Data publikacji:

Jakie głośniki do auta kupić? Wybieramy najlepsze głośniki samochodowe

Jeżeli jesteśmy fanami muzyki i spędzamy w samochodzie długie godziny w przeciągu tygodnia bardzo często zaczynamy zastanawiać się na kupnem pełnego zestawu głośników do naszego pojazdu. O ile wiele premiowych aut ma całkiem dobre systemy nagłośnieniowe dźwięk pochodzący z odtwarzacza multimedialnego lub radia w przeciętnym samochodzie pozostawia wiele do życzenia. Osobne nagłośnienia pozwala znacznie bardziej komfortowo słuchać ulubionych utworów. Podpowiadamy zatem, jakie głośniki do auta wybrać.
media control buttons, modern car interior details

Jak dobrać głośniki do samochodu? Rozmiar urządzeń

Wybierając się na zakupy, w pierwszej kolejności musimy określić pułap cenowy, w jakim będziemy poszukiwać naszych głośników, zdecyduje on w dużej mierze o mocy i czystości dźwięku. Oczywiście nie zapominamy o specyfice naszego auta, musimy wiedzieć, w którym miejscu instalujemy urządzenia, a także jakiego rozmiaru urządzenia będą pasować.
Wybierz z nami dobre radio samochodowe
Informację na temat obsługiwanej średnicy głośników (najczęściej jest to 165 mm, 135 mm lub 100 mm) powinniśmy znaleźć w dokumentacji auta. Nie zaszkodzi przy tym poszperać nieco na stronach motoryzacyjnych oraz forach internetowych i poszukać opinii na temat produktów pasujących do naszego pojazdu. Pozwoli to zyskać bardziej realny obraz tego, jak będą one sprawdzać się podczas codziennego użytkowania.

Typy głośników samochodowych

Głośniki samochodowe możemy skategoryzować na kilka różnych sposobów. Pierwszych z nich jest ich konstrukcja, która wpływa na specyfikę odtwarzanego dźwięku. W wielu zestawach głośnikowych zazwyczaj miesza się co najmniej dwa rodzaje głośników, dla uzyskania jak najlepszego efektu.
  • Głośniki stożkowe – najpopularniejszy typ głośników samochodowych. Modele te posiadają charakterystyczna wklęsłą i sztywną membranę. Ze względu na taką budowę są idealnym rozwiązaniem dla miłośników średnich oraz niskich tonów (basy), bowiem z tymi dźwiękami radzą sobie najlepiej).
  • Głośniki kopułowe – bardziej wrażliwe modele o delikatnej oraz wypukłej membranie, najlepiej sprawdzają się przy odtwarzaniu dźwięków w tonach średnich i wysokich.
  • Głośniki samochodowe dzielimy na kilka typów także ze względu na liczbę posiadanych membran/głośników w zestawie.
  • Głośniki jednorożne – najczęściej spotykany rodzaj głośników, który jest wyposażony tylko w jedną membranę. Oznacza to, że nie rozróżniają one dźwięków niskich i wysokich, przez co odtwarzany dźwięk
  • Głośniki dwudrożne – głośniki tego typu w rzeczywistości składają się z pary dwóch połączonych ze sobą zintegrowanych urządzeń, z których jeden odpowiada za dźwięki wysokie, a drugi za niskie. Wariantem są tutaj urządzenia koaksjalne, które posiadają dwie membrany.
  • Głośniki trzydrożne – głośniki o budowie zbliżonej do dwudrożnych, z tym, że dodatkowo posiadają także trzeci głośnik specjalizujący się w dźwiękach średniotonowych. Urządzenia montuje się tradycyjnie na przednich drzwiach (tony średnie), podszybiu (tony wysokie), a także tylnych drzwiach lub półce (tony niskie).
  • Głośniki czterodrożne – zestaw składający się z zestawu nisko, średnio- i wysokotonowych głośników, który jest rozszerzony o tzw. supertweeter, a więc dodatkowy głośnik wzmacniający wysokie tony.
  • Jakie głośniki samochodowe – na co zwracamy uwagę?

    Poza konstrukcją, średnią oraz łatwością instalacji, najbardziej powinna interesować nas tzw. skuteczność głośników, która wyrażana jest w decybelach. Dla zasady, im będzie ona wyższa, tym mniej mocy głośniki będą potrzebować do odtwarzania dźwięku o wysokiej głośności.
    Innym interesującym nas parametrem jest moc RMS, inaczej określana też jako moc znamionowa, która tradycyjnie jest mierzona w watach. Im jest ona wyższa, tym głośniej możemy cieszyć się muzyką bez słyszenia wyraźnych zniekształceń. Dodajmy, że zaleca się, by była półtora raza większa od mocy posiadanego wzmacniacza audio.
    Zdjęcie: Envato Elements