Data publikacji:

Zakładanie akwarium. Jakie rybki akwariowe wybrać?

Od dłuższego czasu chodzi ci po głowie zakładanie akwarium — kupujesz zbiornik, niezbędne akcesoria, dekoracje i rośliny, nalewasz wodę i wpuszczasz kilka kolorowych gatunków ryb akwariowych, które najbardziej ci się spodobały. Niestety, w tym momencie popełniłeś dwa kardynalne błędy, przez które istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zakończysz swoją przygodę z akwarystyką tak szybko, jak ją zacząłeś. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.

Zakładanie akwarium

Pomijając szczegółowe klasyfikacje, rozróżnia się akwaria słodkowodne i morskie. To drugie wygląda bardziej egzotycznie i efektownie, jednak nadaje się dla bardziej doświadczonego akwarysty i wiąże się z większymi kosztami, dlatego skupmy się na urządzaniu zbiornika dla ryb słodkowodnych. Oto kroki, jakie należy wykonać:

1. Najpierw wybieramy miejsce, w którym umieścimy nasze akwarium. Ważne jest, aby nie stawiać go przy oknie, w miejscu wystawionym na promienie słoneczne lub przeciągi oraz przy grzejniku, ponieważ spowoduje to nadmierny rozrost glonów i zaburzenia temperatury w akwarium, co może sprawić, że szybko pożegnamy rybki akwariowe. Akwarium, może z wyjątkiem kuli do rybek, jest bardzo ciężkie, dlatego też jego podstawa powinna być mocna i stabilna. Dobrze jest umieścić je na półce solidnego regału lub kupić specjalny stolik lub szafkę pod akwarium, mającą schowki na karmę i akcesoria. Niezbędny jest też dostęp do prądu.
2. Gdy już wiemy, ile miejsca może zająć nasz zbiornik, podejmujemy decyzję o jego pojemności. Dla początkujących często rekomendowane jest zakładanie akwarium 25-litrowego, jednak im większe akwarium, tym łatwiej utrzymać równowagę biologiczną, w której rośliny i rybki akwariowe będą czuć się najlepiej. W tym momencie można też zastanowić się, ile mniej więcej chcemy mieć rybek. Panuje zasada, że na 1 cm długości dorosłej rybki powinien przypadać 1 litr wody. Musisz też wiedzieć, jakie rybki do małego akwarium wybrać.

3. Kiedy wybraliśmy już akwarium i dopasowaną pokrywę, pora na odpowiednie wyposażenie. Absolutnie niezbędne są filtr, grzałka, oświetlenie i pompka napowietrzająca. Do sprawdzania parametrów wody przyda się termometr i specjalne testy, a do czyszczenia — odmulacz, czyścik do szyb akwarium i siatka do poławiania. Jeśli nie jesteśmy wprawieni i nie do końca wiemy, jakie sprzęty kupić, możemy nabyć je w zestawie. Do urządzenia akwarium według naszego gustu potrzebujemy tło, żwirek, rośliny i dekoracje.

4. Akwarium i wszystkie sprzęty myjemy wodą i mokrą szmatką, montujemy wszystkie urządzenia, układamy żwir i dekoracje. Napełniamy akwarium wcześniej przygotowaną wodą, z której odparował chlor (następuje to po ok. 24 godzinach), lub wodą uzdatnioną za pomocą uzdatniacza. Sadzimy rośliny, podłączamy urządzenia do prądu i nasze akwarium jest gotowe!
Zakładanie akwarium ułatwią książkowe przewodniki, omawiające pierwsze kroki w świecie akwarystyki oraz gatunki ryb akwariowych i zawierające sporo cennych wskazówek dla początkujących.

A gdzie w tym wszystkim cel naszych starań, czyli akwariowe ryby słodkowodne? Teraz naprawiamy pierwszy wspomniany na początku artykułu błąd. Rybki akwariowe nie mogą być ot tak wpuszczone do wody; najpierw musi wytworzyć się w niej specjalna równowaga biologiczna, podobna do naturalnych warunków bytowania rybek, oraz kultury bakterii, które ją utrzymają. Trwa to około dwóch tygodni. „Dojrzewanie” akwarium przyspieszają specjalne preparaty wspomagające tworzenie się bakterii nitryfikacyjnych, np. Bacto Active.

Drugi błąd to zakup i umieszczenie w jednym akwarium gatunków ryb akwariowych, które nie tolerują się wzajemnie i mają inne wymagania. Jakie akwariowe ryby słodkowodne powinien wybrać początkujący akwarysta, by żyły z sobą w zgodzie i były zdrowe?

Rybki akwariowe dla początkujących

Wyróżnia się kilka typów akwariów, jednak na początek najłatwiej i najwygodniej jest założyć akwarium towarzyskie — zamieszkane przez różne gatunki ryb akwariowych pochodzących z rozmaitych rejonów świata. Dobierając obsadę akwarium, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
  • czy dane gatunki nie są wobec siebie agresywne;
  • czy mają podobne wymagania co do parametrów wody, pokarmu i światła;
  • w jakiej części akwarium będą przebywać.

Oto 10 rybek akwariowych nietrudnych w utrzymaniu przy zakładaniu akwarium.

1. Gupik

Wytrzymałe i spokojne, a jednocześnie kolorowe i wdzięczne gupiki są bardzo popularne w polskich akwariach. Osiągają 4‒6 cm długości, zależnie od płci (samce są mniejsze — u rybek to częste zjawisko). Trzeba brać pod uwagę, że bardzo szybko się rozmnażają. Nie należy umieszczać ich z rybami drapieżnymi, zwłaszcza że nie pływają zbyt szybko. Minimalna pojemność akwarium dla kilku sztuk to 40 litrów.

2. Kirysek pstry

Występujący w kilku odmianach kirysek, wyposażony w charakterystyczne wąsiki, jest bezkonfliktowy i długowieczny — niektóre odmiany dożywają nawet 16 lat! Ten gatunek rybek akwariowych dobrze czuje się w grupie, w akwarium o pojemności od 50 litrów. Nie sprawia problemów, jednak należy zadbać o jego prawidłowy pokarm, który będzie mógł zbierać z dna akwarium. Osiąga około 7 cm długości i dość łatwo się rozmnaża.

3. Brzanka sumatrzańska

Najpopularniejsza z brzanek, wyróżnia się pasiastym ubarwieniem i dorasta do 6 cm długości. Są to rybki bardzo ruchliwe i aktywne, często toczą z sobą niegroźne walki i mają tendencje do obgryzania płetw innym rybom, więc lepiej nie łączyć ich z rybami o długich, delikatnych płetwach i zapewnić im spore akwarium. Te ryby słodkowodne dobrze czują się w większej grupie, wtedy też nie interesują się innymi rybami i nie sprawiają problemów. Inne gatunki brzanek to brzanka rekinia, różowa i brokatowa.

4. Neon Inessa

Malutkie rybki o niebiesko-czerwonym ubarwieniu, gatunek zaliczany do tak zwanych neonków. Osobniki pięknie wyglądają, pływając razem w ławicy, dlatego dobrze jest kupić minimalnie 7‒10 sztuk. Nie należy łączyć ich z dużymi rybami, bo mogą stać się dla nich pokarmem; mierzą tylko 4 cm. Dożywają nawet 10 lat. Nie są wybredne w kwestii pokarmu, jednak źle znoszą niewystarczającą dbałość o akwarium.

5. Bojownik wspaniały

Często widzi się bojownika jako rybkę w kuli. To jedna z najbardziej efektownych rybek akwariowych, zwłaszcza w przypadku samców, a zarazem nietrudna w utrzymaniu. Jej mankamentem jest „bojowniczy” charakter, ujawniający się zwłaszcza, gdy przebywa z innymi samcami, dlatego jeśli chcemy mieć więcej niż jednego bojownika, zaleca się bardzo duże akwarium lub utrzymywanie jednego samca i kilku samiczek oraz brak towarzystwa blisko spokrewnionych ryb. Bojownikowi mogą towarzyszyć inne ryby słodkowodne, choć na początku rybka może mieć problemy z aklimatyzacją; o wiele szybciej przechodzą ją bojowniki, które wcześniej żyły w towarzystwie, nie zaś w plastikowym pudełeczku. Mierzy około 6 cm.

6. Pielęgniczka ramireza

Te kolorowe, połyskujące rybki są bardzo towarzyskie i spokojne, dopiero niedawno stały się popularne. Potrzebują akwarium pełnego kryjówek i odpowiedniej jakości wody, ponieważ są dość podatne na choroby. Zaleca się hodowanie ich w parach. Osiągają długość 7 cm.

7. Zbrojnik niebieski

Ten glonojad wbrew swojej nazwie jest czarny, upstrzony białymi kropkami. Osiąga co najmniej 10 cm długości, potrzebuje więc dość sporego akwarium. Aktywny nocą, w ciągu dnia chowa się wśród roślinności. Nie lubi towarzystwa innych samców, ale z racji roślinożerności nie zagraża innym rybkom.

8. Molinezja ostrousta

Te czarne rybki są wszystkożerne, więc nie będą wybredne w kwestii pokarmu, a dodatkowo „zajmą się” rzęsą wodną i glonami. Osiągają 8‒10 cm długości i są bardzo ruchliwe, potrzebują więc dużo miejsca. Lubią żyć w stadzie, jednak jeśli mamy samca, powinien on być jedynym w akwarium lub dzielić je z kilkoma innymi. W ich przypadku należy zadbać o ciepłą i czystą wodę, by nie zapadły na choroby.

9. Mieczyk Hellera

Osiągające dość spore rozmiary (12‒14 cm) mieczyki występują w różnorodnych zdecydowanych barwach, najczęściej wpadających w czerwień i pomarańcz. Podobnie jak u molinezji, samce wyznaczają swoje rewiry, a ich akwarium powinno być duże; w małym karłowacieją, co może doprowadzić do ich śmierci. Są bardzo skoczne, więc ich akwarium koniecznie powinno mieć pokrywę. Łatwo się rozmnażają.

10. Tetra czarna

To ostatnia z omawianych ryb słodkowodnych, zwana też żałobniczką zwyczajną, ze względu na swoje ciemne ubarwienie. Osobniki osiągają długość około 6 cm i są dość wysokie. Są ruchliwe i towarzyskie, lecz jeśli mamy w akwarium mniej niż sześć sztuk tego gatunku, mogą obgryzać płetwy innym. W zbyt intensywnym świetle tracą barwy, potrzebują więc miejsca, w którym mogą się chować.

Rybki do kuli

Założenie akwarium wydaje się skomplikowanym procesem, nie zawsze też mamy na nie wystarczająco dużo miejsca. Akwaria kula do trzymania akwariowych rybek budzą dyskusje; niektórzy uważają, że rybka w takim zbiorniku męczy się, inni zaś — że ich rybki dożywają sędziwego wieku, są oswojone i nie wydają się nieszczęśliwe. Mając kulę, zapewnijmy rybce trochę roślinek i miejsce do schowania się oraz spory zbiornik, w którym będzie w stanie pływać. Można też kupić kulę wyposażoną w filtr i oświetlenie oraz kamień napowietrzający. Najczęściej kupowane rybki do kuli to bojownik i welony.

Przeczytaj również: rybki do małego akwarium - top 5

Do „akwarium idealnego” dochodzi się metodą prób i błędów. Może chwilę potrwać, zanim nauczymy się obserwować akwarium i dbać o nie oraz odnajdziemy kombinację rybek, która zadomowi się w naszym zbiorniku. Mimo to nie poddawajmy się — trening czyni mistrza, podobnie jak w każdej innej dziedzinie.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo

Podobne artykuły

torba na wędki

Torba na wędki: jaki pokrowiec na wędki wybrać?

2019-11-08
Każda wędka powinna być przechowywana w bezpiecznym i stabilnym pokrowcu. Obecnie większość modeli jest dostępna w kilku rozmiarach (zazwyczaj od 120 do 220 cm), dlatego bez większego problemu znajdziesz pokrowiec dostosowany do długości twojego osprzętu. Chcesz wiedzieć, jaką torbę na wędki wybrać i czym się kierować? Przeczytaj.
używane buty wojskowe

Jakie buty wojskowe wybrać? Polecane modele zimowe i letnie

2019-11-05
Buty wojskowe to jeden z podstawowych elementów ekwipunku każdego mężczyzny służącego w wojsku lub w innego rodzaju służbach mundurowych. Dodatkowo ze względu na solidną konstrukcję i najwyższą jakość materiałów, buty wojskowe świetnie sprawdzą się na szlaku lub podczas codziennego użytkowania. Chcesz kupić buty wojskowe, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, jakie są różnice między zimowymi a letnimi butami wojskowymi? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz buty wojskowe, które spełnią wszystkie twoje potrzeby.
maska na karnawał

Przebrania na karnawał: propozycje dla każdego

2019-11-01
Czego potrzebujesz, żeby dobrze bawić się na balu? Dobrego przebrania na karnawał. Przeglądamy imprezowe kreacje, zabawne stroje oraz peruki. Sprawdź!
makijaż na Halloween

Makijaż na Halloween? Tutorial i kosmetyki

2019-10-30
Poza strojem w całości strasznego wizerunku dużą rolę odgrywa również makijaż na Halloween. Zobacz, jakie produkty pomogą ci wykonać trwały i szokujący makijaż halloweenowy.
Jak zorganizować imprezę Halloween

Jak zorganizować imprezę Halloween? Przegląd najlepszych akcesoriów i gadżetów

2019-10-29
Co by nie mówić o Halloween, jest to doskonały pretekst do przygotowania niezapomnianego przyjęcia. Jeśli organizujesz imprezę tematyczną, sprawdż jakie gadżety mogą Ci się przydać do stworzenia wyjątkowego klimatu.
stroje na halloween dla dzieci

Stroje na Halloween dla dzieci

2019-10-29
Kostium na Halloween to ważna część zabawy. Sprawdź, jakie są najlepsze stroje na Halloween dla dzieci.