Data modyfikacji:

Jaki tablet do 800 zł?

Szukasz tabletu? Zastanawiasz się, jaki tablet do 800 zł będzie najlepszy? Koniecznie przeczytaj nasz poniższy poradnik. Podpowiadamy w nim, jak wybrać dobry tablet do 800 zł i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów. Na samym końcu tekstu znajdziesz też ranking polecanych urządzeń. Zapraszamy do lektury!
tablet za 800 zl

Jaki tablet do 800 zł? Zwróć uwagę na te parametry

Tablet to idealna alternatywa dla laptopa, zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy wozić ze sobą komputera, np. w podróży, a zależy nam na ciągłym kontakcie ze światem i dostępem do rozrywki czy pracy. Jednak, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki tablet do 800 zł będzie najlepszy, musimy przede wszystkim przyjrzeć się parametrom takiego urządzenia – to właśnie one odpowiadają za jego wysoką jakość i dobrą wydajność. Jeśli więc stoisz przed kupnem tabletu, to koniecznie zasugeruj się poniższymi radami i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Rozdzielczość i przekątna ekranu w tablecie do 800 złotych

Rozdzielczość ekranu w tablecie odpowiada za jakość obrazu. Jaki tablet kupić? Oczywiście im wyższy ten parametr, tym lepiej. Jeśli chcesz przeznaczyć na tablet nie więcej niż 800 zł, to w tej cenie znajdziesz najwięcej urządzeń o takiej rozdzielczości: 1024 x 600, 1280 x 800 oraz 1920 x 1200. Nie polecamy kupować tabletów z rozdzielczością 1024 x 600. Przy takim parametrze ciężko będzie przeglądać zdjęcia czy filmy, zachowując jednocześnie ich wysoką jakość.

Do rozrywki podstawą będzie rozdzielczość 1280 x 800. Do pracy z kolei polecamy tablety o rozdzielczości 1920 x 1200.

Co z przekątną ekranu? Przekątna odpowiada za wielkość tabletu. Tutaj cena cię nie ogranicza – do 800 zł otrzymasz mniejsze tablety (o przekątnej od 7-8 cali), a także duże urządzenia, czyli te powyżej 9 cali. To, jak duży tablet wybrać, zależy od twoich indywidualnych preferencji.

Jeśli zamierzasz na tablecie oglądać filmy czy grać, to stawiaj na modele o przekątnej co najmniej 8 cali. Tablet potrzebny ci jest do pracy? Wówczas 9 cali to minimum. Jeśli z tabletu mają korzystać dzieci, to postawcie na tablet 7-8-calowy.

Rodzaj ekranu

Jeśli macie na tablet 800 zł, to jedyne, na co możecie sobie pozwolić, to ekran IPS, TFT lub TN. Ekrany IPS oferują solidną jakość obrazu i dobre odwzorowanie kolorów. Nie jest to ideał, ale do codziennego użytku powinno wystarczyć. Nie zalecamy wybierania tabletów z ekranami TFT czy TN. Te oferują słabą jakość obrazu, co przy przeglądaniu zdjęć czy oglądaniu filmów może być dla was niezadowalające.

Jaki system operacyjny w tablecie do 800 zł?

Czyli Android, Windows albo systemy marki Apple. W laptopach do 800 zł najczęściej spotykanym system jest właśnie znany wszystkim Android. To system bardzo intuicyjny, który oferuje dostęp do wielkiej biblioteki gier i aplikacji. Do 800 zł znajdziecie też kilka tabletów z system od Apple, czyli Mac OS X. Problem możecie mieć z Windowsem – do 800 zł praktycznie nie ma tabletów z systemem Windows.

Pamięć RAM i na dysku twardym

Dostępna pamięć to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę, jeśli kupujecie tablet. To w końcu od niej będzie zależeć jak wiele aplikacji, filmów, gier czy zdjęć będzie obsługiwać wybrane przez was urządzenie. Dobry tablet do 800 zł powinien mieć nie mniej niż 32 GB pamięci na dysku twardym. Do 800 zł spokojnie znajdziecie takie modele.
Co z pamięcią RAM? Najlepiej postawić na sprzęt, który ma pamięci RAM nie mniej niż 3 GB. W tej cenie 800 zł też bez problemu znajdziecie takie tablety. Poniżej kilka ofert.

Procesor tabletów do 800 zł

Kupując tablet, koniecznie zwróćcie uwagę na to, ile rdzeni ma jego procesor. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ im lepszy procesor, tym tablet będzie wydajniej pracował. Aplikacje będą działać sprawnie. Filmy i zdjęcia będą szybko się pobierać, a gra nie zatnie się w trakcie. Optymalny procesor to taki, który ma nie mniej niż 2-4 rdzenie. Do pracy polecamy tablety z mocniejszym procesorem, np. 6-8-rdzeniowym. Takie też uda wam się znaleźć w cenie do 800 zł.

Karty pamięci

A mianowicie to, czy dane urządzenie obsługuje karty pamięci. Tutaj sprawa jest prosta – najlepiej, aby tablet obsługiwał dodatkowe karty pamięci. Wtedy, gdy skończy się pamięć główna, będziecie mogli włożyć kartę i dalej pobierać zdjęcia, filmy, gry czy aplikacje.

Jaki tablet do 800 zł? Pojemność baterii

Im lepsza bateria, tym tablet pracuje dłużej na jednym ładowaniu. Bateria kupionego tabletu nie powinna mieć pojemności mniejszej niż 1500 mAh. Taka pojemność starcza na około 3,5 godziny pracy na jednym ładowaniu. W cenie do 800 zł spokojnie znajdziecie jednak tablety z lepszą baterią, np. taką o pojemności około 5000 mAh. Tego typu urządzenia zazwyczaj na jednym ładowaniu są w stanie pracować przez 47 godzin.

Aparat cyfrowy

Tablet z dobrym aparatem? Oczywiście tablety mają lepsze i gorsze aparaty, jednak nigdy nie dorównają one aparatom dostępnym w wysokiej klasy smartfonach. Najlepsze, na co możesz liczyć, to aparat o rozdzielczości 13 Mpix. Niemniej jednak z budżetem do 800 zł nie znajdziecie takich tabletów. W tej półce cenowej na rynku znajdziecie tablety z aparatami od 5 do 8 Mpix. Warto dodać, że jest to najlepsza z dostępnych opcji. Ponadto pragniemy zaznaczyć, że nie warto kupować tabletów z aparatem o rozdzielczości mniejszej niż 3 Mpix.

Jaki tablet do 800 zł? Te funkcje też mogą się przydać

Skoro omówiliśmy już poszczególne parametry, na jakie warto zwrócić uwagę, kupując tablet do 800 zł, to teraz skupmy się przez chwilę na jego funkcjach. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji będzie GPS. Wiele tabletów do 800 zł będzie go mieć. Ale teraz pytanie – po co nam GPS w tablecie?
GPS w tablecie przydaje się chociażby do obsługiwania aplikacji map. Gdy jesteśmy w podróży i chcemy szybko ustalić trasę, to taka funkcja jest niezbędna. Co więcej, do GPS nie jest wymagana łączność z internetem. To bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza tam, gdzie zasięg nie jest powalający, np. w górach. Oprócz GPS w tablecie przydadzą się także czujniki. W tabletach do 800 zł najczęściej pojawiają się czujniki światła i akcelerometr. Jak działa czujnik światła?

Mierzy jasność w pomieszczeniu, w którym akurat przebywacie z tabletem. Na tej podstawie dostosowuje automatycznie jasność ekranu. Czym z kolei jest akcelerometr? Inaczej nazywa się go przyspieszeniomierzem. Dzięki niemu tablety mają funkcje automatycznego obracania ekranu. Ponadto tablet z akcelerometrem może być wykorzystany do stworzenia prostego kompasu.

Co więcej, dzięki niemu nagrywany obraz ma dobrą jakość nawet w sytuacji, kiedy zmieniamy kąt urządzenia. Jakie jeszcze czujniki znajdziemy w tabletach do 800 zł? Rzadziej spotkać można m.in. czujnik zbliżeniowy, grawitacyjny, Halla czy magnetometr. Na próżno szukać w nich żyroskopu, barometru czy czytnika linii papilarnych.

Tablety do 800 zł – ranking polecanych produktów

Zatem, jaki tablet do 800 zł wybrać? Poniżej znajdziesz ranking polecanych produktów. Wszystkie z tych tabletów dostały wiele pozytywnych opinii, a więc jeśli macie taki budżet, to zdecydowanie warto rozważyć ich zakup.

Huawei MediaPad T3 10" 32 GB – tablet do 800 zł 10 cali

Huawei MediaPad T3 10" 32 GB – tablet do 800 zł 10 cali

Huawei MediaPad T5 10 LTE 2 GB/16 GB

Lenovo TAB M10 10,1" 2 GB/32 GB

Huawei MediaPad T5 10,1" 32 GB

Zdjęcie: gstockstudio/Envato Elements
Autor: Arkadiusz Kobylański