Data publikacji:

Jakie zabawki dla 5-miesięcznego dziecka? Najlepsze zabawki dla niemowlaka 

Dziecko w wieku 5 miesięcy jest niesamowicie ruchliwe i ciekawe świata. To czas, w którym maluszek chętnie aktywizuje wszystkie swoje zmysły do poznawania otaczającego go środowiska. Odpowiednio dobrane zabawki i gadżety ułatwią mu nabywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie zdolności wrodzonych. Jakie zabawki dla 5-miesięcznego dziecka będą najlepszym rozwiązaniem? 

zabawki dla 5 miesięcznego dziecka

Zabawki dla 5-miesięcznego dziecka 

Choć 5-miesięczny bobas wciąż jest niemowlęciem, z całą pewnością nie jest już tą samą osobą, którą powitałaś na świecie. To już nie tylko zależna od ciebie istotka, ale intensywnie rozwijający się mały człowiek. Ciekawi go wszystko, co dzieje się wokół, a każdego dnia nabywa nowe umiejętności. 

Niemowlę w wieku 5 miesięcy bardzo dynamicznie rozwija się przede wszystkim pod względem ruchowym i sensorycznym. Oznacza to, że maluszek chętnie testuje funkcjonowanie wszystkich swoich zmysłów oraz – co pewnie zdążyłeś zauważyć – chwyta wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego rączek. 

Aby twój 5-miesięczny brzdąc rozwijał się odpowiednio, należy zapewnić mu dostęp do zdrowych bodźców, które pobudzą jego zdolności manualne, zmysły i kreatywność. Najprostszym sposobem, by wspomóc rozwój malucha, są oczywiście odpowiednie zabawki. 

Zabawki dla dzieci w wieku 5 miesięcy – na co zwrócić uwagę? 

Oczywiście, w każdym sklepie z drobiazgami dla niemowląt znajdziesz całe mnóstwo zabawek. Lalki, pluszaki, klocki, układanki, piłeczki, grzechotki – wybór jest niemal nieograniczony. Wielu rodziców chętnie zapewniłoby swoim pociechom jak najbardziej kolorowe i atrakcyjne zabawki. Przed spontanicznym zakupem akcesoriów dla dzieci warto wstrzymać się na chwilę i przeanalizować, czy są one dla nich bezpieczne. 

Pamiętaj, że zabawki dla 5-miesięcznego dziecka muszą posiadać niezbędne atesty bezpieczeństwa. Tym podstawowym jest certyfikat CE oznaczający, że zabawka została dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. 

Wybierając zabawki dla 5-miesięcznego dziecka, unikaj tych, które składają się z małych elementów. Powód jest oczywisty: niemowlęta chętnie wkładają zabawki do ust, a zbyt małe detale mogą spowodować zadławienie. 

Interaktywne zabawki na baterie wydające dźwięki są bez wątpienia bardzo atrakcyjne dla każdego dziecka. Pamiętaj jednak, że niemowlęciu bodźce należy fundować delikatnie i stopniowo. U 5-miesięcznego dziecka zdecydowanie lepiej sprawdzą się zabawki, które wymagają jego zaangażowania. 

Jakie zabawki dla 5-miesięcznego dziecka? 

Wiemy, że poszukując zabawek dla 5-miesięcznego niemowlęcia, chcesz dokonać właściwego wyboru. Podpowiadamy, jakie rodzaje dziecięcych gadżetów sprawdzą się najlepiej w przypadku ciekawych świata 5-miesięcznych niemowląt. 

Zabawki sensoryczne – najlepszy wybór dla niemowlaka 

Dziecko w wieku 5 miesięcy odkrywa swoje zmysły, a każdy dźwięk, kolor czy smak jest dla niego niesamowitym doznaniem. Aby rozwój sensoryczny maluszka przebiegał prawidłowo, warto zaproponować mu zabawki sensoryczne, a więc takie, które oddziałują na zmysły. 

Przykładem prostej, a zarazem bardzo lubianej przez dzieci zabawki sensorycznej jest miękka piłeczka wypełniona szeleszczącym materiałem, który wydaje intrygujący dźwięk. Zabawka pokryta jest różnymi rodzajami tkanin, które stymulują zmysł dotyku. Na rynku znajdziesz również wiele książeczek sensorycznych, które zajmą twojego malca na długi czas. 

Klocki dla niemowląt 

Zabawa klockami jest uwielbiana przez dzieci w każdym wieku. Miękkie kostki dla niemowlaka pobudzą jego kreatywność, pozwolą budować zadziwiające konstrukcje oraz, co za tym idzie, stopniowo zaznajamiać się z działaniem grawitacji. Klocki dla niemowląt bardzo często są jednocześnie zabawkami sensorycznymi – grzechoczą i są pokryte ciekawymi materiałami. 

Układanki i sortery 

Zabawki dla dziecka w wieku 5 miesięcy mogą także uczyć je kolorów oraz kształtów. Co prawda, zanim twój niemowlak samodzielnie je nazwie, minie jeszcze trochę czasu, jednak nie zaszkodzi zapoznać go z nimi w bardzo atrakcyjny sposób. Klasyczne układanki z klockami, wieże, kostki manipulacyjne czy zabawki magnetyczne ucieszą każdego maluszka. 

Klasyczne przytulanki 

W kolekcji zabawek niemowlaka nie powinno zabraknąć najprostszych pluszaków. To właśnie one stają się zabawkami, które dzieci pamiętają przez długie lata. Przytulanki dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, dlatego ulubiony model warto umieścić w jego łóżeczku. 

Jeśli twoje dziecko często miewa problemy ze spokojnym snem, możesz wypróbować pluszaka emitującego szum. Przypomina on dźwięk rozlegający się w brzuchu mamy, wskutek czego maluch szybko się uspokaja. 

Maty edukacyjne dla niemowlaka 

5-miesięczne dziecko jest bardzo ruchliwe – to czas, w którym maluch zaczyna przewracać się na boki, a także podejmuje próby samodzielnego siadania. Coraz sprawniej operuje rączkami. Wszystkie te umiejętności warto rozwijać za pomocą dobrej maty edukacyjnej. 

Mata edukacyjna zapewni twojemu maluchowi bezpieczną i udaną zabawę – dziecko ułożone jest na miękkim materacyku, na którym może swobodnie się poruszać. Tuż nad nim umieszczone są wiszące zabawki, które maluch może obserwować oraz chwytać.

Zabawki dla 5-miesięcznego dziecka: zabawa i nauka w jednym 

Idealne zabawki dla niemowlęcia w wieku 5 miesięcy powinny zapewnić mu rozrywkę i możliwość rozwijania ważnych umiejętności. Dobierając zabawki dla dziecka, skoncentruj się na tych, które aktywizują jego zmysły, kreatywne myślenie oraz zdolności manualne.