Data publikacji:

Jaką kamerę do pokoju dziecka wybrać? Czy warto ją montować?

Niektórzy zastanawiają się, czy kamera do pokoju dziecka jest zasadna, natomiast inni decydują się wyposażyć w nią nawet dziecko idące do przedszkola. W dzisiejszym artykule odpowiemy na wszystkie podstawowe pytania związane z tym, kiedy i dlaczego warto korzystać z takich kamer, jak je ustawić, na jaką kamerę się zdecydować oraz jakie mamy możliwości kontroli dziecka, które pozostawiamy w przedszkolu lub żłobku. Na koniec zaproponujemy przykładowe urządzenia, które idealnie sprawdzą się do monitoringu rodzicielskiego.
kamera do pokoju dziecka

Kiedy i dlaczego warto korzystać z kamer?

Kamera do pokoju dziecka to świetny sposób, żeby zapewnić mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że jej używanie jest uzasadnione wyłącznie w przypadku najmłodszych dzieci. W odniesieniu do starszych maluchów mogłoby to być zamachem na ich prywatność.
Taki sprzęt pozwoli mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w domu, lub w jaki sposób sprawowana jest opieka nad dzieckiem np. przez nianię, którą oczywiście również trzeba poinformować o obecności monitoringu domowego.

Jakie są zalety monitoringu domowego?

Monitoring domowy przydaje się nie tylko przy dzieciach. Chociaż kamera do pokoju dziecięcego zazwyczaj uznawana jest za jego najważniejszą część, ponieważ zapewnia dziecku bezpieczeństwo, te urządzenia mają również wiele innych zalet. Dzięki nim wiemy, co w danej chwili dzieje się w domu, możemy obserwować zachowanie czworonożnych pupili, wezwać pomoc, gdy jest taka potrzeba, i zapewnić wszystkim w domu odpowiednią opiekę.
Również w razie włamania i rabunku łatwiej będzie zidentyfikować i namierzyć sprawców, jeżeli będziemy posiadać nagrania z ich wizerunkiem. Kamery monitoringu domowego lub pojedynczą kamerę w pokoju dziecka można też podłączyć do systemów alarmowych. Taki rodzaj technologii zamontowanej w domu dużej liczbie osób daje większe poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo kamery wewnątrz i na zewnątrz często odstraszają przestępców.

Jak wybrać kamerę?

Do wyboru w zakresie monitorowania aktywności malucha jest kamera Wi-Fi do pokoju dziecka, która działa bezprzewodowo, lub zintegrowane systemy monitoringu w całym domu. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy, podczas dokonywania wyboru trzeba zwrócić uwagę na:
  • rozdzielczość – minimalna rozdzielczość w przypadku nowoczesnych kamer powinna plasować się na poziomie 1920 × 1080 i większym;
  • sposób zapisu i przesyłania obrazu – kamery Wi-Fi to najczęstszy wybór, ale w systemach monitoringu instalowanych i projektowanych przez firmy ochroniarskie dominują kamery przewodowe;
  • płynność obrazu – jeśli kamera będzie oferować większą ilość klatek na sekundę, umożliwia bieżącą i płynną obserwację otoczenia;
  • obecność czujnika na podczerwień – dzięki niemu kamera „wie”, kiedy się ściemnia i samodzielnie przechodzi w tryb nocny. Przez to można obserwować, co się dzieje w pokoju po zgaszeniu świateł;
  • sposób zasilania – do wyboru mamy standardowe zasilacze przewodowe oraz kamery z akumulatorami.
  • Wybierając kamerę, warto zastanowić się nad tym, czy zależy nam również na mikrofonach lub głośnikach, by w razie potrzeby móc przekazać dziecku komunikat głosowy. Chociaż druga opcja jest stosunkowo mało popularna, mikrofony w nowoczesnych kamerach są już uznawane za standard.

    Jak powinna być ustawiona kamera do pokoju niemowlaka?

    W jaki sposób powinna zostać ustawiona kamera bezprzewodowa do pokoju dziecka? Jeżeli naszym celem jest tylko kamera do łóżeczka dziecka, powinna ona obejmować swoim zakresem tylko łóżeczko lub opcjonalnie również jego najbliższą okolicę. W większości przypadków staramy się jednak monitorować cały pokój. Wówczas kamerę najlepiej ustawić w takim miejscu, by miała jak najszersze pole widzenia – najczęściej jest to regał lub szafka, mniej więcej na wysokości głowy dziecka.

    A może kamera dla dziecka do przedszkola?

    W związku z coraz częstszym nagłaśnianiem spraw znęcania się nad dziećmi w przedszkolach ze strony personelu lub rówieśników, coraz więcej rodziców chce dowiedzieć się, w jaki sposób w placówkach traktowane są ich pociechy. Niektóre przedszkola wprowadziły nawet systemy monitoringu on-line, do którego dostęp mieli rodzice. Wielu rodziców zastanawiało się, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie najlepsza.
    Chociaż początkowo zachwytom nie było końca, ponieważ każdy mógł na bieżąco sprawdzać, co dziecko robi w danej chwili w przedszkolu lub zwyczajnie oglądać przedstawienia czy zajęcia, wraz z upływem czasu często okazywało się, że powodowało to spięcia na linii personel–rodzice. Wychowawcom przedszkolnym doskwierał brak prywatności, natomiast zatroskane matki nierzadko miały uwagi dotyczące sposobów wykonywania przez nich obowiązków czy reagowania w danych sytuacjach.
    Jeżeli mamy uzasadnione obawy dotyczące personelu placówki lub relacji dziecka z rówieśnikami, do dyspozycji są najróżniejsze środki kontroli. Najlepiej jednak przed ich zastosowaniem porozmawiać z prawnikiem na temat tego, w jaki sposób zrobić to legalnie. Do kontroli bezpieczeństwa dziecka poza domem możemy wykorzystać:
  • pluskwy podsłuchowe umieszczone w plecaku, torbie, zabawce lub piórniku;
  • podsłuchy w formie klipsów, które należy umieścić na ubraniu dziecka;
  • dyktafony ukryte w zabawkach, powerbankach, pendrivie oraz długopisach;
  • kamery wbudowane w breloczki przypominające zabawki;
  • rejestratory w opaskach dziecięcych typu smartband.
  • Oprócz tego, jeżeli dziecko chce współpracować z rodzicem w zakresie umożliwienia mu obserwacji otoczenia, można dokonać zakupu specjalnych programów na telefon. Tego rodzaju aplikacje umożliwiają podgląd przez kamerę, nasłuchiwanie otoczenia oraz sprawdzanie lokalizacji dziecka. Można także skorzystać z lokalizatora dla dziecka.

    Przykładowe kamery do pokoju dziecka

    Aiq Robots

    To mała cyfrowa kamera bezprzewodowa, działająca dzięki połączeniu Wi-Fi. Podgląd z niej możemy uzyskać na telefonie, tablecie lub komputerze po zalogowaniu do wygodnej aplikacji sieciowej. Urządzenie jest wyposażone również w kamerkę noktowizyjną, więc nagrywa w nocy. Można zamontować ją w sposób magnetyczny, samoprzylepny lub przy pomocy dołączonego zestawu montażowego w dowolnym miejscu w domu.

    Smart EYE 200 IP

    Smart EYE 200 IP posiada system Night Vision, umożliwia obserwację w aplikacji lub na stronie internetowej oraz jest łatwa w obsłudze i niedroga. Działa bezprzewodowo i została dodatkowo wyposażona w mikrofon oraz głośniki. Można włączyć ją do systemu Smart Home lub stosować samodzielnie. Rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD. Montaż można przeprowadzić szybko i sprawnie, dzięki obecności specjalnych zaczepów.
    To praktyczna kamera stojąca, która dobrze się sprawdzi w pokoju dziecka. Jest uchylno-obrotowa, współpracuje z popularnymi aplikacjami i asystentami internetowymi. Działa bezprzewodowo i można podłączyć ją do systemu Smart Home. Ma wbudowany głośnik i mikrofon oraz rozdzielczość 1920 × 1080.

    EZVIZ C6W 4MP

    Kamera EZVIZ C6W 4MP ma system podczerwieni, wbudowany mikrofon i daje możliwość sterowania nią przy pomocy smartfonu. Dzięki temu, że jest obrotowo-uchylna, oferuje widok o szerokości 360 stopni wokół siebie. Obsługuje karty micro-SD i ma tryb ochrony prywatności. Oczywiście, jak większość kamer do monitoringu domowego, posiada detektor ruchu. Kamera gwarantuje wyjątkowo wyraźny obraz.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!