Data modyfikacji:

5 ciekawych leżanek ogrodowych

Ach, nie ma to jak błogi wypoczynek na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jakim leżankom ogrodowym warto się przyjrzeć, żeby dotrzeć na wyżyny ogrodowego relaksu.

1. Fotele wiszące

Wśród mebli ogrodowych fotele wiszące robią ogromną furorę. Są niejako połączeniem huśtawki z kanapą i najczęściej mają formę kokona. Do produkcji foteli wiszących używa się m.in. wikliny, rattanu, tworzywa sztucznego, lecz dominującym materiałem jest technorattan, zwany też ekorattanem. 

Tworzywo to bardzo dobrze radzi sobie z warunkami atmosferycznymi, zarówno jeśli chodzi o deszcz, jak i promienie słoneczne. Choć fotel wiszący można przymocować do sufitu tarasu lub belki altany ogrodowej, dobrym pomysłem jest wybór fotela ze stelażem. Zaletą fotela wiszącego jest to, że w okresie zimowym doskonale sprawdzi się jak mebel domowy. Nowoczesne fotele wiszące świetnie wpisują się w stylistykę współczesnych wnętrz i nie zabierają zbyt wiele miejsca.

2. Fotele stojące

Jeżeli zależy ci na czymś bardziej stabilnym i zamierzasz pracować w ogrodzie, lepszym wyborem mogą okazać się fotele stojące. Tutaj wybór jest bardzo duży. Na rynku znajdziesz niedrogie fotele rozkładane z regulacją pochyłu oparcia, technorattanowe fotele do siedzenia przy stole, owalne fotele z syntetycznej plecionki czy rattanowe kokony przypominające fotele wiszące.

Każdy rodzaj spełnia nieco inną rolę. Jedne będą idealne do opalania się na słońcu, drugie do wypoczynku z książką, a kolejne do spożywania posiłków w ogrodzie. Jeżeli lubisz wygodę, upewni się, czy w zestawie z fotelem znajdziesz też miękkie poduszki. A jeśli myślisz od razu o zakupie kompletu, dowiedz się, Meble ogrodowe - na jaki materiał postawić? Jaki komplet wybrać?

3. Leżaki

Miłośnicy opalania nie obędą się bez dobrego leżaka ogrodowego. W jego roli sprawdzą się też rozkładane fotele, jednak klasyczne leżaki są znacznie stabilniejsze. Jeśli zamierzasz używać leżaków przy basenie i chcesz, by były odporne na wodę, wybierz leżaki z tworzywa sztucznego. Choć są mniej wygodne niż leżanki z poduszkami, znacznie łatwiej zadbać o ich czystość i nie trzeba każdorazowo chować poduszek przed deszczem. 

Ciekawą alternatywą są też leżaki z technorattanu. Najczęściej mają nowoczesną i designerską formę, dlatego świetnie pasują do nowoczesnych domów i ogrodów. Jeżeli zaś organizujesz imprezę plenerową na wiele osób i chcesz każdemu gościowi zapewnić wygodną leżankę, wybierz najprostszy leżak drewniany wykonany z drewna i materiałowego siedziska. Jego zaletą jest niska cena (ok. 60 zł) i możliwość przechowywania w pozycji złożonej.

4. Leżaki wiszące

Leżaki wiszące, podobnie jak fotele, najlepiej współpracują z dopasowanymi stojakami. Od razu podpowiadamy, że warto wybrać model z zadaszeniem, które pozwoli ci zażywać błogiego spokoju nawet w pełnym słońcu. Zadaszenie będzie też nieocenione w momencie, gdy zechcesz czytać książkę i promienie słońca niekoniecznie będą pomocne. 

Oprócz leżaków wiszących, ciekawą opcją są leżaki bujane. Mają eliptyczne płozy, umożliwiające delikatne bujanie się na świeżym powietrzu. Szczególnie interesującą opcją jest np. leżak Vivere Orbital ORBL1, którego stelaż przypomina orbity planet. Uczucie błogiego kołysania się na wietrze gwarantowane.

5. Hamaki ze stelażem

Zawieszenie tradycyjnego hamaka w ogrodzie może być problematyczne, dlatego polecamy hamaki ze stelażem. Dzięki temu hamak staje się meblem wolnostojącym i może pojawić się w dowolnym miejscu ogrodu. Dodatkowo stelaż ułatwia ustawienie hamaka pod optymalnym kątem, co pozytywnie wpływa na wygodę użytkowania. Na rynku znajdziesz zarówno modele dla jednej, jak i dwóch osób. 
Autor: Szymon Sonik