Data modyfikacji:

Książki na wakacje – 10 propozycji

Książki na wakacje to doskonały sposób na urozmaicenie sobie podróży samolotem czy pociągiem lub relaks na plaży. Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zabrać do czytania? Zobacz 10 ciekawych pozycji, które przeczytasz jednym tchem.

1. Michelle Obama – Becoming. Moja historia

Jak to jest być pierwszą damą najpotężniejszego państwa na świecie? Na to pytanie odpowiada nam w swojej autobiografii Michelle Obama – pierwsza Afroamerykanka w Białym Domu. W swoich wspomnieniach opisuje kontakt z mediami, najtrudniejsze chwile w roli żony prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz zdradza kulisy międzynarodowego protokołu. To książka, która mówi o świecie znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

2. Agnieszka Pajączkowska, Aleksandra Zbroja – A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi

Jaki jest obraz kobiety na współczesnej wsi? Czy ogólnoświatowe przemiany społeczne oddziałują na życie kobiet zajmujących się przede wszystkim gospodarstwem na Mazowszu? W książce Agnieszki Pajączkowskiej i Aleksandry Zbroi poznasz historie rolniczek, sklepowych oraz bezrobotnych mieszkających z dala od Warszawy i wielkomiejskiego zgiełku.

4. Agnieszka Jucewicz – Czując. Rozmowy o emocjach

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jaką emocję czujesz w tej chwili? Książka Agnieszki Jucewicz podpowiada, czym są właściwie nasze emocje oraz jak je poprawnie zidentyfikować. W rozmowach z najznakomitszymi psychologami i psychoterapeutami ujawnia potęgę autorefleksji oraz udowadnia, że nasze emocje mogą stać się sprzymierzeńcami.

5. Stephen Hawking – Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Istnieje wiele pozornie prostych pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi. Któż więc miałby na nie odpowiedzieć jak nie Stephen Hawking? Zmarły w 2018 roku astrofizyk i kosmolog stawia egzystencjalne pytania na temat wszechświata, a następnie przeprowadza nas przez świat nauki i filozofii. Trzeba jednak uczciwie dodać, że książka Hawkinga to nie tylko ogrom wiedzy, ale także spora porcja doskonałego poczucia humoru.

6. Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling-Ronnlund – Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Na nasze postrzeganie wpływa mnóstwo czynników zniekształcających obraz rzeczywistości. Jeden wypadek samolotu wydaje się bardziej przerażający od setek wypadków samochodowych. Gdy mamy wskazać, jaki procent ludzi na świcie żyje w biedzie, wskazujemy gorzej niż… szympans! „Factfulness” to książka o tym, jak błędnie postrzegamy świat i jak często posługujemy się stereotypami. Po jej lekturze dowiesz się, jak prawidłowo analizować doniesienia naukowe i nie dać się ponieść przekazom w mediach.

7. Jakub Żulczyk – Ślepnąc od świateł

„Ślepnąc od świateł” to opowieść o 7 dniach z życia Kuby Niteckiego – warszawskiego handlarza narkotykami, którego klientami są celebryci, biznesmeni i politycy. Na kanwie książki Jakuba Żulczyka powstał hitowy serial stworzony przez reżysera Krzysztofa Skoniecznego.

8. Melanie Greenberg – Mózg odporny na stres

Mózg to bez wątpienia najbardziej tajemniczy i niesamowity organ w ludzkim ciele. Choć w dalszym ciągu nie dotarliśmy do istoty jego działania, jedno jest pewne: przewlekły stres wpływa na mózg wyjątkowo wyniszczająco i sprzyja wielu cywilizacyjnym chorobom. Książka „Mózg odporny na stres” to przepis na zredukowanie stresu w codziennym życiu. W tej tematyce polecamy także książkę Roberta Sapolsky’ego „Dlaczego zebry nie mają wrzodów”.

9. Jonathan J. Moore – Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować, czyli historia egzekucji

Już sama nazwa wskazuje na to, że mamy do czynienia z doskonałą wakacyjną pozycją na błogi i relaksujący urlop. Choć dziś widowiskowe egzekucje odeszły w Europie w niepamięć, jeszcze kilkaset lat temu były doborową rozrywką dla znudzonego codziennym kieratem średniowiecznego człowieka. Książka „Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować” podsumowuje historię ludzkiej pomysłowości w zakresie karnego uśmiercania. Przy okazji zapoznaje nas z niezwykle interesującym zawodem kata, który nie zawsze jawił się jako nieczuły barbarzyńca. Odsłaniając drastyczne kulisy niegdysiejszych egzekucji, książka niesie też niezwykle ważną naukę na przyszłość.

10. Christel Petitcollin – Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych

Większość babć zgodnie przyznałaby, że źródłem wszystkich nieszczęść jest nie nadmiar, a brak pomyślunku. W rzeczywistości nadmierne myślenie nad wieloma sprawami bywa równie wyniszczające, a neurotyczność i nadwrażliwość doskwierają milionom osób z całego świata. Jeżeli pozornie proste decyzje są dla ciebie zazwyczaj ogromnym wyzwaniem i lubisz analizować wszystkie „za” i „przeciw”, musisz koniecznie przeczytać tę książkę. Znalezienie w niej choć odrobiny ukojenia jest wysoce prawdopodobne.

Autor: Szymon Sonik