Data publikacji:

Jakie żarówki H4 najlepiej świecą?

Auta mogą różnić się znacząco posiadanymi systemami oświetlania drogi. O ile w nowych samochodach dominują nowoczesne reflektory LED, wiele starszych modeli wciąż wymaga instalowania klasycznych żarówek halogenowych. Dostępne są na półkach sklepowych produkty o różnych cyfrowo-literowych oznaczeniach, z których właściciele pojazdów osobowych sięgają najczęściej po te ze znakiem H4. W artykule podpowiadamy zatem, jakie żarówki H4 najlepiej świecą i sprawdzają się na drodze.
Close up of a light of a car parked on the roadside in winter

Czym się charakteryzują najlepsze żarówki H4?

Co wyróżnia ten rodzaj żarówek samochodowych? Żarówki typu H4 to klasyczne konstrukcje halogenowe. Znajdują zastosowanie w głównym reflektorze auta lub motocyklu. W ich środku znajdziemy dwa żarzące się włókna, dzięki czemu mogą spełniać jednocześnie funkcję świateł drogowych i mijania, a także przeciwmgłowych. Na kierunek strumienia światła wpływa też specjalna metalowa płytka znajdująca się we wnętrzu. Patenty te sprawiają, że są np. większe od żarówek H7 (zobacz, jakie żarówki H7 kupić).
Przeciętna moc zwykłej żarówki H4 wynosi 55 W, a jej jasność to 1000 lumenów. W przypadku modeli LED może być nawet kilkakrotnie wyższa. Warto zaznaczyć, że jest ona kompatybilna z autami korzystającymi ze starszych typów oświetlenia halogenowego.
Z drugiej strony, musimy pamiętać o tym, że przepisy stanowczo zabraniają zastępowania żarówek typu H4 ich LED-owymi odpowiednikami, nawet jeżeli otrzymywane światło jest mocniejsze, a wydajność energetyczna lepsza. LED-owe lampy H4 stosujemy bez obaw tylko wtedy, gdy posiadają odpowiednią homologację drogową (są to modele marek Osram i Philips). Nawet w takim przypadku zamontujemy je tylko w konkretnych modelach aut wyszczególnionych na listach kompatybilności przedstawionych przez producentów.
Przeciętnie zwykłe halogenowe żarówki H4 wypalają się po około 300–700 godzinach pracy. Przy intensywnym wykorzystaniu auta oznacza to, że warto mieć w samochodzie lub garażu kilka zapasowych egzemplarzy. Na żywotność halogenu wpływają też warunki jazdy oraz temperatura.

Jakie żarówki H4 najlepiej wybrać?

Jakie żarówki H4 najlepiej świecą? Specjaliści zgodnie odradzają wybieranie halogenów mało znanych firm, stawiajmy więc na rozwiązania od znanych producentów, takich jak wspomniany już Osram, Philips, a także Tungsram. Cena pary żarówek H4 waha się w granicach od około 30–40 do ponad 80 złotych. Najdroższe egzemplarze LED-owe do zadań specjalnych to koszt ponad 200 złotych za parę.

Ranking żarówek H4

Osram Night Breaker

Przedstawiciel niezwykle popularnej i cenionej linii halogenowych żarówek H4 firmy Osram. Model odznacza się niezwykle mocnym światłem o jasności 1500 lumenów, który w nocy oświetli drogę na odcinku nawet do 150 metrów. Trwałość pracy gwarantowana przez producenta to 250 godzin.

H4 Tungsram MegaLight Ultra 200

Dzięki specjalnej konstrukcji żarówka zapewnia aż od 200 procent więcej światła niż standardowe halogeny. Wnętrze modelu wypełnione jest gazem ksenonowym, które poprawia jego wydajność.

Żarówki H4 Philips LongLife EcoVision

Żarówki H4 o znacznie wydłużonym czasie pracy, idealne dla osób często jeżdżących autem i nie potrzebujących nadzwyczaj mocnego oświetlenia nocnego. Według producenta zapewniają nawet czterokrotnie dłuższy czas eksploatacji, pozwalając tym samym zaoszczędzić pieniądze.
Zdjęcie: Envato Elements