Data publikacji:

Jaki kabel do monitora? Rodzaje kabli do podłączenia monitora

Monitor to nieodłączony element każdego zestawu komputerowego. Na rynku znajdziemy tysiące modeli o zróżnicowanych przekątnych ekranu, a także przeznaczeniu – od typowo biurowego do profesjonalnego. Poza wciąż rzadko spotykanymi monitorami bezprzewodowymi, każde urządzenie musimy jakoś podłączyć do peceta lub laptopa. Przedstawiamy kompendium zawierające informacje o wszystkich najważniejszych typach kabli do monitorów.
kabel do monitora rodzaje
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat monitory przeszły długą drogę, od pierwszych monochromatycznych kineskopowych modeli po nowoczesne panele LCD obsługujące rozdzielczość 4K. O ile wiele pierwszych monitorów korzystało z kabli obsługiwanych tylko przez konkretne modele komputerów, producenci dość szybko wprowadzili standardy akceptowane w całej branży. Oczywiście zmieniły się one wraz z postępem technologicznym, największe zmiany nastąpiły po pojawieniu się monitorów pracujących z cyfrowym sygnałem wideo na przełomie XX i XXI wieku.

Kable analogowe do monitora

Wejścia analogowe w monitorach są już praktycznie niespotykane. Z kabli tego typu korzystają przede wszystkim monitory kineskopowe, a także starsze modele wyświetlaczy LCD, które jednak wciąż spotyka się w wielu miejscach, począwszy od placówek służby zdrowie, zakładów przemysłowych itd.

Kable analogowe D-Sub (VGA)

Przez kilkanaście lat kable D-Sub były ogólnie przyjętym standardem i korzystały z nich praktycznie wszystkie monitory na rynku. Można je rozpoznać już na pierwszy rzut oka dzięki charakterystycznej niebieskiej wtyczce. Ma ona niezwykle solidną konstrukcję i posiada dwie śrubki, którymi wkręcamy ją do gniazda karty graficznej oraz monitora.
Kable D-Sub przesyłają obraz w maksymalnej rozdzielczości 2560 na 2048 punktów. Sygnał jest analogowy, tak więc jest podatny na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne, które dają o sobie znać im kabel jest dłuższy. D-Sub oferuje najgorszą jakość obrazu (głębia kolorów, ostrość i kontrast) spośród wszystkich kabli monitorowych. Niedoskonałości te są zauważalne zwłaszcza na monitorach LCD.

Wejścia cyfrowe monitora

Cyfrowy standard przesyłania sygnału wideo otworzył zupełnie nowe możliwości przed producentami monitorów, bowiem kable mogły zacząć przesyłać znacznie więcej informacji, co przełożyło się na lepsze parametry obrazu.
Rozwijająca się w błyskawicznym tempie technologia oraz pojawienie się coraz lepszych ekranów LCD sprawiło jednak, że na rynku pojawiło się wiele konkurencyjnych standardów, co zaowocowało tym, że do dziś monitory mają przynajmniej dwa różne wejścia cyfrowe.

Kable cyfrowe DVI

Najstarszy typ kabla cyfrowego, z którym współpracowało jeszcze wiele monitorów kineskopowych. Obecnie przewody DVI odchodzą do lamusa, ale podobnie jak D-Sub używane są przez właścicieli starszych zestawów komputerowych.
Wtyczka DVI ma podobną konstrukcję do D-Sub, z tym że przyjmuje zawsze biały kolor, a jaj złącze jest szersze i ma nieco inną budowę. Przewód przesyła obraz w maksymalnej rozdzielczości 2560 na 1600 punktów, przy odświeżaniu 60 Hz. Jakie są rodzaje DVI? Kable występują w dwóch odmianach – DVI-D i DVI-I. Pierwsza transportuje jedynie sygnał cyfrowy, a druga również analogowy.

Wejście cyfrowe HDMI

Kable HDMI są obecnie dominującym standardem wśród producentów monitorów. Od kilkunastu lat obsługujące je wejścia są montowane w większości modeli dostępnych na rynku. Znajdziemy je również w sprzęcie RTV i konsolach do gier, bowiem przewody transportują nie tylko obraz, ale również wysokiej jakości cyfrowy sygnał audio.
Jakie są rodzaje HDMI? Warto zauważyć, że w wielu monitorach znajdziemy też wejścia mini-HDMI. Poza mniejszymi wymiarami, kable z tymi wtyczkami nie różnią się żadnymi parametrami technicznymi do ich standardowej wersji.
Kable HDMI są kompletnie uniwersalne i kupiony dziś przewód bez problemu podłączymy do monitora sprzed dekady. Warto jednak podkreślić, że przewody mogą różnić się obsługiwaną wersją standardu HDMI, a tym samym oferowaną przepustowością przesyłu danych, przekładającą się na rozdzielczość obrazu.
Właściciele współczesnych komputerów zazwyczaj sięgają więc po standardowe kable High Speed HDMI cable, wspierające rozdzielczość 4K (do 30 klatek na sekundę), które wystarczą do pracy oraz rozrywki czy przeglądania internetu.
Gracze oraz entuzjaści najnowszych technologii, mający na biurku wysokiej klasy monitory pracujące w wysokich częstotliwościach odświeżania ekranu, a także obsługujące 4K lub rozdzielczości ultrapanoramiczne, wybierają kable klasy Premium High Speed HDMI lub Ultra High Speed HDMI. Wspierają one również technologię wysokiego kontrastu HDR, znaną z telewizorów, a coraz częściej spotykaną w gamingowych panelach LCD i OLED.

Wejście cyfrowe DisplayPort

Kable DisplayPort (DP) są często wykorzystywaną alternatywą dla HDMI. Używa się ich praktycznie wyłącznie w przypadku monitorów komputerowych oraz innego typu specjalistycznych wyświetlaczy współpracujących z PC. Przewody DP występują w dwóch wersjach, z pełnowymiarową, jak i kompaktową. Poza rozmiarami nie różnią się jednak pod względem parametrów. Podobnie jak HDMI, kable DisplayPort transportować mogą też sygnał audio.
Kable DisplayPort obsługują różne standardy technologiczne, różniące się między sobą maksymalną ilością przesyłanych danych. Zaznaczmy jednak, że są one kompletnie wstecznie kompatybilne.
Kable DisplayPort w wersji od 1.0 do 1.2a to najstarsze przewody w standardzie. Obsługują transmisję danych na poziomie od 10 do 21 Gb/s oraz rozdzielczość 4K, przy odświeżaniu ekranu 60 Hz.
Kable DisplayPort w wersji od 1.3 wspierają rozdzielczość 4K w 120 Hz, a także 8K w 30 Hz. Kable DisplayPort w wersji 1.4 są w tej chwili najczęściej wspierane przez producentów nowych monitorów. Pracują one maksymalnie w rozdzielczości 8K w 60 Hz. Ich dodatkową zaletą jest pełne wsparcie dla technologii HDR.
Kable DisplayPort w wersji 2.0 przesyłają obraz w rozdzielczości 16K i 60 Hz oraz w 10K w 80 Hz (bez włączonego HDR). Dodatkowo transmitują też ośmiokanałowy sygnał audio.
Dodajmy, że w sklepach możemy kupić również kable zamieniające sygnał DisplayPort na HDMI. Przydają się one, gdy monitor jest pozbawiony wejścia DisplayPort. Uwaga! Zmiana typu cyfrowego sygnału nie działa jednak w drugą stronę. Jeżeli chcemy podłączyć peceta lub laptopa z wyjściem HDMI do monitora z DisplayPort, kabel z dwoma różnymi końcówkami nie będzie działał poprawnie. W takim wypadku musimy zaopatrzyć się w specjalny adapter lub konwerter.