4. Neon Inessa
Malutkie rybki o niebiesko-czerwonym ubarwieniu, gatunek zaliczany do tak zwanych neonków. Osobniki pięknie wyglądają, pływając razem w ławicy, dlatego dobrze jest kupić minimalnie 7‒10 sztuk. Nie należy łączyć ich z dużymi rybami, bo mogą stać się dla nich pokarmem; mierzą tylko 4 cm. Dożywają nawet 10 lat. Nie są wybredne w kwestii pokarmu, jednak źle znoszą niewystarczającą dbałość o akwarium.
5. Bojownik wspaniały
Często widzi się bojownika jako rybkę w kuli. To jedna z najbardziej efektownych rybek akwariowych, zwłaszcza w przypadku samców, a zarazem nietrudna w utrzymaniu. Jej mankamentem jest „bojowniczy” charakter, ujawniający się zwłaszcza, gdy przebywa z innymi samcami, dlatego jeśli chcemy mieć więcej niż jednego bojownika, zaleca się bardzo duże akwarium lub utrzymywanie jednego samca i kilku samiczek oraz brak towarzystwa blisko spokrewnionych ryb. Bojownikowi mogą towarzyszyć inne ryby słodkowodne, choć na początku rybka może mieć problemy z aklimatyzacją; o wiele szybciej przechodzą ją bojowniki, które wcześniej żyły w towarzystwie, nie zaś w plastikowym pudełeczku. Mierzy około 6 cm.
6. Pielęgniczka ramireza
Te kolorowe, połyskujące rybki są bardzo towarzyskie i spokojne, dopiero niedawno stały się popularne. Potrzebują akwarium pełnego kryjówek i odpowiedniej jakości wody, ponieważ są dość podatne na choroby. Zaleca się hodowanie ich w parach. Osiągają długość 7 cm.
7. Zbrojnik niebieski
Ten glonojad wbrew swojej nazwie jest czarny, upstrzony białymi kropkami. Osiąga co najmniej 10 cm długości, potrzebuje więc dość sporego akwarium. Aktywny nocą, w ciągu dnia chowa się wśród roślinności. Nie lubi towarzystwa innych samców, ale z racji roślinożerności nie zagraża innym rybkom.
8. Molinezja ostrousta
Te czarne rybki są wszystkożerne, więc nie będą wybredne w kwestii pokarmu, a dodatkowo „zajmą się” rzęsą wodną i glonami. Osiągają 8‒10 cm długości i są bardzo ruchliwe, potrzebują więc dużo miejsca. Lubią żyć w stadzie, jednak jeśli mamy samca, powinien on być jedynym w akwarium lub dzielić je z kilkoma innymi. W ich przypadku należy zadbać o ciepłą i czystą wodę, by nie zapadły na choroby.
9. Mieczyk Hellera
Osiągające dość spore rozmiary (12‒14 cm) mieczyki występują w różnorodnych zdecydowanych barwach, najczęściej wpadających w czerwień i pomarańcz. Podobnie jak u molinezji, samce wyznaczają swoje rewiry, a ich akwarium powinno być duże; w małym karłowacieją, co może doprowadzić do ich śmierci. Są bardzo skoczne, więc ich akwarium koniecznie powinno mieć pokrywę. Łatwo się rozmnażają.
10. Tetra czarna
To ostatnia z omawianych ryb słodkowodnych, zwana też żałobniczką zwyczajną, ze względu na swoje ciemne ubarwienie. Osobniki osiągają długość około 6 cm i są dość wysokie. Są ruchliwe i towarzyskie, lecz jeśli mamy w akwarium mniej niż sześć sztuk tego gatunku, mogą obgryzać płetwy innym. W zbyt intensywnym świetle tracą barwy, potrzebują więc miejsca, w którym mogą się chować.