Data publikacji:

Jakie wino na prezent wybrać?

Jakie wino dla pary młodej? Jak wybrać dobre wino na prezent? Poznaj kilka zasad, które warto znać zanim kupisz pierwsze lepsze wino na prezent. Dowiedz się, jakie wina cieszą się najlepszą opinią i po które warto sięgać, jeśli chcesz zaspokoić podniebienie smakosza win.
wino

Jakie wino kupić na prezent?

Wybór wina na prezent wcale nie jest łatwy, niezależnie od tego, czy znasz preferencje smakowe danej osoby, czy nie. Chodzi też tutaj o cenę, które wypada kupić, a które nie, które jest zbyt mocne, a które z kolei zbyt lekkie. Wino wciąż kojarzy się z pewnego rodzaju luksusem i prestiżem. Jak sprostać zadaniu? Jakie będą najlepsze wina?

Zasady, które warto znać przy zakupie wina:
  1. Kobiety częściej sięgają po wina białe lub różowe, także te musujące. Dlatego możesz po prostu w ciemno postawić na Prosecco. Schłodzone bąbelki to strzał w dziesiątkę!
  2. Jeśli wybierasz się na wieczorną kolację i zakładasz, że będzie serwowane czerwone mięso i istnieje szansa, że osoba, której chcesz podarować wino, będzie chciała je dzisiaj otworzyć, zdecydowanie warto postawić na wino czerwone, np. półwytrawne. Wino białe lub różowe sprawdzi się o wiele lepiej na niezobowiązujący piknik lub na obiad, podczas którego serwowane będą dania rybne.
  3. Poznaj gust osoby, którą chcesz obdarować winem. Jeśli nie znasz jej preferencji lub nie jest ona smakoszem win, postaw na pewniaki, czyli np. szczepy Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii czy wspomniane wcześniej Prosecco. Raczej nie warto kupować wina czerwonego beczkowanego, bo nie każdy doceni aromat płynący z beczki. Poziom tanin w takim winie może przytłoczyć niekiedy nawet smakosza win. Niewymagające i dobre wina czerwone znajdziemy, wybierając szczepy takie jak Pinot Noir, Kekfrankos, Tempranillo i niektóre wina ze szczepu Zinfandel.
  4. Zwróć uwagę na to, czy na etykiecie widnieje rocznik, z którego dany produkt pochodzi. To bardzo ważne, ponieważ jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji na butelce, najprawdopodobniej oznacza to, że wino pochodzi z tzw. „zlewów”.
  5. Sprawdź certyfikat BIO. Jeśli wino pochodzi z krajów winiarskich, takich jak Francja, Hiszpania, Włochy, Portugalia czy nawet z Austrii czy Słowenii, i ma certyfikat BIO lub Organic, to oznacza, że dana winnica dostosowała swoją uprawę winorośli pod wina, które zawierają na ogół mniej szkodzących nam substancji. Taki certyfikat jest stosunkowo bardzo trudno zdobyć, a producenci win dostosowują swoje winnice nawet latami pod wymagania upraw BIO.
  6. Wybierz etykietę, która zawiera wszystkie informacje o szczepie wina, adres lub przynajmniej nazwę winnicy, z której pochodzi, oraz charakterystykę smaku i aromatu danego szczepu. Co więcej, dobrze by było, gdyby etykieta wina była interesująca. Oczywiście to nie ją będziemy degustować, ale przecież nie chcesz dać komuś prezentu, który nie wygląda zadowalająco.

Jakie wino na prezent ślubny?

Wino to świetny zamiennik kwiatów, które przecież przekwitną w ciągu kilku dni. Jakie wino na wesele będzie najlepsze? Dobre wino będzie o wiele lepszym pomysłem. Czy para młoda jest koneserami dobrego wina? Jeśli tak, to nie pozostaje ci nic innego, jak po prostu podpytać, jakie cechy wina sobie cenią. Możesz też po prostu postawić na popularne i lubiane przez większość wina białe, np. Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii. Wypróbuj np. francuski Jurancon AOP, które świetnie pasuje do kolacji przy świecach we dwoje.

Wino półwytrawne na prezent

Wina półwytrawne charakteryzują się tym, że proces fermentacji został przerwany w chwili, gdy znajdowała się w nim tylko niewielka ilość cukrów. Wina półwytrawne charakteryzują się około 3% zawartością cukru. Wypróbuj wina hiszpańskie, jak i francuskie. Możesz spróbować szczepów Chardonnay, Pinot Noir, Garnacha czy słoweński Zelen.

Jakie wino na 18. urodziny?

Wypróbuj wina słodkie lub półsłodkie. Dobrym wyborem będzie też wino zielone, które charakteryzuje się lekkim i bardzo świeżym smakiem i aromatem. Zwróć uwagę na zawartość alkoholu. Wybierz raczej to, które zawiera 11 lub mniej procent alkoholu.

Jakie wino na prezent dla mężczyzny?

Czy wiesz, że to właśnie mężczyźni są największymi smakoszami wina? Dobrym prezentem dla mężczyzny będzie zarówno wino białe, jak i czerwone. Wypróbuj np. francuskie wina pochodzące ze szczepu Gewurztraminer, które świetnie pasuje do eleganckiej kolacji z czerwonym mięsem.

Jakie wino na prezent dla dziewczyny?

Zdecydowana większość pań wybiera wina słodkie lub półsłodkie. Może to być zarówno wino różowe, jak i białe. Szukaj produktu, który charakteryzuje się subtelnym kwiatowo-owocowym aromatem.

Wino bezalkoholowe na prezent

Czy wypada kupić wino bezalkoholowe na prezent? Oczywiście! Niezależnie od tego, dlaczego obdarowywana osoba nie może pić wina, warto taki prezent rozważyć. Może to być świetny prezent dla kobiety w ciąży czy karmiącej, która bardzo lubi i docenia smak wina, ale ze względu na swój stan zdrowia lub zdrowie i życie dziecka nie może spożywać alkoholu.

Czy jednak butelka wina na prezent wystarczy?

Oczywiście, ale jeśli nie możesz się zdecydować między dwoma winami, zawsze mile widziane jest podarowanie ukochanej osobie nie jednej, a dwóch butelek wina o intrygującym smaku i aromacie. W takim wypadku możesz kupić np. białe wino półwytrawne o słodkim aromacie i wytrawne wino czerwone, które o wiele lepiej będzie pasowało do wystawnej kolacji.
Zdjęcie: karandaev/Envato Elements