Data modyfikacji:

Jakie ryby ze skalarami? Ryby ze skalarami

Skalar według wielu polskich akwarystów jest jedną z najpiękniejszych ryb, jaką można trzymać w akwarium. Wywodzi się ona z rodziny pielęgnicowatych, a swoją drugą nazwę zawdzięcza przepięknym płetwom: odbytowej i grzbietowej. W literaturze oraz w branżowej prasie ryba ta nazywana jest także księżycową albo skalarem dużym lub wielkim. Występuje w srebrzystym lub oliwkowym kolorze, w mocno spłaszczonym kształcie oraz charakterystycznych czarnych pasach. Jej najpopularniejsza wielkość to od 15 do 22 cm i ze względu na specyficzny wygląd, nie można tej rybki pomylić z żadną inną. Czy łatwo jest hodować ten gatunek i jakie ma wymagania? Jakie rybki można trzymać ze skalarami, a jakich nie wolno? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.
ryby ze skalarami

Gdzie występują skalary i jak wygląda ich hodowla?

Jakie rybki dla początkujących wybrać do akwarium ze skalarami? Skalary zostały sprowadzone do Europy około 1911 roku. W naturalnym środowisku występuje w rzekach Ameryki Południowej, głównie w dorzeczach Amazonki oraz wodach rzek Orinoko i dopływach Gujany.

Żaglowiec nie jest rybką, którą wymaga bardzo trudnej hodowli. Głównie z tego względu na jej posiadanie decydują się zarówno początkujący akwaryści, jak i ci zawodowi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ten gatunek ryby wymaga dość sporego zbiornika, dlatego też już dla pięciu dużych skalarów potrzebne będzie akwarium o pojemności 1,5 x 0,5 m, co daje około 300-350 litrów!

Ta ryba księżycowa jest przyjaźnie nastawiona do innych rybek, które umieściliśmy w akwarium, ale niestety często zjada drobny narybek. Skalary nie są płochliwe, ale bywa również tak, że inne ryby, które przebywają w tym samym środowisku, zaczynają podskubywać jej płetwy, a ona w ogóle się przed tym nie broni.

Jakie ryby mogą żyć ze skalarami?

Z jakimi rybami można trzymać skalary to bardzo często zadawane pytanie przez osoby początkujące, które decydują się na założenie swojego pierwszego akwarium domowego. Najlepiej jest założyć takie akwarium, które będzie przeznaczone wyłącznie dla tej grupy gatunków ryb. Skalary są urodzonymi drapieżnikami i w naturze najczęściej żywią się owadami występującymi na powierzchni wody, larwami różnych owadów oraz narybkiem gupika czy innymi bardzo małymi rybkami. Skalary bez problemu możemy łączyć w akwarium z takimi rybami jak:
  • kiryski,
  • danio,
  • glonojady,
  • kosiarki,
  • zbrojniki. Nigdy nie powinniśmy umieszczać w tej samej wodzie skalarów z:
  • gurami,
  • neonami,
  • brzankami sumatrzańskimi i różowymi,
  • pielęgnicami,
  • zwinnikami,
  • gupikami.

Jak długo żyją skalary w domowym akwarium?

Skalary są gatunkiem ryb długowiecznych, które będąc pod dobrą opieką, będą w stanie dożyć nawet 15 lat. Wyjątkiem są tylko te stosunkowo nowe, dzikie odmiany, które na grzbiecie mają efektowne zdobienie w pomarańczowo-czerwonych kolorach. W tym przypadku niestety ryby już po dwóch lub trzech latach życia wykazują oznaki starzenia, które można zauważyć po tym, że występuje u nich rzadsze tarło.

Niestety, każdy rodzaj ryby podatny jest na różnego rodzaju choroby, więc w przypadku skalarów również zdarzają się różne przypadki. Nasze rybki mogą zostać zaatakowane przez grzyby pleśniowe, różnego rodzaju bakterie albo pierwotniaki. Najczęściej występujące objawy choroby u ryb akwariowych to:
  • osowiałość,
  • wzdęte ciało,
  • problem z oddychaniem,
  • kołysanie się ryby zamiast pływania,
  • brak apetytu lub niemożność pobrania pokarmu,
  • zmiana w kolorystyce, najczęściej pojawianie się białych plamek,
  • zlepione płetwy,
  • wysadzenie gałki ocznej,
  • widoczne rany.
Najczęściej choroby pojawiają się, ponieważ właściciel nie zapewnia odpowiednich warunków do bytowania. Spowodowane jest to głównie bardzo kiepską dietą, słabą jakością wody, spadkiem jakości filtracji i zbyt rzadkim wymienianiem wody. Dużo częściej chorują również te ryby, które zakupimy z niesprawdzonego źródła.

Jak zapewnić skalarom najlepsze warunki do życia?

Niezależnie od tego, czy umieścimy skalary osobno, czy z innymi rybami, najważniejsze jest to, aby zapewnić im zdrowie i dobre samopoczucie. Trzeba więc zadbać o ich systematyczne i właściwe odżywianie, kupić dobre, pojemne akwarium z filtrami i oświetleniem oraz poświęcać im własną uwagę i podchodzić do ich opieki z miłością.

Skalary nie są wymagające, ponieważ mogą żywić się suchymi płatkami, ale z racji tego, że są urodzonymi myśliwymi, to uwielbiają także pożytkować surowe lub zamrożone mięso. Podczas ich karmienia możemy zauważyć, jak wychylają tylko główkę spośród roślin i szybko atakują zbliżającą się ofiarę. Uwielbiają krewetki, dafnie oraz cyklopa, a ich ulubionymi smakołykami są larwy muchówek i komarów oraz rureczniki.

Jakie akwarium wybrać dla skalarów z innymi rybkami?

Duże i dobrze dobrane akwarium jest drugim najważniejszym parametrem, który decyduje o długości i zdrowiu naszych rybek. Jeżeli planujemy, że w naszym akwarium będą tylko skalary w niewielkiej liczbie, na przykład jednej parki, to najmniejsze akwarium, jakie możemy zakupić, powinno mieć długość przynajmniej 120 cm. Natomiast w przypadku większej ilości skalarów powinna to być minimalna długość 150 cm oraz odpowiednia wysokość co najmniej 50 cm.

Jakie podłoże do akwarium wybrać? Powinno składać się z drobnoziarnistego piasku, aby ryby nie mogły zadławić się podczas połykania. Skalary uwielbiają miękką wodę, więc nie jest wskazane wyłożenie podłoża piaskiem kolorowym, który może doprowadzać do zatwardzania wody.

Skalary są wyjątkowymi rybami, które można hodować oddzielnie lub w połączeniu z innymi gatunkami ryb. Należy jednak wiedzieć, jakie rybki można trzymać ze skalarami, aby nie dochodziło do walk o pożywienie czy zjadanie się różnych gatunków. Jeśli zapewnimy rybom odpowiednie warunki do bytowania, to będziemy mieli najlepszych przyjaciół na długie lata.
Autor: Dominik Jankowski