Data publikacji:

Jaki wentylator kolumnowy kupić?

Wentylator powietrza to doskonały sposób na przyniesienie sobie ulgi w upalne letnie dni. Ustawiając urządzenie w dowolnym pomieszczeniu w domu, mieszkaniu lub w biurze, można zaznać chwili wytchnienia od doskwierającego, wszechobecnego skwaru i duchoty. Na rynku, obok tradycyjnych wentylatorów, dostępne są także inne rodzaje tego typu urządzeń, a wśród nich wentylatory kolumnowe. Czym są te urządzenia, w jaki sposób działają, co odróżnia je od wentylatorów klasycznych, a także jaki wentylator kolumnowy kupić, by spełniał nasze oczekiwania?

wentylator kolumnowy

Co to jest kolumnowy wentylator powietrza?

W rankingu wentylatorów pokojowych znajdziesz modele tradycyjne, jak i kolumnowe. Kolumnowy wentylator powietrza to bardziej nowoczesna i designerska wersja tradycyjnego wentylatora. Wentylator kolumnowy to urządzenie w kształcie walca, składające się z ruchomej podstawy, a także zamkniętych w obudowie wirników.

Jest węższy i smuklejszy od klasycznej odmiany, dzięki czemu prezentuje się znacznie subtelniej. Stojące, pionowe wentylatory są stosunkowo wysokie. Mogą mierzyć nawet 1 metr wysokości.

Jaki wentylator kolumnowy kupić, aby nie zaburzyć estetyki mieszkania czy domu? Wentylatory te tworzone są w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu idealnie wpasowują się w pomieszczenie, w którym mają być ustawione, nie zaburzając przy tym jego aranżacji i estetyki.

Wentylator kolumnowy dobrze sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Dzięki smukłej budowie nie zajmuje dużo miejsca, więc bez problemu można ustawić go również w bardzo małym pokoju, natomiast duża moc i kilkupunktowe źródła nawiewu powodują, że wentylator poradzi sobie z wietrzeniem również większych pomieszczeń.

Jak działa wentylator kolumnowy?

Wentylator kolumnowy to urządzenie w kształcie kolumny. W jedno wnętrzu znajdują się umieszczone jedno na drugim skrzydełka przymocowane do obracającego się walca. Jego podstawę stanowi ruchoma platforma. Wentylator kolumnowy działa na podobnej zasadzie jak model tradycyjny, a różnice w zastosowaniu poszczególnych rozwiązań wynikają głównie z odmiennych sposobów budowy.

Wentylator kolumnowy czy zwykły – jaki wybrać?

Jaki wentylator kolumnowy kupić? A może lepiej postawić na model tradycyjny? Osoby chcące kupić wentylator do swojego domu lub mieszkania zwykle stoją przed wyborem, jaki typ urządzenia wybrać – wentylator kolumnowy czy zwykły.

Oba sprzęty mają takie samo przeznaczenie i służą do wentylacji powietrza, jednak znacznie różnią się między sobą, w szczególności wyglądem i budową. Wentylator tradycyjny zwykle zbudowany jest z trzech części – czaszy, nogi z panelem sterowania oraz podstawy. Taka konstrukcja sprawia, że urządzenie jest stosunkowo szerokie.

Wentylatory kolumnowe mają smukłą konstrukcję, która nie zabiera z otoczenia tak wiele miejsca. Ponadto pozioma rotacja o znacznie szerszym zakresie, niż ma to miejsce w wentylatorach klasycznych, sprawia, że generowany przez nie powiew powietrza obejmuje znacznie szerszy obszar.

Wentylator kolumnowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując wentylator kolumnowy, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych parametrów. Jaki wentylator kolumnowy kupić?

Moc i wydajność

Moc to parametr, od którego w znacznym stopniu zależy efektywność pracy urządzenia. Na rynku najczęściej spotykane są wentylatory kolumnowe o mocy pomiędzy 40 W a 70 W. Im wyższa moc urządzenia, tym większa będzie skuteczność, z jaką schładzać będzie pomieszczenia.

Prędkość wentylatora kolumnowego

Istotnym elementem każdego wentylatora jest możliwość regulacji prędkości pracy urządzenia. Niekiedy bowiem, na przykład w nocy, potrzebujemy jedynie delikatnego powiewu powietrza, a w upalne dni oczekujemy, aby wiatrak działał na najwyższych możliwych obrotach. Najczęściej na rynku spotkać można wentylatory z trzema stopniami prędkości, jednak w rzeczywistości – im więcej, tym lepiej.

Jaka głośność wentylatora kolumnowego, aby był cichy?

Z uwagi na to, że wentylatory to urządzenia, które zwykle działają przez kilka godzin dziennie, ważne jest to, by nie generowały zbyt głośnego, utrudniającego koncentrację i codzienną pracę hałasu. Dobrym natężeniem dźwięku w przypadku tego typu urządzeń jest natężenie osiągające wartość do 60 dB, jednak tutaj, w przeciwieństwie do poprzedniego podpunktu, doskonale sprawdza się zasada mniej znaczy lepiej. Wentylator kolumnowy cichy świetne sprawdzi się w sypialni czy pokoju dziecka.

Dodatkowe funkcje wentylatorów kolumnowych. Jakie wybrać?

Ponadto wentylatory kolumnowe wyposażone są także w szereg różnorodnych funkcji dodatkowych.

Tryb nocny

Jest to funkcja pozwalająca na maksymalne ściszenie pracy urządzenia, dzięki czemu bez problemu można korzystać z niego w nocy. Wentylator kolumnowy cichy z pewnością nie będzie wybudzał nas ze snu, dlatego bez obaw można ustawić go również w pokoju dziecięcym.

Wentylator kolumnowy z pilotem

Część modeli dostępnych na rynku wentylatorów kolumnowych wyposażona jest w możliwość sterowania urządzeniem za pomocą specjalnego pilota. Wentylator kolumnowy z pilotem to oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż mając przy sobie pilot, nie trzeba każdorazowo wstawać, aby włączyć lub wyłączyć urządzenie lub zmienić jego tryb pracy.

Wyświetlacz

Nowoczesne i zaawansowane technicznie wentylatory wyposażone są w specjalny wyświetlacz, informujący o najważniejszych parametrach pracy urządzenia.

Jonizator w wentylatorze kolumnowym

Wentylator kolumnowy z jonizatorem umożliwia oczyszczanie powietrza. Jony ujemne wytwarzane podczas pracy urządzenia usuwają z powietrza grzyby, bakterie i alergeny, co korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie użytkowników. W ten typ wentylatorów powinny zainwestować szczególnie osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie lub choroby układu oddechowego, na przykład astmę.

Nawilżanie powietrza

Wentylatory z funkcją nawilżania powietrza pomagają nie tylko w ochłodzeniu pomieszczenia, ale także sprawiają, że utrzymanie właściwej wilgoci w domu jest łatwiejsze, a przy tym powietrze jest bardziej zdrowe i przyjemne. Wybierając wentylator kolumnowy z nawilżaczem, należy zwrócić uwagę na możliwość ciągłej pracy systemu, a także pojemność oraz sposób uzupełniania zbiornika na wodę.

Trudno jednoznacznie określić, jakie parametry powinien posiadać wentylator uniwersalny, ponieważ jest to kwestia niezwykle indywidualna, uzależniona wyłącznie od potrzeb użytkownika. Na rynku jednak dostępnych jest wiele modeli urządzeń wyposażonych w innowacyjne rozwiązania i różnorodne udogodnienia, dlatego z pewnością każdy znajdzie wentylator spełniający wszystkie, nawet najbardziej wymagające, oczekiwania.

Autor: Marcin Krawczyk