Jakie wiertło do gwintu M6? Poznaj metodę obliczeniową
Istnieje metoda obliczeniowa, która sprawi, że dobór wiertła do danego gwintu nie będzie tak skomplikowany. Tutaj należy zastosować odpowiedni wzór:
D = M - P, gdzie:
- D oznacza średnicę otworu,
- M to rozmiar gwintu,
- P to skok gwintu.
Oznacza to, że wiertło pod gwint M6 powinno mieć średnicę równą 5 mm. Taki wzór niewątpliwie jest łatwy do zapamiętania i pozwala na szybkie obliczenie, jakie wiertło należy dobrać pod gwintownik. Reasumując, dobór wiertła ma kluczowe znaczenie dla precyzji pracy. Tak naprawdę niezależnie czy wybierzecie gwinty drobnozwojne, czy amerykańskie, wszystkie one wymagają dobrania właściwego wiertła. Trzeba jednak pamiętać, że rozmiar gwintu oraz skoku nie wymaga żadnych skomplikowanych wyliczeń i jeżeli rzeczywiście zapamiętacie ten wzór, to nie musicie nawet korzystać z tabeli otworów pod gwint. Ale żeby wzór był jasny, warto dowiedzieć się więcej na temat samego skoku gwintu. Otóż skokiem gwintu określamy odległość pomiędzy wierzchołkami gwintu. Skok gwintu można zmierzyć nawet suwmiarką i na podstawie wyniku będziecie wiedzieli, czy macie do czynienia z gwintem metrycznym, czy też calowym. Jeżeli wynik da liczbę całkowitą, to oczywiście macie do czynienia z gwintem metrycznym. W innym wypadku wiadome jest, że wynik odnosi się do gwintu calowego i to może jeszcze kosztować więcej pracy, wszak musicie jeszcze przeliczyć wartości na cale, gdzie 1 cal = 25,401 mm. Oczywiście są także inne narzędzie służące do pomiaru. Można użyć grzebienia do gwintów, a także próbników gwintów.
Jakie wiertło pod M6 i dlaczego wybór jest tak ważny?
Jeżeli nie dobierzecie odpowiedniego wiertła do gwintu, to niestety prawda jest taka, że nie macie możliwości precyzyjnego wykonania danej pracy. Dlatego też nim przejdziecie do wiercenia, powinniście upewnić się, że rzeczywiście gwint będzie pasować pod wywiercony otwór. Uchybienia zarówno w jedną, jak i w drugą stronę spowodują, że nie zachowacie precyzji pracy i musicie liczyć się z tym, że konieczne będzie zaklejanie otworów i wykonywanie ich od nowa. Nie bez znaczenia jest fakt, że choć wiercenie wydaje się czynnością prozaiczną, to jednak wcale takie nie musi być. Jeżeli nie macie doświadczenia, to niestety może okazać się, że otwór, który wykonacie, będzie nierówny i zbyt rozbity, a przez to gwintownik nie będzie się utrzymywał. Jeżeli zaś otwór będzie za ciasny, to nie włożycie gwintownika. Oczywiście możecie spróbować wywiercić wtedy szerszy otwór, ale prawdopodobieństwo, że to się wam uda, jest niewielkie.
Małe odstępstwo od normy na przykładzie M6 – jakie wiertło?
Już wiecie jak dobierać wiertło pod gwint, jednak czasami okazuje się, że konieczne jest zastosowanie mniejszego wiertła niż to, które zostało podane np. w tabeli. Wynika to z faktu, że niektóre materiały są delikatne i podatne na uszkodzenia. Tak dzieje się w przypadku aluminium. I właśnie wtedy trzeba zastosować wiertło o nieco mniejszej średnicy. Jeżeli np. dla M6 podana jest średnica minimalna wynosząca 4,917 mm, to wtedy można zakupić wiertło o średnicy 4,9 mm, ale tylko wtedy, gdy nie jest wymagana duża tolerancja. Jeżeli jednak niezbędne jest zastosowanie większej tolerancji to wtedy średnica wiertła powinna wynosić 4,95 mm. Mniejsza średnica wiertła sprawdzi się również w sytuacji, gdy wiertło solidnie się rozbija za sprawą waszych umiejętności.
Pamiętajcie też, jak ważny jest wybór odpowiedniego wiertła. Powinno być ono mocne i wytrzymałe. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na materiał. Może być to wiertło z domieszką węglików tytanu bądź też kobaltu. Oczywiście możecie wybrać też nieco tańszą alternatywę, a więc wiertła, które nie są wykonane w całości z jednego stopu czy też metalu. Świetnym wyborem są choćby wiertła powlekane tytanem. Jeżeli szukacie wiertła pod gwint M6, to dobrym wyborem może być Exact. Możecie zdecydować się także na wiertło gwintujące HSS SGE 6 mm. Warto także postawić na zestaw wierteł i precyzyjnie dobrać odpowiednie do wykonywanego gwintu.