Data publikacji:

Jakie radio internetowe wybrać?

Aby poznać odpowiedź na pytanie, jakie radio internetowe kupić, należy się zastanowić, czym w ogóle jest radio internetowe i czym się różni od tradycyjnego radia, a także poznać jego rodzaje.
radio internetowe

Radio internetowe – swoboda i wiele możliwości!

We współczesnym świecie radia internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Szczególnie młodzi ludzie coraz częściej doceniają swobodę korzystania z niego, a także szereg możliwości, które oferuje. Radio internetowe jest bardzo zbliżone wyglądem do tradycyjnego radia, z pozoru wyglądu tak samo, jednak jest to wyłącznie wygląd zewnętrzny.

Różnica pomiędzy radiem internetowym a tym tradycyjnym polega na tym, że tradycyjne posiada wbudowaną antenę odbierającą fale dźwiękowe. Natomiast internetowe nie posiada anteny, gdyż odbieranie fal odbywa się za pomocą połączenia Wi-Fi.

Radio internetowe, w przeciwieństwie do tradycyjnego, charakteryzuje się dużą swobodą. W zależności od tego, jakie radio internetowe wybierzemy, będzie ono miało określone funkcje. Radia internetowego z wbudowanym Wi-Fi, można w sposób bezprzewodowy słuchać w dowolnym miejscu.

Kolejną charakterystyczną cechą omawianych odbiorników jest możliwość wbudowania akumulatora, dzięki czemu nie trzeba mieć kabla ciągle wpiętego do gniazda zasilania, aby móc słuchać ulubionej muzyki. Takie radio można zabrać ze sobą w dowolne miejsce, doskonale sprawdzi się podczas porannego biegania, na wycieczce szkolnej czy podczas relaksu na tarasie. Radio internetowe mające wbudowane odpowiednie głośniki może zastąpić tradycyjną wieżę na imprezie ze znajomymi czy na domowych uroczystościach, które chcemy umilić muzyką.

Przeczytaj także: Radio cyfrowe. Czy warto je kupić?

Jakie radio internetowe wyróżniamy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastępuje zwykłe radia ich internetowymi odpowiednikami. Znajdziemy w nich już nie kilkanaście, a kilkaset stacji z całego świata, dzięki temu z pewnością każdy znajdzie muzykę dla siebie. Radia internetowe charakteryzują się o wiele większą swobodą, dzięki temu, że nie emitują tak dużej ilości reklam, jak tradycyjne stacje radiowe.

Możemy je podzielić na:

 • radia zagraniczne – umożliwiają odbiór stacji innych państw za pośrednictwem portali internetowych,
 • radia internetowe – których nie znajdziesz na tradycyjnych stacjach, są tworzone niezależnie i publikowane w internecie,
 • radia archiwalne – dają możliwość odtwarzania dawnych utworów, które już nie są emitowane przez żadną współczesną stację.

Wadą internetowego radia są pojawiające się zakłócenia w odbiorze dźwięków, jednak możemy tego uniknąć, kupując odbiornik radia internetowego.

Zobacz, jakie radio z dobrym odbiorem wybrać

Jakie radio internetowe kupić? Jakie parametry powinien mieć taki sprzęt?

Odpowiadając sobie na pytanie, jakie radio internetowe Wi-Fi wybrać, i decydując się na zakup takiego odbiornika radia internetowego, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, takich jak:

 • Wbudowane Wi-Fi – większość modeli radia z internetem ma Wi-Fi, dzięki czemu nie ma potrzeby łączenia się z komputerem za pośrednictwem kabla. Jednak nie dla każdego jest to wygodna opcja, gdy mieszkamy zbyt daleko odbiornika Wi-Fi, dlatego należy zwrócić uwagę, czy odbiornik ma możliwość podłączenia kabla.
 • Możliwość odbioru radia internetowego i tradycyjnego to bardzo przydatna funkcja, która pozwala na słuchanie muzyki z różnych stacji. Jeśli dodatkowo posiadają wejście na USB czy Bluetooth lub połączenie ze Spotify, to mogą zastąpić kilka innych urządzeń, np. wieżę.
 • Budzik – alarm, pozwala na ustawienie automatycznego włączenia ulubionego radia internetowego o określonej godzinie.
 • Programowanie stacji, funkcja pozwalająca na automatyczne zapamiętanie najczęściej wybieranych przez nas stacji.
 • Zasilanie na baterie lub akumulator. Takie radio można bez problemu zabrać ze sobą do ogrodu, ponieważ do uruchomienia urządzenia nie jest potrzebne zasilanie sieciowe.
 • Głośniki – jeśli odbiornik radia ich nie ma, to trzeba będzie go podłączać do kolumny audio czy telewizora, a to znacznie ograniczy swobodę korzystania.

Jaki odbiornik radia internetowego?

W kilku prostych krokach możesz znaleźć odpowiedź na pytanie o radio internetowe, jakie kupić, wystarczy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

 • Wybierz model posiadający moduł Wi-Fi. Dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi, nie będziesz musiał mieć radia podpiętego ciągle do komputera czy laptopa. Zdecydowanie ułatwi to korzystanie z radia i słuchanie muzyki w dowolnym miejscu.
 • Sprawdź, czy odbiornik posiada wbudowane złącze USB lub czytnik kart SD, które pozwolą ci to na odtwarzanie ulubionej muzyki zapisanej na karcie SD.
 • Sprawdź, czy wybrane przez ciebie radio internetowe ma wbudowane akumulatory. Pozwolą one na korzystanie z radia bez konieczności podpinania go do gniazda zasilającego, dzięki czemu nie będzie ograniczone kablem i swobodnie będziesz je mógł zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko zechcesz.
 • Zwróć uwagę na to, czy posiada wbudowane głośniki, które pozwolą na jeszcze lepszy dźwięk radia.

Jeśli odpowiadając sobie na pytanie, jakie radio internetowe kupić, weźmiesz pod uwagę wszystkie wymienione elementy, to z pewnością dokonasz odpowiedniego zakupu. Obecnie na rynku są dostępne odbiorniki radia internetowego w wielu modelach i w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu bez trudu znajdziesz coś dla siebie. Ponadto, stawiając na minimalizm, klasę i stonowane kolory, na pewno dopasujemy radio internetowe idealnie do każdego wnętrza, nieważne, czy jest ono klasyczne, czy bardziej nowoczesne.

Radio internetowe bez wątpienia jest coraz częściej wybieranym rodzajem sprzętu do słuchania muzyki przez osoby w każdym wieku, zarówno młode, jak i przez seniorów. W zależności od tego, jakie radio internetowe wybierzesz, będzie ono pełniło różne funkcje. Sam zdecydujesz, jaki odbiornik radia internetowego będzie dla ciebie najlepszy, czy będzie to radio internetowe Wi-Fi, czy też odbiornik radia internetowego z wbudowanym połączeniem kablowym.

Autor: Marcin Krawczyk