rozwiązania to stal nierdzewna i ceramika;
  • opinie użytkowników – poświęć chwilę na przeczytanie w internecie opinii innych użytkowników na temat poszczególnych modeli i producentów. Z pewnością będzie to pomocne w dokonaniu ostatecznego wyboru. 
  • Popularne ryżowary – ranking

    Russell Hobbs 28270-56 pojemność: 6,5 l, moc: 1000 W. Urządzenia ma aluminiową podstawę i pokrywę ze szkła hartowanego. Dzięki dużej pojemności idealnie sprawdzi się dla rodziny.
    Sencor SRM 1890SS pojemność: 1,8 l, moc: 830 W. Ryżowar utrzymuje ciepło po ugotowaniu ok. 6 godzin. 
    G3Ferrari G10099 – pojemność: 1,8 l, moc: 700 W. Urządzenie pozwala na przygotowanie do 10 porcji na raz. Zawiera tacę do przyrządzania ryb i warzyw.
    Sencor SRM 0600WH – pojemność: 0,6 l, moc: 300 W. Posiada szklaną pokrywkę z otworem umożliwiającym odprowadzanie nadmiaru pary.
    Gastroback 42507 – pojemność: 3 l, moc: 450 W. Ten ryżowar z rankingu ma nieprzywierającą powłokę wewnętrzną, automatyczne wyłączenie i utrzymywanie ciepła oraz dodatkową wkładkę do gotowania na parze.
    Przyjrzyj się ryżowarom w rankingu, zapoznaj się z opiniami użytkowników i sprawdź ceny. Gdy już zdecydujesz, który ryżowar wybrać, to na pewno stwierdzisz, że jest to praktyczne urządzenie kuchenne, które znacznie ułatwia codzienne gotowanie, a co więcej, dostarcza bogate w substancje odżywcze ryż, kasze czy inne produkty. Wybór odpowiedniego modelu z uwzględnieniem swoich preferencji i potrzeb jest kluczowy. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!