Data publikacji:

Jaki tornister do pierwszej klasy wybrać?

Plecak? Tornister? Tornister na kółkach? Ile powinien ważyć i czy na pewno musi być sztywny? Rodzice kupujący plecak dla pierwszoklasisty mają zazwyczaj całe mnóstwo pytań. Poniżej znajdziesz na nie odpowiedzi – sprawdź, jaki tornister do pierwszej klasy będzie nie tylko wygodny, ale też dobry dla młodziutkiego kręgosłupa.

tornister do pierwszej klasy

Tornister czy plecak do pierwszej klasy?

Od wielu lat panuje przekonanie, że najmłodsze dzieci, tj. w klasach 1-3, powinny nosić nie plecaki, a tornistry. Wynika to z prostego powodu – to właśnie tornistry są najbardziej ergonomiczne, mają usztywnione plecki i odpowiednio przylegają do ciała. Należy jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich lat producenci plecaków nieco zgłębili swoją wiedzę na temat ergonomii i coraz częściej wypuszczają na rynek dobre dla najmłodszych produkty.

Odpowiedź na pytanie, czy tornister dla pierwszoklasisty jest najlepszy, wciąż brzmi: tak. Jeżeli jednak dziecko upiera się na plecak i absolutnie nie daje się przekonać, można pomyśleć o plecaku. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, aby wybrać produkt cechujący się właściwościami opisanymi w tym tekście. Podpowiemy ci, jak wybrać dobry plecak dla chłopca lub dziewczynki.

Przy okazji warto poruszyć temat jednego z nowszych wynalazków dla dzieci, jakim jest tornister na kółkach. Wbrew temu, co sądzi wielu rodziców, nie jest to idealne rozwiązanie. Jak podkreślają fizjoterapeuci, to, czy taki produkt będzie rzeczywiście dobry dla dziecka, w dużej mierze zależy od tego, jakie odległości będzie ono codziennie pokonywało.

Jeśli będzie poruszało się tylko po terenie szkoły, nie ma problemu. Jeżeli natomiast dziecko ma wracać samo do domu, o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup tradycyjnego tornistra i nauczenie malca, jak ma go nosić. Powód? W trakcie ciągnięcia tornistra malec przyjmuje niewłaściwą postawę (skręca tułów), co wcale nie jest dobre dla jego kręgosłupa i całego ciała.

Jaki tornister dla pierwszoklasisty?

Zakładając, że twoje dziecko nie ma nic przeciwko tornistrowi – jak wybrać ten najlepszy, który będzie nie tylko wygodny, ale i najlepszy według fizjoterapeutów? W tym celu musisz kierować się kilkoma ważnymi cechami. Zobacz, jak wybrać najlepszy tornister do pierwszej klasy.

Odpowiednio wyprofilowane plecki

Sztywne plecki tornistra sprzyjają przybieraniu odpowiedniej postawy, odgrywają również znaczącą rolę przy wentylacji. To jeszcze nie wszystko. Małe dzieci nie zwracają uwagi na sposób wrzucenia książek do wnętrza tornistra. Jeśli plecki nie będą sztywne, nierówno ułożone przedmioty mogą uwierać małego ucznia.

Rozstaw ramion

Tornister do pierwszej klasy dla dziewczynki lub chłopca nie może zsuwać się z ramion dziecka – jeśli tak będzie, maluch błyskawicznie nauczy się przyjmować złą postawę i będzie mu zwyczajnie niewygodnie. Dlatego szelki naramiennie muszą być odpowiednio szerokie i dowolnie regulowanie (bezstopniowo).

Pas biodrowy

Dobre tornistry dla pierwszoklasisty zawsze mają pasy biodrowe, a jeszcze lepsze – także pasy piersiowe. Dzięki nim kręgosłup zostaje odciążony, a ciężar równomiernie się rozkłada. Oczywiście taki model jest też zwyczajnie wygodny.

Tornister dla pierwszoklasisty musi być lekki

Według niektórych źródeł tornister dla pierwszaka nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi dziecka, według innych – 15% (chodzi o wagę wraz z wyposażeniem). O taki wynik jest dość trudno, gdy pojawiają się książki, ćwiczenia, bidon, piórnik i cała reszta.

Dlatego kieruj się zasadą, że im mniej waży tornister, tym lepiej. Staraj się wybierać takie, których waga wynosi około 1 kg lub mniej.

Liczba przegródek

Powinno ich być po prostu dużo, co ułatwi dziecku organizację wnętrza i zapobiegnie wpadkom – np. wybrudzenia podręczników masłem. Szczególnie istotna jest dodatkowa przegródka na napój, umieszczona na zewnątrz plecaka, z boku. Nie musi mieć żadnych siatek, ważne tylko, żeby była odpowiednio wysoka.

To najważniejsze wymagania, które dobry tornister do pierwszej klasy obowiązkowo musi spełniać. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie drobiazgi, jak:

  • Odporny na plamy materiał. Tkanina użyta do produkcji plecaka powinna być przewiewna i dość łatwa w czyszczeniu.
  • Odblaski. Pierwszoklasiści zazwyczaj nie wracają sami do domu, a już na pewno nie w ciemnościach. Niemniej dobrze byłoby, gdyby tornister miał elementy odblaskowe. Dziecko będzie bardziej widoczne, gdy będzie wracało z rodzicem.
  • Wytrzymałość. Warto kupić tornister do pierwszej klasy renomowanej marki, dzięki czemu zyskasz gwarancję, że będzie on wykonany z wytrzymałych materiałów. Możesz też sprawdzić opinie pod tym kątem – np. wystawione przez innych kupujących na Ceneo.pl.
  • Dodatkowe wyposażenie. Wiele modeli tornistrów można kupić wraz z dodatkowym wyposażeniem, co obniża koszt wyprawki. Dzieciom zazwyczaj także podoba się ta opcja, ponieważ wówczas wszystkie akcesoria mają taki sam motyw.
  • Klapka. Zwróć uwagę na to, jak mocno można odchylić klapę tornistra. Jeśli nie uda ci się zrobić tego do końca, to znaczy, że dany model nie będzie łatwy w obsłudze – klapa będzie się ciągle zamykać, gdy dziecko będzie wkładało i wyjmowało akcesoria.
  • Cena. W końcu ważna jest i cena. Wbrew pozorom dobry tornister do pierwszej klasy wcale nie musi być drogi, a na pewno taki nie będzie, jeśli kupisz go w sieci. Przydadzą ci się porównywarki cen, np. Ceneo.pl.

Przeczytaj także: Piórnik szkolne – młodzieżowe, dla dziewczynek i chłopców

Modny tornister dla dziewczynki i chłopca

Oczywiście zakupowe kryteria rodziców są zupełnie inne od kryteriów dzieci – te ostatnie kierują się przede wszystkim wyglądem tornistra. Na co postawić, wybierając tornister dla chłopca, a co spodoba się dziewczynkom?

7-letni chłopcy uwielbiają zazwyczaj bohaterów Marvela, ponadto od lat modnym motywem jest piłka nożna, kosmos oraz wszelakie gry komputerowe. Jeśli maluch nie ma szczególnych upodobań, może też otrzymać tornister jednokolorowy.

Idealny tornister dla dziewczynki to taki, na którym będzie widniał na przykład bohater ulubionej bajki. Wiele dziewczynek bardzo ceni sobie również kwiatowe zdobienia. Oczywiście każda 7-latka ma własne upodobania, najlepiej więc zapytać o zdanie samą zainteresowaną.

Uwaga! Czasem trudno jest połączyć oczekiwania dziecka z cechami „technicznymi” plecaka. Warto więc nieco przechytrzyć malca i dać mu ograniczony wybór. Jeżeli wiesz, że twoja córka kocha konie, to wybierz trzy plecaki szkolne dla dziewczynek z tym motywem, które spełniają twoje wymagania, a następnie poproś córkę o wybranie jednego z nich. I już, sprawa załatwiona.

Naucz dziecko, jak nosić tornister do pierwszej klasy

Niestety, sam zakup dobrego tornistra to niestety nie wszystko – jeśli dziecko będzie chciało, to i tak zacznie nosić go zupełnie niepoprawnie. Dlatego tak ważne jest nie tylko to, aby kupić dobry model, ale także aby porozmawiać z synem lub córką.

Pamiętaj, żeby wyjaśnić, dlaczego należy właściwie nosić tornister, możesz też posiłkować się zdjęciami wad kręgosłupa – np. dość mocnej skoliozy. Jeśli dzięki temu twoja pociecha choć czasem przypomni sobie, jak nosić cały ten sprzęt na plecach – warto.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.