Data modyfikacji:

Jak wybrać ławki ogrodowe? Jakie są rodzaje?

Ławka ogrodowa to nieodłączny element nie tylko ogrodu i działki, ale także tarasu. Wybierając tego typu meble ogrodowe, trzeba przede wszystkim określić swoje potrzeby. W którym miejscu będzie znajdować się ławka? Czy będziecie ją często przenosić? W jakich sytuacjach będziecie z niej korzystać? Znając odpowiedzi na te pytania, można zdecydować się na konkretny model. Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, jak wybrać odpowiednie ławki ogrodowe.
Zacznijmy jednak od rodzajów ławek. Ławki ogrodowe szereguje się stosując dwa kryteria. Pierwsze dotyczy materiału, z którego została wykonana ławka. Ławki dzielimy wtedy na drewniane, żeliwne, stalowe i plastikowe. Dla konsumentów jednak dużo bardziej intuicyjny jest podział ze względu na ich budowę. Stosując go, łatwo od razu ocenić, czy dana ławka pasuje do potrzeb naszego ogrodu.

Jakie są rodzaje ławek ogrodowych?

Na co zwrócić uwagę, kupując ławkę bez oparcia?

Ten rodzaj mebli ogrodowych idealnie pasuje do większych ogrodów. Ławki bez oparcia czasami nazywane są parkowymi. Tego typu siedziska popularne są przede wszystkim na skwerach miejskich oraz tak jak nazwa wskazuje, w parkach. Decydując się na ten typ ławki, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę materiał z którego została wykonana. Solidna ławka bez oparcia powinna mieć stalowe stelaże. Nogi ławki w formie metalowych rur zapewnią jej stabilność. Z drugiej strony, ławka z drewnianymi nogami będzie łatwiejsza do przenoszenia.

Jeśli chcemy zainstalować ławkę na stałe, musimy zwrócić uwagę, czy jej nogi posiadają otwory do mocowania. Dobrze jeśli siedzisko zostało wykonane z impregnowanego drewna. Taka ławka ogrodowa jest estetycznym, a zarazem wygodnym miejscem do siedzenia. To rozwiązanie pozwoli również uchronić ławkę przed zniszczeniem.

Jak wybrać ławkę ogrodową z oparciem?

Wybór ławek z oparciem niewiele różni się od wyboru tych bez oparcia. Wiele osób decyduje się na nie z prozaicznego powodu – są po prostu wygodniejsze. I właśnie to jest punkt, na który powinno się zwrócić uwagę wybierając ten typ mebli ogrodowych. Chociaż wzorzyste oparcie będzie wyglądać fantastycznie, to pamiętajmy, że koniec końców, ławka służy przede wszystkim do siedzenia. Na rynku przeważają ławki z drewnianymi i metalowymi oparciami. Te pierwsze będą lepsze dla osób, które chcą taki mebel postawić w swoim ogrodzie – drewno nie zmienia swojej temperatury tak szybko jak metal. Druga opcja będzie za to idealna na taras. Pamiętajcie też, że metalową ławkę dużo łatwiej wyczyścić.

Jaką kupić ławkę ogrodową ze skrzynią?

Ławki ze skrzyniami łączą ze sobą estetykę z funkcjonalnością. Z reguły są mniejsze od tradycyjnych ławek (przeznaczone przeważnie dla 2 osób), a nieocenionym atutem jest skrzynia, do której można schować np. narzędzia ogrodowe. Decydując się na taki mebel trzeba zwrócić uwagę na dwa wskaźniki. Pierwszy z nich to maksymalna ładowność skrzyni. Ten parametr oznacza, jak ciężkie przedmioty możemy w niej zamknąć. Drugim ze wskaźników jest maksymalny nacisk. Trzeba pamiętać, że ze względu na obecność skrzyni jest on mniejszy niż w ławkach parkowych. Dwuosobowe ławki ze skrzynią udźwigną przeważnie ciężar około 200 kilogramów.

Jaką wybrać huśtawkę do ogrodu?

Czwarty typ to ławki w formie huśtawek (tzw. bujane ławki ogrodowe). Idealne na taras. Najpopularniejsze modele wyposażone są w baldachim (aby deszcz nie padał na głowę) oraz wygodne poduszki. Większość huśtawek posiada stelaż oraz siedzisko wykonane z metalu. Zależnie od modelu zmieści się na niej od 2 do 4 osób. Wybierając huśtawkę, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób wykonania. Konstrukcja musi być wytrzymała i stabilna. Niedopuszczalne jest, aby huśtawka przewróciła się. Na bezpieczeństwo wpływ mają wykorzystane materiały (metal lub drewno dobrej jakości) oraz sposób montowania siedziska. Liny lub łańcuchy powinny być odpowiednio grube. Maksymalny nacisk (czyli łączna waga osób, które na niej usiądą) trzyosobowej huśtawki to zwykle 300 kg.

Jaką kupić ławkę do ogrodu?

Znacie już rodzaje ławek więc z pewnością wiecie, która z nich będzie najbardziej odpowiednia do waszego ogrodu. Niezależnie, którą formę wybierzecie, zwróćcie uwagę przede wszystkim na materiały oraz jakość wykonania. To gwarancja, że kupiona ławka ogrodowa, będzie wam służyć przez lata.

Jak zamontować ławkę ogrodową?

Autor: Piotr Kalsztyn