Data publikacji:

Jakie ochraniacze piłkarskie dla dziecka wybrać?

Piłka nożna to ulubiona dyscyplina wielu dzieci, głównie chłopców. Aktywność daje wiele pozytywnych efektów, poprawia sprawność, wytrzymałość, buduje kondycję fizyczną. Uczy współpracy w grupie, poprawia koncentrację i dyscyplinę. Wymaga jednak specjalnego wyposażenia, które zwiększa bezpieczeństwo na murawie. Ważnym elementem, niezbędnym do treningów, są ochraniacze piłkarskie. Czym się kierować przy wyborze? Na co zwrócić największą uwagę?
ochraniacze dla dziecka

Dlaczego należy stosować ochraniacze piłkarskie dla dzieci?

Sport dla dzieci jest bardzo ważny, ale należy zadbać, aby obywał się w bezpiecznych warunkach. Ważne jest odpowiednie wyposażenie, dopasowane do określonej aktywności. Piłka nożna jest fascynującym sportem, ale niestety mocno kontuzjogennym. Na boisku często dochodzi do upadków, gracze ścierają się między sobą. Nogi mogą ulec obtarciom i uszkodzeniom wskutek kontaktu z piłką czy kolegami z boiska. Zarówno dzieci, jak i zawodowi piłkarze mogą nabawić się kontuzji, obtarć, siniaków. To niestety może powodować poważne problemy zdrowotne, a także długotrwałe wyłączenie z treningów. Są jednak metody pozwalające ograniczyć ryzyko uszkodzenia ciała.

Dla młodych piłkarzy, a także zawodowych graczy niezbędne są ochraniacze, zwane również deskami piłkarskimi. Są potrzebne zarówno na meczu, jak i w trakcie treningów. Służą do ochrony kostek i piszczeli przed urazami, siniakami i bólem, amortyzują silne uderzenia. Na boisku o wypadek nie jest trudno, a dobrze dobrane ochraniacze potrafią uchronić nogi przez niebezpiecznymi złamaniami czy zwichnięciami. Ochraniacze pozwalają małym graczom czuć się bezpiecznie. Nie tylko chronią ciało, ale także zapewniają komfort psychiczny.

Czym się kierować, wybierając ochraniacze piłkarskie dla dziecka?

Ochraniacze piłkarskie dla dziecka to niezbędny element wyposażenia każdego fana footballu. Są niezbędne w czasie ligowych spotkać, odbywających się pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ochraniacze powinny być całkowicie zakryte przez getry. Bez nich sędzia może nie dopuści gracza do udziału w meczu. Ochraniaczy wymagają również trenerzy, którzy dbają o zdrowie swoich młodych podopiecznych.

Ochraniacze muszą zapewniać bezpieczeństwo, ale ważna jest również wygoda. Z tego powodu bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Za małe deski mogą utrudniać grę i przyczyniać się do upadku, zbyt ciasne mogą powodować zaburzenia przepływu krwi w żyłach. Z kolei za luźne mogą się zsuwać, a to również zmniejsza bezpieczeństwo w czasie treningu. Ochraniacze powinny być dopasowane do budowy i upodobań dziecka. Warto również zwrócić uwagę na wagę desek. Za ciężkie mogą krępować ruchy, utrudniać sprawne poruszanie się po boisku oraz zniechęcać do aktywności.

Ochraniacze najwyższej jakości ważą około 40 gramów, dzięki temu nie wpływają na komfort gry. Dzieci dużą wagę przywiązują również do wyglądu desek. Młodzi piłkarze najczęściej wybierają wyposażanie pasujące do reszty sportowego stroju. W sklepach można znaleźć ochraniacze o różnych wzorach i kolorach, z ciekawą grafiką. Dzięki oryginalnym nadrukom wszystkie, nawet początkowo niechętne dzieci, z radością sięgają po to ważne wyposażenie.

Jakie ochraniacze piłkarskie dla dziecka dostępne są na rynku?

W sklepach sportowych i z akcesoriami dla piłkarzy dostępne są różnego rodzaju ochraniacze, zwiększające bezpieczeństwo w czasie gry w piłkę nożną. Ważne, aby miały ergonomiczny kształt i były dobrze dopasowane do nogi gracza. Ochraniacze piłkarskie składają się z twardej powłoki zewnętrznej, wykonanej z polipropylenu, chroniącej przed urazami. Materiał jest miły w dotyku, dobrze odprowadza wilgoć.

Aby zapewnić dobrą izolację, powinny mieć otwory, umożliwiające przepływ powietrza. Warstwa wewnętrzna wykonana jest z pianki lub innych miękkich materiałów. Poprawia komfort użytkowania, zapewnia dobru przyleganie do nogi, ułatwia zachowanie higieny oraz zapobiega obtarciom. Ochraniacze montuje się na nogach za pomocą regulowanych pasów i rzepów. Niektóre modele mają rękawy kompresyjne, które zastępują inne mocowania i zapewniają dobrze utrzymanie na nodze.

Ochraniacze muszą być dobrane do wzrostu dziecka oraz stopnia zaawansowania. Dla najmłodszych dedykowane są modele o rozmiarze XS lub S, pasują one dla dzieci o wzroście 120 do 140 cm. Dla młodzieży odpowiednie będą rozmiary M lub L. Młodzi adepci piłki nożnej mogą wybrać ochraniacze długie lub krótkie. Długie chronią kostki, piszczele i kolana, są odpowiednie dla dzieci, które osiągnęły już pewien poziom zaawansowania Krótkie chronią część nogi pomiędzy kolanem a kostką, sprawdzą się u początkujących graczy. Najlepiej jednak przymierzyć dwa rodzaje i wybrać takie, które nie powodują dyskomfortu ani nie ograniczają ruchów.

Jak zakładać ochraniacze piłkarskie?

Aby ochraniacze spełniły swoją rolę, należy je prawidłowo zakładać. Trzeba wsunąć je na nogę, następnie naciągnąć getry. Dzięki temu zabezpieczenie dobrze się trzyma, a także gwarantują zachowanie dobrych warunków termicznych. Aby zapobiegać zsuwaniu się ochraniaczy, można zastosować rękaw kompresyjny, taśmy lub opaski.
Ochraniacze są niezbędne dla wszystkich amatorów gry w piłkę nożną. Pozwalają na bezpieczne treningi i mecze, ograniczają ryzyko kontuzji. Dzieci, które czują się bezpiecznie na boisku, szybciej popoprawiają swoje umiejętności piłkarskie, czerpią większą przyjemność z gry. Warto wybrać idealny model i patrzeć, jak rodzi się nowa gwiazda footballu.
Autor: Dorota Koszutowska