Data publikacji:

Jakie słuchawki bezprzewodowe douszne wybrać?

Słuchawki bezprzewodowe są jednym z najczęściej kupowanych gadżetów elektronicznych, bez których wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia. Przydają się one nie tylko podczas podróży do pracy lub do szkoły, ale pozwalają słuchać muzyki lub audiobooków, podczas wizyty w siłowni lub spacerów z psem. Ze względu na kompaktowe rozmiary oraz wygodę użytkowania, słuchawki douszne są znacznie popularniejsze od większych modeli nausznych, które nie zapewniają aż tak wielkiej swobody ruchu oraz łatwości przechowywania. Radzimy zatem, jakie modele wybrać i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?
jakie słuchawki bezprzewodowe douszne

Wybieramy bezprzewodowe słuchawki douszne – co powinniśmy wiedzieć?

Jak wybrać najlepsze słuchawki bezprzewodowe? Bardzo często słuchawki douszne są mylone z dokanałowymi, albo pojęcia te stosowane są zamiennie. Czym się różnią słuchawki dokanałowe a douszne? Konstrukcja obu typów urządzeń jest jednak bardzo różna. Słuchawki dokanałowe, jak wskazuje na to ich nazwa, umieszcza się bezpośrednio w kanale ucha, znacznie silniej izolują więc słuchacza od dźwięków otoczenia. Konstrukcja ta zapobiega też w dużym stopniu ich wypadaniu, nawet podczas wykonywania bardzo intensywnych ruchów.
Słuchawki douszne utrzymują się w całości na małżowinie usznej i nie odcinają nas całkowicie od świata zewnętrznego. Wbrew pozorom jest to poszukiwana cecha, bowiem pozwala ona korzystać ze sprzętu także podczas jazdy rowerem lub hulajnoga, albo w innych sytuacjach, kiedy musimy zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Wielu użytkowników modelu dokanałowych często narzeka też na to, że przy dłuższym korzystaniu prowadzą do bólu lub ucisku uszu.
Należy zaznaczyć, że wielu producentów słuchawek dousznych pozwala użytkownikom na wymianę ich silikonowych końcówek, które pozwalają utrzymać sprzęt na swoim miejscu. Dzięki temu możemy dopasować urządzenie do kształtu ucha i uniknąć problemów z jego wypadaniem. Czasami dodatkowy zabezpieczeniem używanym np. w przypadku modeli typowo sportowych, są wyprofilowane silikonowe lub gumowe kształtki, które zakładamy za małżowinę uszną. Prawie kompletnie zapobiegają one wyślizgnięciu się urządzenia z ucha podczas jego użycia.

Konstrukcja bezprzewodowych słuchawek dousznych

Pozbawione kabli połączeniowych słuchawki douszne dostępne są w dwóch podstawowych formach. Pierwszą z nich są klasyczne modele bezprzewodowe, w których obie słuchawki są połączone kablem, który spoczywa na szyi użytkownika. W kablu umieszczony jest mikrofon oraz akumulator wraz z panelem kontrolnym wyposażonym w przyciski pozwalające np. zatrzymać odtwarzany utwór. Modele te charakteryzują się długim czasem działania na jednym ładowaniu. Najlepsze słuchawki douszne w tej kategorii będą działać nieprzerwanie nawet przez kilkanaście godzin.
Po słuchawki klasyczne słuchawki douszne sięgają obecnie fani aktywnego stylu życia, w tej rodzinie urządzeń znajdziemy bowiem wiele modeli typowo sportowych. Ich użytkownicy doceniają obecność fizycznego panelu kontrolnego, a także solidną budowę.
Drugą kategorię bezprzewodowych słuchawek dousznych stanowią urządzenia typu True Wireless (TWS). Stają się one powoli standardem, choć jeszcze kilka lat temu były kompletną nowością na rynku. Każda słuchawka jest tutaj wyposażona we własną baterię i działa niezależnie. Sprzęt ładujemy w specjalnym etui, posiadającym własny akumulator, przedłuża ona trzykrotnie czas korzystania z urządzenia, który średnio wynosi od 4 do 6 godzin.
Bezprzewodowe słuchawki TWS uwalniają nas od kabli, ale w zamian za to wymagają od nas częstszego ładowania. Problem dla niektórych jest także to, że słuchawki można dość łatwo zgubić lub przez przypadek upuścić, zwłaszcza podczas intensywnego ruchu np. przy wbieganiu po schodach. Co ciekawe, droższe modele posiadają dodatkowe funkcje geolokacyjne ułatwiające odnalezienie zagubionej słuchawki. Wadą modeli TWS będzie też często słabszy i mniej czuły mikrofon, choć producenci oferują w tej kwestii coraz lepsze rozwiązania, które znajdziemy jednak w modelach z wyższej półki.

Cena a możliwości bezprzewodowych słuchawek dousznych

Podstawowym czynnikiem wpływającym na możliwości bezprzewodowych słuchawek dousznych jest oczywiście ich cena. Najtańsze modele dostępne w sklepach kupimy już za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Urządzenia za tą kwotę będą spełniały podstawowe zadanie, ale nie zagwarantują nam dobrego połączenia oraz klarownego dźwięku, często są też mało komfortowe lub wykonane z tanich materiałów.
Solidne modele kupimy jednak w cenie od 100 do około 300 złotych. W tych widełkach cenowych znajdziemy już dobre słuchawki TWS, a także specjalistyczne modele sportowe. Użytkownicy wybierający słuchawki bezprzewodowe do 300 zł mogą liczyć na dobry dźwięk, a nawet dodatkowe funkcje takie, jak redukcja szumów w mikrofonie oraz wzmocnione basy.
Słuchawki douszne w cenie powyżej 300 złotych to domena premiowych modeli, głównie urządzeń typu TWS. Ich właściciele mogą cieszyć się zaawansowanymi możliwościami sprzętu, takimi jak bardzo skuteczny system redukcji szumów, wydłużony czas pracy baterii i możliwość ładowania bezprzewodowego, odporność na wodę i pył, a także wysokiej jakości przetwornikami o dużej mocy, gwarantującymi idealne odwzorowanie dźwięku.
Zdjęcie: Envato Elements