Jaki tornister kupić pierwszoklasiście?


Pierwsza klasa — wielkie przeżycie dla Twojego dziecka

Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej zawsze wiąże się z ogromnymi emocjami nie tylko dla dziecka, lecz także jego najbliższych. Zazwyczaj jest też to dla dziecka ogromny stres.

Nawet zakładając, że przez ostatnie mniej więcej trzy lata życia uczęszczało do przedszkola, to i tak pójście do pierwszej klasy jest dla niego przede wszystkim wielką zmianą otoczenia. I tu mamy na myśli zarówno sam budynek, jak i nowe koleżeństwo — siłą rzeczy u dziecka pojawia się stres związany z akceptacją ze strony rówieśników.

Ponadto to właśnie w pierwszej klasie twoje dziecko zacznie nabywać umiejętności, które będą u niego procentować przez całe życie. W tym miejscu warto poświęcić chwilę, aby omówić to, czego tak naprawdę twoja pociecha nauczy się w klasie pierwszej.

Języki, matematyka, przyroda i wiele innych

Język polski — wielu wciąż nie docenia, jak ważny jest on w szkole podstawowej. Dziecko bowiem nie tylko uczy się sprawnego czytania i pisania. W czasie zajęć dzieci uczą się w skupieniu i koncentracji czytać czytanki czy pierwsze lektury, a następnie mają okazję, by odnosić się do zachowań bohaterów i wyrażać własne poglądy. Tym samym ćwiczą również pamięć i wzbogacają słownictwo. Wracając do pisania — w tym wypadku nauczyciel zwraca uwagę przede wszystkim na to, aby literki były jak najbardziej estetyczne i czytelne.

Drugim, równie ważnym przedmiotem jest oczywiście matematyka. Zapisywanie liczb, dodawanie, odejmowanie, podstawowe zadania związane z rachunkowością, dzięki którym twoje dziecko sprawnie będzie mogło policzyć na przykład pieniądze. Oprócz tego maluch uczy się (również na poziomie podstawowym) orientacji przestrzennej, dzięki której potrafi rozpoznać podstawowe figury geometryczne, takie jak trójkąty czy kwadraty.

Ponadto w pierwszej klasie dziecko uczy się języka obcego. Zazwyczaj są to podstawy składające się ze słówek, obrazków czy śpiewania wspólnych piosenek.

Szkoła podstawowa to także miejsce, w którym dziecko poznaje świat i przyrodę go otaczającą. Uczy się o zwierzętach, roślinach czy podstawowych warunkach atmosferycznych. Nauczyciele starają się też przekazać dziecku, jak ważne dla naszego środowiska jest dbanie o jego podstawowe elementy.

W pierwszej klasie twoje dziecko nauczy się prawidłowych zachowań społecznych, czyli dowie się, jak współpracować w grupie, jakie zachowania są dobre, a jakie złe. Dziecko będzie wiedziało, że należy pomagać potrzebującym, a także, że nie należy naśmiewać się ze słabszych. Tym samym będzie uczyło się także na przykład szacunku do starszych czy do własnego kraju, poznając hymn narodowy lub symbole związane z państwem.

Ten okres jest również idealną okazją do tego, aby zaobserwować, czy twoja pociecha nie jest szczególnie uzdolniona w danym kierunku. Bo jeżeli przejawia zdolności muzyczne, to z pewnością będzie zachwycona na zajęciach muzycznych, na których będzie dużo śpiewu i grania na instrumentach. Jeżeli z kolei kocha rysować, to z pewnością będzie odliczało minuty do zajęć plastycznych. Malowanie, lepienie, układanie — tego na tych zajęciach z pewnością nie zabraknie. Chyba że twoje dziecko rozpiera energia, wtedy na sto procent odnajdzie się na zajęciach sportowych.

Co ważne, klasa pierwsza to również nauka umiejętności korzystania z komputera na poziomie podstawowym. Jest to o tyle istotne, że dziś komputer jest jednym z najważniejszych narzędzi służących do komunikacji z otoczeniem.

Wyprawka szkolna — o wszystkim trzeba pamiętać

Poza oczywistym stresem związanym z pójściem do klasy pierwszej pozostaje jeszcze wyszykowanie tak zwanej wyprawki szkolnej. Ta, jak wiemy, składa się z wielu istotnych elementów. Zeszyty, piórnik, długopisy, ołówki, kredki, gumka do mazania, nożyczki, linijka… — jest tyle spraw, o których trzeba pamiętać, a nie należy zapominać o tym, że te wszystkie przybory trzeba gdzieś zapakować. Do tego niezawodny jest tornister.

 

Tornister — jaki najlepiej wybrać?

Wybierając tornister dla dziecka, często zadajemy sobie pytanie, jaki byłby najbardziej odpowiedni. Przede wszystkim chcemy, aby był on jak najbardziej praktyczny, czyli aby twoje dziecko mogło pomieścić w nim wszystko to, co danego dnia w szkole przyda mu się najbardziej. A skoro zazwyczaj trzeba zabrać z sobą wiele rzeczy, od książek i zeszytów począwszy, przez artykuły szkolne, na śniadaniu i ubraniach na zmianę kończąc, to warto, aby tornister twojego dziecka miał nawet kilka kieszeni, w których będzie ono mogło to wszystko zmieścić.

Przy czym istotna sprawa! O ile ważne jest to, aby twoje dziecko mogło zmieścić wszystko w swoim tornistrze, o tyle grunt, aby nie był on zbyt ciężki. W ostatnim czasie w mediach było głośno na temat wielu przypadków, w których zbyt ciężki tornister u dziecka powodował u niego przedwczesną skoliozę czy inne schorzenia kręgosłupa. A zatem mamy jasny dowód na to, że tornister należy przede wszystkim wybierać z głową!

Oprócz samej praktyczności, ważne jest, aby tornister po prostu podobał się twojemu pierwszoklasiście. Warto więc, aby był on zgodny z aktualnymi zainteresowaniami twojego dziecka. Ukochany bohater czy bohaterka z bajki, zwierzątko, lalka lub klub sportowy — dziś wybór jest niezwykle szeroki…

Tornister na kółkach

Wyżej omawialiśmy problem zbyt ciężkiego tornistra, który może powodować przedwczesne problemy z kręgosłupem u twojego dziecka. Prawdopodobnie w odpowiedzi właśnie na ten problem powstały tornistry na kółkach. Z wyglądu są one praktycznie identyczne jak zwykłe tornistry. Przy czym tu dodatkowo mamy kółka i specjalny uchwyt, dzięki którym dziecko może pchać zapakowany tornister, nie musi tym samym zakładać go na plecy. Tornister na kółkach, podobnie jak te standardowe, jest kolorowy, bajkowy i przyjazny dzieciom, dzięki czemu z pewnością sprawi mu ogromną radość.

Tornister Herlitz

Przy tak szerokim wyborze tornistrów szkolnych można wyróżnić na przykład tornistry Herlitz. Są one z zewnątrz nowoczesne i pod względem kolorystyki, wzornictwa oraz postaci dostosowane zarówno do chłopców, jak i dziewczynek. Ponadto są bardzo pojemne i zawierają wiele praktycznych i przydatnych przegródek. Tornister Herlitz to z pewnością zakup, który się opłaca. Twoje dziecko zmieści w nim wszystko, czego potrzebuje.

W Internecie mamy spory wybór

Oczywiście, gdy wybierzemy się do pierwszego lepszego sklepu z artykułami szkolnymi, to z pewnością zastaniemy tam szeroki wybór bardzo dobrej jakości rzeczy. Jednak coraz więcej rodziców, szykując wyprawkę dla swojego pierwszoklasisty, wybiera zakupy w internecie. Nie tracą przy tym czasu na chodzenie po mieście, mając okazję za nieduże pieniądze kupić wyprawkę z bardzo dobrej jakości materiałów.

Podobnie jest z tornistrami. Przy czym te należy dobierać szczególnie starannie. Powinny być one nie tylko praktyczne i stosunkowo lekkie, przystosowane do wagi twojego dziecka, lecz także trwałe i wytrzymałe, by nie trzeba ich było zmieniać po roku, lecz by mogły służyć przez kilka lat. Bogata oferta, jaką możemy znaleźć w internecie, daje jednak możliwość sprawdzenia produktu pod względem jego jakości i ceny.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły