Data publikacji:

Jaki sejf do domu wybrać?

Szukasz bezpiecznego miejsca do przechowywania ważnych dokumentów, pieniędzy i kosztowności? Zainwestuj w porządny sejf domowy! Zanim wybierzesz produkt, zastanów się, co chcesz w nim przechowywać i gdzie chcesz go umieścić. Jaki sejf do domu wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

jaki sejf do domu

Sejf domowy – komu się przyda?

Sejf domowy to niezwykle przydatna rzecz, jeśli masz wiele cennych przedmiotów i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, w którym można by je przechować. Produkt przyda się wszystkim osobom, które trzymają w domu pieniądze, drogocenną biżuterię czy inne kosztowności. To również świetne miejsce do przechowywania ważnych dokumentów, kluczy, a nawet pamiątek rodzinnych.

Warto zainwestować w sejf domowy również w sytuacji, gdy trzymasz w domu jakąkolwiek broń (np. myśliwską). Kwestia ta jest regulowana przez odpowiednie przepisy. Sejf w domu to doskonałe rozwiązanie także dla osób, które często wyjeżdżają i chcą zabezpieczyć najcenniejsze rzeczy w domostwie przez włamywaczami. Jak widać, zastosowań jest mnóstwo!

Sprawdź, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie najlepsza

Ważne zasady

Zanim zaczniesz szukasz odpowiedniego sejfu do domu, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim zastanów się, co chcesz przechowywać w swojej skrytce. Najtańsze produkty nie gwarantują wysokiej ochrony, dlatego nie zaleca się trzymania w nich naprawdę wartościowych rzeczy czy też broni. Więcej o klasach bezpieczeństwa sejfów domowych piszemy w dalszej części artykułu.

Kolejną ważną kwestią jest rozmiar sejfu. Jeśli chcesz przechowywać w nim pieniądze, wystarczy ci produkt o niewielkich wymiarach. Skrytka na dokumenty może być długa i płaska. Zdecydowanie większy powinien być sejf domowy na biżuterię, kosztowności oraz pamiątki rodzinne. Oprócz wymiarów istotna jest również pojemność sejfu oraz jego waga. Wybierając sejf do domu, możesz zwrócić uwagę także na obecność dodatkowych funkcji. Szczególnie ciekawą opcją jest alarm, który uruchamia się, gdy ktoś próbuje sforsować urządzenie.

Zastanów się także, gdzie chcesz umieścić sejf w domu. Poszczególne modele mogą być przeznaczone do umiejscowienia w ścianie, na podłodze czy też w innej lokalizacji. Oczywiście zwróć również uwagę na jakość wykonania sejfu oraz jego cenę.

Jaki sejf do domu wybrać? Klasy bezpieczeństwa

Najważniejszym parametrem sejfów domowych jest klasa bezpieczeństwa. Dobre urządzenia mają odpowiednie atesty, które gwarantują zabezpieczenie ich zawartości w odpowiednich warunkach. Oto oficjalne klasy zabezpieczenia sejfów domowych :

  • klasy zabezpieczenia od 0 do XII – według norm europejskich PN-EN 1143-1, gwarantują ochronę przedmiotów wartościowych przed włamaniem; im wyższy numer, tym przedmioty o większej wartości można przechować w sejfie;
  • klasy zabezpieczenia S1 i S2 – według norm europejskich PN-EN 14450, gwarantują ochronę przedmiotów wartościowych przed włamaniem;
  • amunicja oraz broń – według Kryteriów Technicznych KT/101/IMP/2004, w sejfach tego typu można przechowywać broń oraz amunicję;
  • klasy zabezpieczenia A, B, C – według Rozporządzenia Rady Ministrów, w sejfach o takim zabezpieczeniu można przechowywać dokumenty (A – poufne, B – tajne, C – ściśle tajne).

Rodzaje sejfów domowych

Wyróżniamy kilka rodzajów sejfów domowych. Można podzielić je ze względu na typ ochrony, sposób mocowania czy też wielkość. Oto najważniejsze z nich:

  • sejfy domowe antywłamaniowe – zabezpieczają znajdujące się w nich przedmioty przed włamaniem;
  • sejfy domowe ognioodporne – zabezpieczają znajdującą się w nich zawartość przez ogniem przez długi czas, doskonale nadają się do przechowywania elektroniki, nośników danych oraz innych przedmiotów narażonych na zniszczenia w razie pożaru, niektóre chronią również przed zalaniem;
  • sejfy domowe antywłamaniowe i ognioodporne – chronią zarówno przed włamaniem, jak i przed ogniem, są jednak najdroższe ze wszystkich rodzajów;
  • sejfy domowe wolnostojące – to zwykle ciężkie i duże sejfy domowe, które wystarczy postawić w odpowiednim miejscu, gdyż ich waga stanowi skuteczną ochronę przed kradzieżą;
  • sejfy domowe ścienne – montuje się je w ścianie, zazwyczaj są to małe sejfy domowe przeznaczone do przechowywania pieniędzy czy biżuterii, a także innych bardzo cennych rzeczy, gdyż nie da się ich tak łatwo usunąć i wynieść;
  • sejfy domowe meblowe – niektóre wmontowuje się w gotowe meble, inne zaś mają imitować szafy lub szafki, tak aby umknęły uwadze złodzieja.

Jaki sejf do domu wybrać? Rodzaje zamków

Kolejną ważną kwestią jest zamek chroniący sejf domowy przed otwarciem lub zniszczeniem. Najtańsze urządzenia są wyposażone w zamek motylkowy, który otwiera się za pomocą klucza. Nie jest to jednak zbyt bezpieczne rozwiązanie, ponadto klucz może się zgubić.

Kolejna opcja to sejf do domu z zamkiem szyfrowym mechanicznym. Zwykle zamek taki ma postać cyferek, które należy ustawić w odpowiedniej pozycji, aby skrytka się otworzyła. Jeszcze nowocześniejsze są zamki szyfrowe elektroniczne. Polegają na tym, że na specjalnym ekranie należy podać odpowiedni kod składający się z cyfr bądź liter. Niektóre urządzenia można zaprogramować tak, aby otwierały się tylko o wybranej godzinie. Ostatnia opcja to sejf do domu z zamkiem biometrycznym, czyli otwieranym za pomocą odcisków palców. To rozwiązanie niezwykle bezpieczne i wygodne zarazem.

Sejf domowy – gdzie i jak zamontować?

Gdy już zainwestujesz w idealny sejf do domu, zostanie ci tylko jego powieszenie lub ustawienie w odpowiednim miejscu. Duży, ciężki produkt wystarczy zwykle ustawić na podłożu, gdyż z powodu sporej wagi nikt go raczej nie podniesie. Mały sejf domowy musisz zamontować w ścianie lub w meblu w zależności od rodzaju urządzenia.

Sejf domowy nie może absolutnie rzucać się w oczy w mieszkaniu. Nie powinien znajdować się w salonie ani w korytarzu, a np. w sypialni bądź gabinecie. Ponadto najlepiej ustawić sejf z dala od źródeł ognia czy wody.

Autorka: Olga Wacholc