Data modyfikacji:

Jaki UPS do pieca na pellet wybrać?

Zasilacze UPS do pieca na pellet z wbudowanymi (lub nie) akumulatorami stopniowo zyskują na popularności – i bardzo dobrze! Umożliwiają uruchomienie zasilania awaryjnego w sytuacji, w której dojdzie do nieprzewidzianej usterki sieci energetycznej. Dzięki nim działanie pieca może zostać podtrzymane przez godzinę, dwie, a nawet przez dobę od awarii. Dowiedz się, jaki UPS do pieca na pellet wybrać.
jaki ups do pieca na pellet

Parametry UPS-a do pieca na pellet

Na rynku dostępna jest dosyć duża liczba zasilaczy awaryjnych, co sprawia, że stosunkowo łatwo jest się pogubić w oferowanych przez producentów produktach. Bez względu na to, jaki piec na pellet posiadasz, wybierając odpowiedni zasilacz, zwróć uwagę na:
  • jego moc maksymalną podawaną w watach,
  • czas reakcji w razie braku prądu,
  • obecność zabezpieczenia przed zwarciem lub przeciążeniem sieci.
Atutem każdego zasilacza będzie czytelny ekran, na którym powinny znaleźć się informacje dotyczące poziomu naładowania, obciążenia, napięcia wyjściowego i wejściowego. Nie wszystkie zasilacze awaryjne posiadają wyświetlacz, a jest to aspekt, który znacznie ułatwia użytkowanie urządzenia.
Jeśli jest taka możliwość, ekran powinien mieć możliwość wygaszania i wybudzania się, żeby nie zużywać niepotrzebnie energii. Wybrane urządzenie powinno posiadać gwarancję producenta. Oczywiście podczas zakupu zasilacza kwestia ceny również jest istotna, jednak warto pamiętać o tym, że czasami lepiej zainwestować w dobry UPS niż w naprawę uszkodzonej instalacji.

Jak dobrać UPS do pieca na pellet? Co i jak należy obliczyć?

Dobór zasilacza do pieca na pellet nie jest tak prosty, jak w przypadku przykładowo pieca kondensacyjnego. Osprzęt, który jest potrzebny do prawidłowego działania pieca tego rodzaju, to między innymi pompy, sterownik, podajnik, wentylator czy grzałka automatyczna. Sprawia to, że w razie awarii całego systemu konieczne jest zasilanie nie tylko samego pieca, ale również wszystkich akcesoriów, które wraz z nim tworzą dosyć skomplikowaną instalację grzewczą.
Podstawą w odpowiednim doborze UPS-a do pieca na pellet jest oszacowanie swojego zapotrzebowania na energię – dotyczy to zarówno samego pieca, jak i całego osprzętu, który jest potrzebny do jego prawidłowego funkcjonowania.
Uwzględnić trzeba maksymalny pobór mocy każdego z urządzeń. Musimy obliczyć zarówno pobór stały, jak i czasowy. Ten drugi dotyczy elementów układu, które włączają się wyłącznie okresowo – należą do nich przykładowo podajnik, wentylator oraz grzałka automatyczna. Drugim parametrem, który potrzebujemy określić do prawidłowego doboru UPS-a, jest czas, w którym ma on awaryjnie zasilać instalację.

Pobór mocy przez standardowy osprzęt w instalacji

Najwięcej energii w systemie zazwyczaj pobiera pompa, wentylator oraz grzałka i podajnik. Należy jednak pamiętać, że nie każde urządzenie działa przez cały czas. Żeby sprawdzić, ile mocy pobiera każdy z elementów, należy przeczytać instrukcję producenta, zapoznać się z informacjami dostępnymi na jego stronie internetowej lub skontaktować się z osobą, która zajmuje się montażem tego rodzaju sprzętu. Pobór każdego z elementów instalacji należy ze sobą zsumować, a następnie przeliczyć na potrzebną moc zasilacza. Przykładowo, jeśli cała instalacja potrzebuje:
  • 50 W i ma działać przez 8 h, w akumulatorze musi znaleźć się minimum 40 Ah energii;
  • 100 W, a chcemy, żeby działała na zasilaniu awaryjnym 10 h, to będzie potrzebne 100 Ah z zasilacza;
  • 180 W, przy założeniu, że ma działać awaryjnie przez 3 h, to wystarczy akumulator o mocy minimalnej 55 Ah.
Ogólna zasada jest taka, że na 100 W obciążenia, które generuje instalacja, potrzebne będzie przynajmniej 10 A mocy w zasilaczu awaryjnym.

Jaki UPS do pieca na pellet wybrać?

Jaki UPS do pieca na pellet będzie dobry? Wybierając UPS do pieca na pellet, trzeba zwracać uwagę na oznaczenia producenta. Podstawą są informacje dotyczące mocy ciągłej zasilacza, najlepiej podawanej w watach. Jeśli producent do opisu jednostki podał inny wskaźnik, np. „VA”, konieczne będzie przeliczenie parametrów i sprawdzenie, czy dany akumulator pokryje zapotrzebowanie instalacji. Istotne jest również sprawdzenie czasu reakcji w sytuacji, w której brakuje prądu – im krótszy będzie ten okres, tym lepiej. Powinien wynosić maksymalnie 6 ms.

Rodzaj obudowy i estetyka

Chociaż nie każdy dba o wygląd kotłowni, są osoby, dla których estetyka również w takim miejscu jest dość istotna. Rodzaj, kolor i wykończenie obudowy wpływa ostatecznie na wygląd wnętrza, w którym znajdzie się akumulator, i nie ma się co oszukiwać – przeważnie nie jest to najładniejszy element wystroju.
W zakresie rodzaju obudowy, oprócz estetyki, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób może być przechowywany akumulator. Większość produktów dostępnych na rynku ma obudowy wolnostojące, co znaczy, że można postawić je właściwie w dowolnym miejscu na podłodze. Coraz bardziej popularne stają się jednak również obudowy, które można przytwierdzić do ściany i powiesić.

Wybrać zasilacz z wbudowanym akumulatorem czy nie?

Wybierając UPS do pieca na pellet, trzeba zastanowić się wcześniej, czy zależy nam na wbudowanym akumulatorze, czy też nie. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest estetyka oraz funkcjonalność – w końcu zarówno akumulator, jak i zasilacz znajdują się w jednym miejscu. Kupując urządzenia osobno, można liczyć na praktycznie dowolny dobór mocy oraz niejednokrotnie o wiele lepszą żywotność akumulatora. Dużą zaletą dokonywania zakupów oddzielnie jest także cena – bez trudu można znaleźć okazję, która okaże się dużo bardziej opłacalna niż jednoczesny zakup połączonych ze sobą urządzeń.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!