Data publikacji:

Jakie wkłady do zniczy na lato wybrać?

Groby bliskich osób to miejsca, do których wiele osób udaje się regularnie, aby oddać hołd zmarłym i połączyć się z nimi myślami. Tak jak w wielu innych sferach życia, tak i w przypadku grobów, z biegiem czasu zmienia się styl nagrobków oraz sposób ich dekorowania; jednak od wielu lat stałym elementem, jaki znaleźć można na niemal każdym grobie, są znicze. Wiele osób poszukuje coraz lepszych sposobów na dekorowanie grobów i mogił zniczami, jednak niezależnie od ich zewnętrznego wyglądu, łączy je jedna wspólna cecha, czyli wkład do znicza.
Jakie wkłady do zniczy na lato wybrać?
Tradycja zapalania zniczy na grobach bliskich trwa niezmiennie od wielu lat i nic nie zapowiada jej szybkiego końca. Wiele osób decyduje się na zapalanie zniczy, aby oddać hołd i utrwalić w pamięci zmarłe osoby, dlatego na rynku znaleźć można wiele różnych zniczy i wkładów. Wkłady do zniczy różnią się od siebie wielkością, czasem wypalania oraz substancją, z jakiej zostały stworzone. Podczas wybierania wkładów do zniczy, warto wziąć pod uwagę te najważniejsze kwestie, ponieważ mają one duży wpływ na jakość oraz wydajność danego wkładu.
W ofercie producentów modnych zniczy i wkładów do zniczy znaleźć można produkty przystosowane do wysokich temperatur, dlatego śmiało można z nich korzystać w okresie wiosenno-letnim. Niezależnie od pory roku, umieszczanie wkładów do zniczy na grobach swoich bliskich to dobra praktyka, dlatego warto dopasować wybierane wkłady do panujących warunków atmosferycznych.
Coraz więcej osób, wybierając się na grób swoich bliskich, decyduje się na zakup wkładu do znicza zamiast całego znicza. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – od ekologicznych, przez praktyczne, aż po te związane z oszczędnością. W przypadku gdy szklane znicze na grobie są w dobrym stanie, warto zdecydować się na zakup tylko wkładu do znicza.

Rodzaje wkładów do zniczy – wkłady olejowe i parafinowe

Wkłady do zniczy, jakie obecnie dostać można na rynku, różnią się pod względem substancji, jaka została użyta do ich wytworzenia. Podstawowe rozróżnienie wkładów do zniczy pozwala podzielić je na wkłady olejowe oraz wkłady parafinowe.
Wkłady olejowe stworzone są z substancji wzbogaconej o specjalnie dopasowany olej. Substancja ta ma znaczący wpływ na czas wypalania znicza. Wkład olejowy wyróżnia się długim czasem palenia (szacunkowo podaje się, że wkłady olejowe mogą palić się nawet o 25% dłużej niż wkłady parafinowe). Wkłady olejowe są dobrym wyborem podczas miesięcy jesienno-zimowych, ponieważ wykazują dobre spalanie przy niskich temperaturach. Wykorzystane do produkcji wkładów olejowych do zniczy tłuszcze roślinne oraz granulat sprawiają, że takie wkłady mogą palić się nieprzerwanie nawet przez kilkadziesiąt godzin. Istotną zaletą wkładów olejowych jest także ich cena, ponieważ w większości przypadków koszt jednego wkładu nie przekracza 10 zł.
Wkłady parafinowe – to najczęściej wybierane wkłady do zniczy, które są powszechnie znane i łatwo dostępne na rynku. To bardzo tanie wkłady do zniczy, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Wkłady parafinowe charakteryzują się dość długim czasem palenia. Technika wytwarzania wkładów parafinowych do zniczy oraz użyte do ich produkcji substancje i mieszanki sprawiają, że takie wkłady dobrze się palą w skrajnie różnych temperaturach. Taka specyfikacja oznacza, że wkłady parafinowe będą dobrym wyborem zarówno na okres zimowy, kiedy temperatura spada nawet do kilkunastu stopni poniżej zera, jak i na czas letni, kiedy temperatura znacznie się podnosi. Warto pamiętać, że w okresie skrajnie niskich temperatur, parafinowe wkłady do zniczy wypalają się znacznie szybciej niż w bardziej sprzyjających warunkach.

Jakie wkłady do zniczy są najpopularniejsze?

Obecnie na rynku znaleźć można wkłady do zniczy parafinowe lub olejowe w wielu różnych rozmiarach i grubościach. Odpowiednio dobrany do znicza wkład daje piękny efekt, dlatego warto wiedzieć, jaki wkład do znicza wybrać na lato. Powyższa charakterystyka dwóch najpopularniejszych rodzajów wkładów do zniczy jasno wykazuje, że na okres wiosenno-letni, kiedy temperatura szybko wzrasta i przez znaczną część dnia utrzymuje się na jednolitym, wysokim poziomie, idealnie nadają się wkłady parafinowe.

Wkłady do zniczy na lato – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego wkładu do znicza jest niezwykle istotny, ponieważ bezpośrednio przekłada się na długość palenia. Wkłady do zniczy, które są przeznaczone do użytkowania w miesiącach wiosennych i letnich, są przystosowane do wyższych temperatur, dlatego efektywniej się palą. Oprócz podstawowej klasyfikacji wkładów, które powalają podzielić je na wkłady olejowe oraz wkłady parafinowe, można podzielić je także według trzech pobocznych kategorii.
  • Wkłady długopalne – czas wypalania znicza, który jest podawany przez jego producenta, opiewa zazwyczaj na kilkanaście godzin nieprzerwanego palenia. Nieco inaczej jest w przypadku wkładów długopalnych. Takie wkłady w przyjaznych dla siebie warunkach mogą pozostać zapalone nawet przez kilka dni.
  • Wkłady ekologiczne – nie jest tajemnicą, że coraz więcej produktów, jakie znaleźć można w sklepach, w jakimś stopniu została zmieniona na produkty ekologiczne. Ten trend nie ominął wkładów do zniczy, dlatego coraz częściej znaleźć można wkłady ekologiczne do zniczy. Takie wkłady wytwarzane są z tłuszczu palmowego, który nie ma wpływu na czas wypalania się wkładu.
  • Wkłady naftowe – chociaż póki co nie są tak popularne, to szybko zyskują szerokie grono zadowolonych użytkowników. Niepodważalną zaletą wkładów naftowych jest brak ryzyka związanego z zabrudzeniem lub zniszczeniem grobu.
Zdjęcie: mkos83 / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!