O urządzeniu w domu miniaturowej sali kinowej marzy wielu miłośników dziesiątej muzy. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, a także spadkom cen urządzeń RTV, coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Bardzo często ograniczają się one jednak tylko do zakupu dużego telewizora lub projektora, które łączą z prostymi kolumnami lub soundbarem. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku, rozwiązania te są jednak niewystarczające. Na ratunek przychodzą tutaj zestawy kina domowego, w których składzie znajduje się kilka współpracujących ze sobą komponentów. Podpowiadamy, jakie kino domowe wybrać.
Na klasyczny zestaw kina domowego składa się telewizor lub projektor, który korzysta ze specjalnego rozsuwanego ekranu, odtwarzacz multimedialny płyt Blu-ray, komplet kilku głośników przestrzennych, w którym powinien znaleźć się przynajmniej jeden głośnik niskotonowy (subwoofer), a także amplituner.
Decydując się na zestaw kina domowego, mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest samodzielne skompletowanie urządzeń, które najczęściej kupujemy osobno, zwracając uwagę na ich pożądane cechy oraz kompatybilność. Metoda ta jest bardzo czasochłonna i wymaga dobrej wiedzy o zestawach audio, formatach dźwięku, a także konfiguracji sprzętu w pomieszczeniach, dlatego też ścieżką tą podążają głównie doświadczeni użytkownicy, którzy mają bardzo specyficzne wymagania.
Znacznie łatwiej i szybciej kupić gotowy zestaw kina domowego, który posiada wszystkie najbardziej niezbędne elementy. Mamy w tym przypadku gwarancję, że będą one ze sobą w pełni kompatybilne i zapewnią optymalne wrażenia podczas oglądania filmów, seriali, słuchania muzyki lub zabawy z grami. Ceny kompletów tego typu zaczynają się już od 1000 złotych. Decydując się na zestaw kina domowego w cenie do 3000 złotych, wybieramy produkt wysokiej jakości, z którego, po odpowiednim ustawieniu, będą zadowolone nawet bardziej wybredne osoby.
Poniżej przedstawiliśmy informacje na temat kluczowych komponentów zestawów kina domowego.
Jest to urządzenie, które w dużej części determinuje, jakie możliwości ma kino domowe. Przyjmuje postać dużej skrzynki, którą umieszczamy pod telewizorem. Z tyłu znajdziemy wyjścia audio (HDMI, Toslink, RCA), do których podłączane są głośniki. A także wejścia na telewizor, konsolę, odtwarzacze płyt Blu-ray, gramofony itp. Z przodu natomiast znajdziemy estetyczny front z przyciskami konfiguracyjnymi oraz wyświetlaczem.
Jaki amplituner kupić? W zestawach kina domowego do 3000 złotych, amplituner wspierać będzie najważniejsze standardy kodowania i odtwarzania dźwięku przestrzennego, takie jak Dolby Digital , Dolby Pro Logic II czy DTS. Sprzęt zaoferuje też wydajne filtry i korektory dźwięku oraz ich bogate opcje konfiguracyjne. Rzadkością nie jest także wbudowane radio lub łączność Bluetooth.
Podczas sprawdzania dokumentacji technicznej urządzenia warto też sprawdzić jego moc wyjściową podawaną w watach, jeżeli nie korzystamy z kolumn bezprzewodowych, zdeterminuje ona głośność całego zestawu, szczególnie ważną w dużych pokojach i mieszkaniach.Zestawy kina domowego do 3000 złotych oferują najczęściej komplety głośników przestrzennych, które działają w formacie 5.1 lub 7.1. Pierwsza cyfra oznacza tutaj liczbę standardowych głośników, druga subwoofer, odpowiadający za generowanie basów. Wśród najbardziej popularnych znajdą się głośniki marki Yamaha czy też głośniki Teufel.
Największymi głośnikami zestawu będą dwie zazwyczaj przednie kolumny, pozostałe satelity lub kolumienki rozmieszczamy zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od rodzaju kompletu, głośniczki można ustawić na podłodze lub szafce albo zawiesić pod sufitem. Wszystkie elementy muszą być rozmieszczone symetrycznie, a następnie dobrze skonfigurowane i ustawione, do czego posłużą nam specjalne funkcje pozwalające na testowanie pojedynczych kanałów dźwięku przestrzennego.
Głośniki w zestawach kina domowego do 3000 złotych są wykonane z wysokiej jakości komponentów i zamknięte w estetycznych obudowach. Producenci stosują zazwyczaj minimalistyczny i nowoczesny design, kolumny są wówczas bardzo smukłe i umieszczone np. na metalowych nóżkach. Z drugiej strony popularny jest też klasyczny projekt głośników. Ich obudowa wykonana jest wówczas z eleganckiego lakierowanego drewna.