Data publikacji:

Jakie ogrodzenie wokół domu? Bezpieczeństwo i estetyka

Ogrodzenie wokół domu daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala jednoznacznie wytyczyć granice posesji. Jakie ogrodzenie będzie najlepszą opcją? Zwykła siatka, płot z żeliwa, a może drewniany parkan? Poniżej znajdziesz wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań.

jakie ogrodzenie domu
Podpowiadaliśmy już dlaczego warto zainstalować monitoring w domu, dlatego tym razem skupimy się na ogrodzeniu, które wpływa również na bezpieczeństwo, jak i estetykę. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupu ogrodzenia. 

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie domu jednorodzinnego wykonane z siatki to jedna z tańszych opcji na rynku. Siatkę rozpina się między zabetonowanymi słupkami, naciąga i stabilizuje za pomocą drutu rozciągniętego w dolnej, środkowej i górnej części. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie do tego podmurówki, dzięki której cała konstrukcja będzie stabilniejsza.

Zalety

Jest to dość tanie rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanego montażu – całość można wykonać samodzielnie, chociaż zadanie to wymaga pewnej wprawy oraz zastosowania specjalistycznych akcesoriów.

Ponadto siatka najczęściej jest ocynkowana, dlatego wyróżnia się znaczną odpornością na rdzewienie, będzie więc służyć w dobrym stanie przez długi czas.

Wady

Ogrodzenie wykonane z siatki nie prezentuje się zbyt estetycznie i przede wszystkim nie zapewnia poczucia prywatności na działce. Dlatego właśnie obrzeża ogrodu tuż przy płocie z siatki najczęściej obsadza się żywopłotem lub sadzi się pnącza, które przesłonią widok na posesję.

Metalowe panele

To dobra alternatywa dla tradycyjnej siatki. Panele tego typu wykonane są ze zgrzewanego drutu, który osadza się na metalowej ramie. Montuje się je w podobny sposób, jak wspomnianą wyżej siatkę. Panele są jednak sztywne, dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie ogrodzenie domu jednorodzinnego będzie trwalsze niż siatka, to może być dobra opcja.

Zalety

Panele osadza się na słupkach bardzo szybko, chociaż w tym przypadku niezwykle ważna jest precyzja pomiarów i osadzenia elementów podporowych, ponieważ nie są elastyczne.

Ponadto materiał jest bardzo wytrzymały i nie odkształca się, co może być bardzo ważne np. dla opiekunów psów – zwierzakowi trudniej będzie przecisnąć się pod sztywnym panelem niż pod zwykłą siatką.

Wady

Ogrodzenie domu tego typu prezentuje się estetycznie, jednak podobnie, jak siatka, nie zapewnia poczucia prywatności.

Płot z żeliwa

Ogrodzenie domu jednorodzinnego tego typu najczęściej składa się z żeliwnych paneli malowanych na czarno, które osadza się na betonowych słupkach wykończonych np. za pomocą kamienia czy klinkieru. 

Zalety

Ogrodzenie domu jednorodzinnego wykonane z żeliwnych paneli prezentuje się bardzo dekoracyjnie – panele najczęściej mają efektowne zdobienia i dostępne są w różnych wariantach – możesz postawić na nowoczesne wzornictwo lub motywy odwołujące się do estetyki secesyjnej. Ponadto przęsła tego typu są wytrzymałe i odporne na korozję.

Wady

Osadzenie samych przęseł nie jest problemem, jednak sporo pracy należy włożyć w przygotowanie estetycznych murowanych słupków – to dość trudne zadanie, które najlepiej jest powierzyć specjaliście. Koszt wykonania ogrodzenia tego typu jest dość wysoki.

Drewniany parkan

Drewno to ogrodowa klasyka, która świetnie komponuje się z zielenią porastającą działkę. Płoty tego typu dostępne są w bardzo różnych wariantach, wiec możesz postawić na pełne panele, które zapewnią duże poczucie prywatności lub na ażurowe, które odsłonią widok spoza działki.

Zalety

Płot prezentuje się bardzo estetycznie, jest dość trwały, a drewno łatwo poddaje się obróbce – jeśli postanowisz zmienić kolor płotu, łatwo przemalujesz materiał.

Wady

Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrodzenie będzie trwałe i bezproblemowe w użytkowaniu, drewno może nie być najlepszym pomysłem – materiał wymaga regularnej konserwacji – przynajmniej raz w roku należy zaimpregnować płot, aby był odporny na wilgoć oraz degradację biologiczną.

Zobacz: Jak zabezpieczyć drewniany taras?

Jeśli masz ogród i uwielbiasz spędzać w nim czas, zajrzyj koniecznie do naszej sekcji ogrodowej i dowiedz się:


Autorka: Kamila Zalińska-Woźny