Data modyfikacji:

Jaki wykrywacz do metali na początek?

Ciekawi cię, co skrywa ziemia? Chciałbyś rozpocząć przygodę z poszukiwaniem metali? Nie wiesz jednak, jaki wykrywacz metali na początek wybrać? Nie martw się. Jesteśmy tutaj po to, by pomóc ci dokonać jak najlepszego wyboru takiego urządzenia. Ważne, by twój sprzęt nie był bardzo skomplikowany. Należy jednak zwrócić baczną uwagę na jego skuteczność. Dzięki nam będziesz mógł poznać wszystkie meandry tej dyscypliny poszukiwawczej.
detektor

Zanim kupisz wykrywacz do metali dla początkującego

Poszukiwanie przedmiotów metalowych to dla wielu nie tylko fajna zabawa, ale również pasjonujące hobby. Nim jednak rozpoczniemy taki sprzęt użytkować, powinniśmy sobie zadać kilka pytań, m.in. czy można chodzić z wykrywaczem metali po plaży? Czy można szukać wykrywaczem metali w lesie? Odpowiedź brzmi krótko: nie! Dlaczego? Otóż prawo nie zabrania posiadania detektora metali. Zabrania jednak poszukiwania zabytków, a udowodnienie przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości, że poszukujemy tylko kluczy od domu, może nie być łatwe. Stąd, by móc rozpocząć poszukiwania w lesie czy na plaży, musimy otrzymać specjalne zezwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zatem gdzie rozpocząć poszukiwanie, nie mając żadnego pozwolenia? Tylko i wyłącznie na terenie prywatnym. Musimy pamiętać przy tym, że wszelkie przedmioty, które mogą być uznane za zabytki, są własnością państwa i powinny trafić do miejscowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jak otrzymać pozwolenie na poszukiwania?

Zapewne chcąc rozpocząć przygodę z poszukiwaniem metalowych przedmiotów, nie chciałbyś się ograniczać tylko do własnego ogródka. Zastanawiasz się, jak je uzyskać? Ile kosztuje pozwolenie na wykrywacz metali? Zaraz wszystko po kolei ci wyjaśnimy. Od czego zaczynamy? Najpierw musimy wypełnić wiosek. Co prawda, nie jest on skomplikowany, jednak by go prawidłowo uzasadnić, musimy wykazać nieco kreatywności. Następnie musimy uzyskać pozwolenie od właściciela gruntu, gdzie planujemy poszukiwania. Opisać program prowadzenia swoich działań, dołączyć mapę topograficzną i uiścić opłatę skarbową w wysokości 82 zł. Tak przygotowane dokumenty składamy do

Jak działa wykrywacz metali i jakie mamy obecnie rodzaje urządzeń na rynku?

Detektory metali mają bardzo szerokie zastosowanie. Przeznaczone są do różnych zadań. My jednak zajmiemy się tymi do poszukiwań metali w ziemi. Wykrywacze działają na zasadzie wytwarzania fal elektromagnetycznych. Dzięki temu można zlokalizować poszukiwany metalowy przedmiot, a informuje nas o tym sygnał dźwiękowy oraz drganie igły. Detektory metalu można podzielić na dwa rodzaje: jednoczęstotliwościowe i wieloczęstotliwościowe. Te pierwsze służą do szukania przedmiotów o jednolitej częstotliwości, natomiast w tych drugich mamy możliwość regulacji częstotliwości.

Z czego składa się detektor metali?

Wykrywacz metali składa się z kilku ważnych elementów. Pierwszy z nich to długi wysięgnik z cewką, drugi to bateria zasilająca, natomiast trzeci to panel sterowania. Najważniejszą z tych części bez zwątpienia jest wysięgnik z cewką, a właściwie to sama cewka.

Dlaczego? Ponieważ to ona wytwarza pole magnetyczne, które na odpowiedniej częstotliwości jest w stanie odebrać fale wzbudzonego przedmiotu metalowego. Nie mniej ważna jest również bateria. To dzięki niej możemy prowadzić długo nasze prace poszukiwawcze. Ostatnią częścią jest panel sterownia. To dzięki niemu jesteśmy w stanie zarządzać całym urządzeniem. Niezwykle ważny jest on w detektorach wieloczęstotliwościowych.

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze wykrywacza metali?

Urządzenia te mają wiele parametrów, które można między sobą konfrontować. Spowodowane to jest ciągle rozwijającą się technologią. Jednak dla początkujących osób tylko kilka z nich jest istotnych:
  • waga urządzenia;
  • tryby pracy;
  • wodoodporna cewka.

Jaki wykrywacz do metali na początek?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na początek nie warto inwestować w bardzo zaawansowane urządzenia. Dlaczego? Ponieważ z wielu funkcji tego urządzenia nie będziemy w stanie skorzystać.

Stąd jeżeli będziemy szukać określonych przedmiotów, warto się zainteresować detektorem metalu jednoczęstotliwościowym. Dzięki temu będziemy mogli się skupić na swojej pasji, a nie zajmować się określonymi ustawieniami. To nie znaczy, że osoby początkujące nie powinny korzystać z urządzenia wieloczęstotliwościowego. Oczywiście mogą, jednak jego użytkowanie jest nieco bardziej skomplikowane.

Pawlo GC-1032

Jednym z bardziej popularnych urządzeń na rynku dla osób początkujących jest Pawlo GC-1032. To znakomite urządzenie z wodoodporną cewką może działać w dwóch trybach. Pracuje na częstotliwości 6,6, kHz. Posiada wyświetlacz LCD, gniazdo na słuchawki oraz głośnik.

Niewielka waga (1 kg bez baterii) powoduje, że praca tym urządzeniem jest bardzo przyjemna i nie sprawia problemu. Dużym atutem tego produktu jest stosunkowo niska cena w relacji do jakości urządzenia.

Rutus Alter 71 z Sondą 28 Cm Dd

Innym, jednak sporo droższym modelem jest Rutus Alter 71 z Sondą 28 Cm Dd. Pomimo że ma on szerokie zastosowanie i nie powstydziłby się go zaawansowany użytkownik, to nadaj się on doskonale także dla początkującego. Jest to elektroniczny wykrywacz metalu z wodoodporną cewką. Ma wbudowany cyfrowy nadajnik i może pracować w trzech trybach.

Garrett Ace 200i

Ostatnie godne polecenia urządzenie to Garrett Ace 200i. To dobrej jakości urządzenie amerykańskiego producenta. Ten produkt ze średniej półki cenowej dedykowany jest początkującym użytkownikom. Ma on składaną konstrukcję i wodoodporną cewkę. Działa na częstotliwości 6,5 kHz. Jego masa również nie jest najwyższa, bo wynosi tylko 1,25 kg.

Autor: Beniamin Feliksiak